Acu komforts, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
Kontaktlēcu nēsātājiem ir ļoti svarīgi piemeklēt savām acīm komfortablas kontaktlēcas. Neatbilstošu kontaktlēcu dēļ var rasties diskomforts, ko pastāvīgi jūt kontaktlēcu īpašnieks. Neatkarīgi no tā, vai no briļļu nēsāšanas pāriet uz kontaktlēcām pavisam vai vienkārši iegādājies kontaktlēcu pāri, ko valkāt sporta spēļu laikā, uzsākot lietot kontaktlēcas, tās ir lielas pārmaiņas acīm, tādēļ ir nepieciešams īpašs adoptēšanās un pierašanas periods. Bet, ja nekad iepriekš nav bijušas kontaktlēcas vai iegādātas jaunas, kā zināt, vai acis ar kontaktlēcām jūtas "pareizi" ērti?
Kontaktlēcu nēsāšanas iespējamās blakusparādības
Tā kā kontaktlēcu nēsāšana nozīmē "svešķermeņa" novietošanu uz acs virsmas, tas var prasīt zināmu laiku pierašanai. Sākotnēji var rasties viegls diskomforts, kam ātri jāpāriet, kamēr acs pierod un jūtas komfortabli.
Neskaidra redze
Jauniem kontaktlēcu lietotājiem var būt raksturīga zināma redzes neskaidrība un graušanas sajūta. Kropļojumi parasti rodas sausuma dēļ. Lai neitralizētu mitruma zudumu, kontaktlēcu vienkārši izņem no acs, ievieto kontaktlēcu šķidrumā un ievieto atpakaļ acī. Ja tas neuzlabo mitruma sajūtu acīs, konsultējieties ar savu acu aprūpes speciālistu par piemērotiem acu pilieniem.
Kontaktlēcu sausumu var radīt arī vējš. Piemēram, braucot ar velosipēdu, ja rodas neskaidra redze, visticamākais, ka tieši kontaktlēcu sausums ir pie vainas redzes asumam. Tādā gadījumā vienkārši var izmantot saulesbrilles, kas pasargās acis no tiešas vēja plūsmas.
Diskomforts
Pielāgojoties jaunajām kontaktlēcām, iespējams, Tev būs vēlme biežāk mirkšķināt. Tas ir normāli un acis pierod pie kontaktlēcām neilgā laikā. Arī šādos gadījumos kontaktlēcas var pamērcēt kontaktlēcu šķidrumā un ievietot atpakaļ acīs, tas atvieglo lielāko daļu vieglu diskomfortu.
Acu nogurums
Uzsākot lietot kontaktlēcas pirmoreiz, pēc neilgas kontaktlēcu nēsāšanas acis var sākt nogurt. Lai novērstu acu nogurumu, sāc kontaktlēcu nēsāšanu ar tikai pāris stundām dienā. Pēc vajadzības lietojiet acu pilienus vai mitrinošu šķīdumu, un pamazām paildzini kontaktlēcu lietošanu līdz pilnai dienai.
Neparastas blakusparādības
Visvairāk neērtās kontaktlēcu blakusparādības rodas vai nu nepareizas lietošanas dēļ, vai arī pašu lēcu problēmu dēļ. Nepareiza lietošana var ietvert:
- Lēcu tīrīšana ar šķīdumu, kas izraisa jebkādas nepatīkamas sajūtas acīm
- Nevērība mazgājot rokas pirms lēcu ievietošanas vai izņemšanas
- Lēcu uzglabāšana nepareizos apstākļos
- Lēcu nēsāšana pārāk daudzas stundas pēc kārtas vai pēc derīguma termiņa beigām
Neparastas blakusparādības var rasties arī no objektīviem defektiem (ieplīsusi kontaktlēca, svešķermenis (piemēram, skropsta) uz kontaktlēcas iekšējās virsmas un citi), kā arī no nepareizi piemeklēta kontaktlēcu veida un stipruma. Šīs blakusparādības var būt šādas.
Acu sasprindzinājums, kuru raksturo dažādi simptomi: graušanas sajūta, redzes dubultošanās, galvassāpes, jutība pret gaismu, kakla, muguras un plecu sāpes.
Bieži vien acu sasprindzinājums norāda uz nepiemērotu kontaktlēcu stiprumu vai neatbilstošiem izmēra parametriem (piemēram, kontaktlēcas iekšējā virsma ir par mazu un tādēļ tā parāk cieši "guļ" uz acs virsmas). Ja rodas acu sasprindzinājums, izņem kontaktlēcas, lai ļautu acīm atpūsties. Konsultējies ar savu acu aprūpes speciālistu, lai novērtētu pašas kontaktlēcas un to, kā tās izmanto.
Acu infekcijas var izraisīt kairinājumu, iekaisumu vai redzes traucējumus. Visbiežāk kontaktlēcu lietotāji inficējas nepareizas kontaktlēcu lietošanas rezultātā. Lai izvairītos no acu infekcijām kontaktlēcu lietošanas laikā, ievēro dažus ieteikumus:
- Izvairies no acu grima, kamēr pielāgo jaunas kontaktlēcas;
- Nepeldies un neizmanto karstu vannu ar jaunām kontaktlēcām;
- Pienācīgi tīri kontaktlēcas;
- Glabājiet kontaktlēcas atbilstoši ražotāja norādījumiem;
- Ja rodas acu infekcija, nekavējoties pārtrauci kontaktlēcu izmantošanu un sazinies ar savu acu ārstu.
Kā minēts iepriekš, neliels kairinājums ir normāls. Tomēr, ja diskomforts saglabājas ilgstoši vai pēkšņi palielinās, tas var norādīt uz kontaktlēcu problēmu vai nopietnāku acu stāvokli. Pārtrauc kontaktlēcu lietošanu un dodies noskaidrot, kādēļ ir ilgstošs diskomforts.
Kas jāievēro kontaktlēcu nēsātājiem?
Vienmēr ievērojiet ražotāja norādījumus, tostarp:
- Kontaktlēcu glabāšanas datumu
- Kontaktlēcu nēsāšanas ilgumu
- Pareizu kontaktlēcu tīrīšanu un uzglabāšanu
- Pareizu kontaktlēcu lietošanu – jāievēro, vai kontaktlēcas ir nēsājamas pa dienu vai lietojamas arī naktīs.
- Kontaktlēcām jābūt kvalitatīvām un atbilstoši piemeklētām pēc acu parametriem
Atceries – katram cilvēkam ir atšķirīga acu forma un specifika. Kontaktlēcas nav tas pats, kas iegādāties kleitu veikalā, kas der visām, kam ir tāds pats izmērs. Kontaktlēcām jābūt piemērotām konkrēti Tavām acīm, jo tiklīdz kaut kas nebūs tā, kā nepieciešams tieši Tev, Tu to sajutīsi kā traucējošu un pastāvīgi sajūtamu diskomfortu. Diemžēl ar nepiemērotu kontaktlēcu diskomfortu mēdz saskarties cilvēki, kas kontaktlēcas iegādājas internetveikalos, jo tās tiek pārdotas bez atbilstošas piemeklēšanas un bez acu ārsta vai optometrista konsultatīvā atbalsta. Tieši Tev piemērotas kontaktlēcas vari iegādāties “Henson kontaktlēcu centrā", kas veic kontaktlēcu piemeklēšanu un, ja ir nepieciešams, izgatavošanu pēc individuāliem pasūtījumiem. Te ir visplašākā mīksto un cieto kontaktlēcu izvēle Latvijā. “Henson" veic redzes pārbaudi ar kompjūteru, sniedz acu ārsta-optometrista konsultācijas, kas piemeklē tieši Tavām acīm un redzei atbilstošas kontaktlēcas, kā arī piemērotus kontaktlēcu kopšanas līdzekļus un nepieciešamos aksesuārus.
Acu komforts, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels