Foto: "Unsplash"
Informācijas tehnoloģiju grupas "Tietoevry" īstenotajā sabiedriskās domas aptaujā, kas veikta sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat", 39% respondentu atzinuši, ka, viņuprāt, darba tirgū ir saņēmuši atteikumu vecuma, dzimuma vai citu ar prasmēm un pieredzi nesaistītu iemeslu dēļ. Turklāt ceturtā daļa aptaujāto atklāj, ka izjutuši diskrimināciju darba vietā vecuma, dzimuma, seksuālās orientācijas vai citu iemeslu dēļ.
"Aptaujas rezultāti atklāj gan pozitīvas, gan satraucošas tendences darba tirgū. Pozitīvi vērtējams, ka lielākā daļa jeb 69% aptaujas dalībnieku nav piedzīvojuši diskrimināciju savā darba vietā, tomēr satraukumu rada tas, ka ceturtā daļa respondentu ir saskārušies gan ar atklāti naidīgu attieksmi, gan nepatīkamiem, diskriminējošiem jokiem un izteikumiem, gan sava veida sociālu izolēšanu no pārējā kolektīva. Tas tikai vēlreiz apliecina, ka darbinieku labbūtība ir viena no lietām, par ko darba devējiem būtu īpaši jāpiedomā. Lai dažādos līmeņos veicinātu iekļaujošu darba vidi, uzņēmumam ir atbildība par to rūpēties ne tikai individuālā, bet arī plašākā organizācijas līmenī," norāda Piret Nigul, "Tietoevry" personāla vadītāja.
Aptaujas dati rāda - 22% respondentu uzskata, ka viņiem kādreiz ir atteikta vakance vecuma dēļ, savukārt 6% uzskata, ka atteikumam par iemeslu bijusi kandidāta rase vai tautība. 10% respondentu arīdzan atklāj, ka darba vietā saskārušies ar nepatīkamiem diskriminējošiem jokiem un izteikumiem, kamēr 8% piedzīvojuši pat atklāti naidīgu attieksmi no vadības un kolēģiem.
"Tietoevry" personāla vadītāja atklāj, ka darbinieku labbūtība ir viena no pamatvērtībām, par kuru uzņēmumā rūpējas globāli un lokāli gan organizācijas, gan atsevišķu komandu līmenī. Pērn "Tietoevry" grupa nāca klajā ar ilgtspējas apņemšanos, kurā liela loma atvēlēta arī iekļaušanas jautājumiem, tostarp uzņēmums par ilgtermiņa mērķi ir izvirzījis dzimumu līdzvērtīgu pārstāvniecību un nebināro personu nodarbinātību. Tāpat "Tietoevry" kā uzņēmums neatbalsta jebkāda veida darbinieku diskrimināciju un mobingu.
Līdzīgi, kā citās valstīs, arī Latvijā "Tietoevry" darbojas Diversity team jeb Dažādības komanda, kura uzņēmumā īsteno aktivitātes, kas vērstas uz iekļaušanas veicināšanu. Tostarp, pērnā gada rudenī "Tietoevry" darbiniekiem bija iespēja apmeklēt Rīgas Biznesa skolas un Rīgas Tehniskās universitātes lektores Chiaki Sekiguchi Bems sagatavoto lekciju par dažādību.
Lekcijas laikā "Tietoevry" darbinieki aktualizēja dažādus jautājumus, piemēram, kā nodrošināt to, lai tie, kuriem ir konservatīvāki uzskati, sarunās par dažādību nejustos apspiesti. "Tas ir lielākais izaicinājums, apspriežot šo tēmu. Ir svarīgi saprast, kā par dažādību runāt, neizklausoties morālistiski vai pat nievājoši. Tādēļ ir svarīgi koncentrēties uz rezultātiem, izmantot datos un pierādījumos balstītu pieeju. Tāpat ir nepieciešams ieklausīties, veidot dialogu un savstarpēju empātiju," norāda lektore Chiaki Sekiguchi Bems.
Uzņēmuma "Tietoevry" iekšējā darbinieku aptaujā, atbildot uz jautājumu, kādas asociācijas viņiem rada termini "dažādība" un "iekļaušana" vairāki darbinieki atbildēja, ka šos jēdzienus raksturo vienlīdzīgas iespējas jebkuram dzimumam. "Mums svarīgs ir ikviens cilvēks. Gribam, lai katrs mūsu darbinieks justos iederīgs un cienīts gan kolēģu, gan vadības vidū, un ceram, ka darbinieki šos centienus redz ne tikai vārdos, bet arī darbos," pauž Piret Nigul.
Sabiedriskās domas aptauju "Tietoevry" īstenoja kopā ar kompāniju "Norstat" 2024.gada jūlijā, aptaujājot 725 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.
Foto: "Unsplash"