Adventes laikā cilvēki cenšas iegūt mieru un līdzsvaru savā ikdienā un garīgajā ziņā. Šis ir laiks, kurā jo īpaši tiek iededzinātas svecītes un galvā rosās dažādas pārdomas un vēlmes, kā arī ticība brīnumiem. Arī adventes sveču krāsa var ietekmēt cilvēku.
Ko simbolizē adventes vainags?
Tā kā Ziemassvētki ir kristiešu svētki un adventes laiks ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks, būtībā arī advente ir kristiešu laiks, ko simbolizē arī adventes vainags. Riņķis jeb paša adventes vainaga forma simbolizē Dieva mīlestību un dvēseles nemirstību, gluži kā laulības gredzeni. Vainagus simboliski izmantoja arī kāzās un kristībās, tādēļ tieši adventes laiks, kurā vainags mūsu mājās atrodas veselu mēnesi, ir īpaši svētīgs laiks.
Arī materiāls, no kā veidots adventes vainags, simbolizē dzīvi un tās turpinājumu, tādēļ to no laika gala pina no skuju koku zariem. Priede un egle simbolizē svētību un dzīves turpinājumu, ciedru zari – dziedināšanu un spēku, savukārt īves skujkoks – nemirstību.
Ko simbolizē sveču krāsa adventes vainagā?
Arī sveces adventes vainagos ir reliģiska tradīcija, kas simbolizē svētku gaidīšanu un gaismu tumsā gan tiešā nozīmē, gan garīgā. Svece simbolizē cerību, tādēļ adventes laiks ir jaunu cerību laiks. Tomēr sveču krāsai ir lielāka nozīme, kā mums šķiet. Īsti reliģiskā adventes vainagā jābūt trīs violetām un vienai rozā svecei, kas simbolizē trīs lūgšanu un gatavošanos svētkiem svētdienas, kā arī viena rozā – līksmību, kurai jābūt svētkos. Tomēr tiem, kas nav tik ļoti reliģiski cilvēki, sveču krāsa tiek pieskaņota adventes vainaga dekorāciju krāsām, kā arī interjeram.
Pirmo adventes vainaga sveci dēvē par Pravieša sveci un tā simbolizē lielo cerību, kad tika paredzēta Glābēja jeb Jēzus nākšana pasaulē. Tādēļ vari izvēlēties arī atbilstošu krāsu šai svecei. Bez ierastās violetās sveces vari izmantot arī baltas vai zilas krāsas sveci.
Otrā svece adventes vainagā simbolizē Marijas un Jāzepa ceļu uz Bētlemi, tādēļ to dēvē par Bētlemes sveci jeb ticības sveci. Šeit lieliski iederas mīlestības krāsas, rozā svece.
Trešā svece simbolizē prieku, ko sajuta gani, kad uzzināja, ka nācis Jēzus, tādēļ to dēvē arī par Ganu sveci. Prieka svecei atbilstošākā ir orandža krāsa, kas arī cilvēkos raisa prieku, iespējas un taisnīgumu.
Pēdējā, ceturtā, adventes vainaga svece simbolizē Enģeļu mieru. Tādēļ tai piemērotākā krāsa ir zila vai balta.
Lai gan tradicionāli adventes vainagā ir 4 sveces, pastāv arī uzskats, ka pāra skaita sveces nav vēlams iedegt, tādēļ daudzi mēdz dedzināt arī piekto sveci, kas tiek dēvēta par Jēzus sveci un tiek dedzināta nevis adventes vakarā, bet Ziemassvētkos un simbolizē Jēzus dzimšanu. Tās krāsa ir balta un visbiežāk tā tiek novietota mūžīgās dzīves simbola jeb apļa (vainaga) vidū.
Lasi arī:
Adventes vainags, foto - Pinterest