Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

3D lāzerskenēšana – mūsdienīga mērniecības tehnoloģija ātram un precīzam rezultātam

Ar nepieciešamību veikt mērniecības darbus kaut reizi ir saskāries gandrīz katrs, kam pieder nekustamais īpašums. Vai tā būtu kadastrālā uzmērīšana, lai uzzinātu sava zemes īpašuma robežas, vai topogrāfiskā uzmērīšana jaunas būves būvniecībai vai zemes ierīcības projekta izstrāde zemes gabala nodalīšanai.

Mērniecība ir viena no vecākajām profesijām pasaulē, un uzmērīšanas tehnoloģijas ir mainījušās līdzi laikam – ja sākotnēji mērnieks attālumus noteica ar lauka cirkuli, tad tagad to ir nomainījuši augstas precizitātes mehanizēti un pat robotizēti instrumenti. Pat pēdējās paaudzes telefoni piedāvā dažas funkcijas, kas būtībā ir pietuvinātas mērniecības rīkiem – GPS, koordinātu noteikšana un pat lāzerskenēšana. Tiesa gan, mērnieka darbu šie telefoni tomēr neaizstās, jo tajos iestrādātie rīki ir stipri aptuveni, kā arī ir nepieciešamas specifiskas iemaņas un zināšanas.

Par to, kas ir 3D lāzerskenēšana un ko tā spēj paveikt, nonākusi īstu profesionāļu rokās, stāsta pieredzējušie uzņēmuma Latvijasmērnieks.lv speciālisti.

Kā darbojas 3D lāzerskenēšanas tehnoloģija?

3D lāzerskenēšana ir uzmērīšanas veids, kas ļauj iegūt precīzu 3D informāciju par objektu un apkārtējo vidi ļoti īsā laikā. Tā nodrošina objekta pārveidošanu digitālā formā, iegūstot precīzu uzmērījuma modeli 3 dimensijās (3D punktu mākoņa modeli). No šī punktu mākoņa iespējams izveidot 2D griezumus un, balstoties uz tiem, izstrādāt 2D rasējumus un veidot 3D modeļus, kas tālāk ļauj visus nepieciešamos darbus veikt no sava datora, reāla atrašanās objektā vairs nav nepieciešama.

Mērniecībā izmantotais lāzerskeneris ir ierīce, kas nosaka uzmērīto punktu atrašanās vietu uzmērīšanas brīdī un var veikt mērījumus līdz pat vienam miljonam punktu sekundē. Lāzerskenēšanas rezultātā tiek iegūts augstas izšķirtspējas punktu mākonis, kas apstrādes gaitā tiek izveidots par punktu mākoņa modeli un piesaistīts koordinātu sistēmai. Punktu mākonis sastāv no miljoniem punktu, kur katrs punkts satur informāciju par savas atrašanās vietas koordinātēm un signāla atstarojuma intensitāti, bieži vien arī RGB informāciju (ja vienlaikus ar skenēšanu ir veikta arī fotografēšana).

Lāzerskenēšanas rezultātu precizitāte un kvalitāte ir atkarīga no daudziem apstākļiem, piemēram, no izvēlētās iekārtas un metodes, no pamattīkla un kontrolpunktu skaita, izvietojuma un precizitātes, laikapstākļiem un citiem faktoriem, tomēr visbūtiskākais ir darba īstenotāja zināšanas un pieredze. Jārēķinās arī ar to, ka, jo precīzākus rezultātus vēlamies iegūt, jo dārgāk tas izmaksās.

Atkarībā no objekta specifikas, tiek pielietos viens no trim lāzerskenēšanas veidiem - skenēšana no gaisa, no fiksētas pozīcijas (statīva) un mobilā lāzerskenēšana (no braucoša transportlīdzekļa uz zemes vai ūdens).

Lāzerskenēšanas pielietojums arhitektūrā un būvniecībā

3D lāzerskenēšanas pielietojums mūsdienās ir ļoti plašs.

Visplašāk to pielieto arhitektūrā un projektēšanā. Lāzerskenēšana ļauj ātri, precīzi un lēti veikt pašreizējo konstrukciju, ēku un to interjera 3D izpēti. Uzmērītajā 3D modelī var redzēt esošo konstrukciju stāvokli, to deformācijas, starpstāvu pārsegumus, logu un durvju aiļu izvietojumu ne tikai stāvu griezumā, bet arī attiecībā starp stāviem. Tāpat to plaši pielieto vēsturisko ēku (piemēram koka ēku fasādēm) stāvokļa fiksēšanai un tālāko darbību plānošanai, fasāžu un bojājumu apsekošanai, ēkas dokumentācijas sagatavošanai.

Jaunu ēku būvniecībā viens no pielietojumiem ir kāpņu izgatavošana. Veicot uzmērījumu, var precīzi fiksēt izbūvētās konstrukcijas un sagatavot kvalitatīvu kāpņu projektu, izgatavot tās.

Tā ir efektīva metode, kas ļauj iegūt ātrāku rezultātu par zemākām izmaksām. Tā ļauj apsekot grūti pieejamus objektus gan augstumā, gan tumsā, gan bīstamības zonās, gan vietās, kur tradicionālās mērniecības metodes nestrādā.

Kur vēl var pielietot lāzerskenēšanu?

Papildus arhitektūrai, būvniecībai un projektēšanai to plaši pielieto arī beramo materiālu kaudžu kubatūras aprēķinam. Noskenējot glabātuvē esošu beramā materiāla kaudzi (šķelda, šķembas u.t.t.), var precīzi noteikt tās kubatūru.

Jāpiemin arī lāzerskenēšanas loma dažāda veida cisternu kubatūras (tilpuma) aprēķiniem.

Lāzera skenerus izmanto arī lielu komponentu un sarežģītu struktūru 3D apsekojumiem. Turklāt jāatzīst, ka mūsdienās lāzerskenēšana kā mērniecības metode ir sākusi pat aizstāt tradicionālās mērniecības metodes vai arī tiek kombinētas ar tām, piemēram, projektēšanā topogrāfisko plānu savietojot ar lāzerskeneri uzmērītu objekta teritoriju.

Bieži vienlaikus ar lāzerskenēšanu tiek veikta arī fotografēšana. Tā rezultātā tiek iegūts punktu mākonis ar reālajām krāsām, kas vēl vairāk atvieglo tālāko informācijas apstrādi.

Latvijasmernieks.lv darbinieki ir izcili savas jomas speciālisti, sertificējušies visās mērniecības sfērās. Ja jums radusies vajadzība atrisināt jebkādu ar mērniecību saistītu jautājumu, viņi būs īstie, pie kuriem vērsties!


Punktu mākoņi ar lāzerskeneri Leica RTC360

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas