Latviešu karavīri Ukrainā Foto: Ekrānšāviņš
Ziņnesis Alberts Dinters ir devies uz kara plosīto Ukrainu, kuru pret okupantiem aizstāvēt palīdz arī Latvijas pilsoņi. Sarunājāmies ar dažiem no viņiem, lai uzzinātu kāda ir viņu motivācija doties kara laukā, kā arī uzklausīt viņu pieredzes stāstus par piedzīvoto tajā.
"Okupantus ir jāsit te un tagad, jo savādāk viņi līdīs tālāk, arī uz Latviju" - tā saka Krists, Fantomass un Sandis, kurus satiekam Harkivā. Tāda pati motivācija ir arī Spokam, ar kuru tiekamies netālu no frontes līnijas.
"Mans iemesls kāpēc es esmu te, tas ir tīri par brīvību, jo ja to ļaunumu neapturēs jau šajā valstī, tad... mums jau nav tās zemes reāli tik daudz kur karot. Šeit var vismaz izvērsties ar to": saka Fantomass.
"Pilnībā piekrītu, ko es varu pielikt klāt, tas ir tas, to ka vēsture atkārtojas, tas pats kas otrajā pasaules karā, kad krievi okupēja Baltijas valstis, tas pats notiek arī šeit Ukrainā. Kur ir garantija, ka tas nenotiks mūsu valstīs atkal?": piebilst Sandis.
Ir puiši, kuriem jau pirms iesaistīšanās karā Ukrainā, jau bija militārā pieredze, bet ir arī tādi, kuri visu sāka no nulles. Ukrainas aizstāvis no Latvijas ar segvārdu "Spoks" karadarbībā piedalās jau no paša sākuma. Atpakaļ Latvijā viņš bijis nepilnas 10 dienas.
Viens no latviešiem, kurš visilgāk ir Ukrainā ir kareivis ar segvārdu "Latiš". Tas tādēļ, ka dzimis un uzaudzis Latvijā, te bijis arī jaunsardzē. Tikšanās brīdī viņš Kijivā ir rehabilitācijā pēc ievainojumiem, kaujās Bahmutā.
Man kopš bērnības ir patikušas kara lietas. Es vienkārši saprotu, ka tajā pusē ir ienaidnieks un viņu nerīkst žēlot.
Harkivā satiktie puiši saka, ka līdz šim viņiem ir izdevies tikt cauri sveikā bez nopietniem ievainojumiem, jo katrs dara savu darbu. Jautāti, vai viņiem nemaz nav bail, kad sākas īsta asinspirts un gaļasmašīna, puiši atbild:
"Tajā brīdī tu tikai domā kā izdzīvot, atslēgt savu prātu, izdarīt darbu un tikt laukā no turienes. Draugu līķi, teiksim tā, sapņos nāk atpakaļ."
Vairāk skaties sižetā:
Latviešu karavīri Ukrainā Foto: Ekrānšāviņš