Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Apbedīšana un bēru organizēšana no A līdz Z

Bēru organizēšana, attēls no Pexels.com

Bēru organizēšana, attēls no Pexels.com

Tuva cilvēka aiziešana no dzīves ikvienam ir pārdzīvojumu un skumju pilns mirklis. Tajā pašā laikā, tas ir brīdis, kurā ir jāsaņemas un dažu dienu laikā jānoorganizē bēres, kas ne vienmēr var būt viegli. It īpaši tad, ja nekad iepriekš nav bijusi pieredze bēru organizēšanā.

Raksta turpinājumā soli pa solim apkopotas galvenās darbības, kuras nepieciešams veikt, ja nomiris tuvs cilvēks un jārīko bēru ceremonija.

Nāves fakta konstatēšana

Neatkarīgi no tā, vai – mirušais ir gados vecs vai jauns; nāve iestājusies pēkšņi vai jau bija gaidāma, piemēram, mirušajam smagi slimojot, ir nepieciešams konstatēt nāves faktu. To var izdarīt tikai speciālists – ārsts.

  • Ja nāve iestājusies ārstniecības iestādē (slimnīcā), miršanas faktu konstatēt slimnīcas ārsts un izsniedz medicīnisko izziņu.
  • Savukārt gadījumos, kad nāve notikusi mājās vai citviet, nepieciešams izsaukt ģimenes ārstu, kas izsniegs medicīnisko izziņu par nāves iestāšanos.
  • Ja nāve iestājusies ārpus mājas, tad nepieciešams izsaukt policiju un ātro palīdzību, kas konstatē nāves iestāšanās faktu.

Cilvēka nogādāšana morgā

Pēc tam, kad mirušajam konstatēta nāve, viņu nepieciešams nogādāt morgā.

  • Ja cilvēka nāve notikusi slimnīcā, mirušais jau uzreiz tiek nogādāts uz morgu.
  • Ja nāve iestājusies citā vietā, mirušo nepieciešams nogādāt uz morgu. Nelaiķa nogādāšanai uz morgu var sazināties ar kādu no apbedīšanas birojiem, kuri sniedz šādu pakalpojumu.

Tuvinieku apziņošana

Kad pagājušas pirmās stundas pēc nāves, saņemta medicīniskā izziņa, mirušais nogādāts uz morgu un aptverta situācija, noteikti nepieciešams sazināties ar mirušā tuviniekiem, draugiem, paziņām, lai informētu par notikušo un paziņotu par bēru norises laiku un vietu.

Dokumentu kārtošana

Lai veiktu tālākās apbedīšanas darbības – rīkotu bēru ceremoniju, nepieciešams saņemt miršanas apliecību, ko var izdarīt attiecīgās pilsētas vai novada dzimtsarakstu nodaļā. Miršanas apliecību iespējams saņemt tikai uzrādot nāves fakta dokumentu. Pēc miršanas apliecības saņemšanas var pieteikties apbedīšanas pabalsta saņemšanai, kā arī noformēt kapavietu. Ja nav saņemta miršanas apliecība, attiecīgās darbības nav iespējams veikt.

Jāpiemin, ka dokumentu kārtošana sēru brīdī var radīt papildus rūpes, tāpēc nereti tuvinieki var formalitāšu noformēšanai pilnvarot apbedīšanas biroju, kas izdara visu nepieciešamo.

Mirušā vēlmju apzināšana

Neatkarīgi no tā vai tuvinieki izvēlas organizēt bēres paši vai iesaistīt apbedīšanas biroju, nepieciešams apzināt mirušā vēlmes. Ja pirms nāves cilvēks bija izteicis vēlmi par to, kur un kādā veidā vēlētos tikt apbedīts, tas atvieglo procesu. Savukārt, ja nāve ir bijusi pēkšņa un par to nav runāts, tad jāvadās pēc sajūtām un tā, ko mirušais tuvinieks būtu labāk vēlējies, pats izvēlējies.

Bēru organizēšana

Nākamais solis pēc dokumentu noformēšanas ir pašas bēru ceremonijas organizēšana. Protams, to var veikt pats saviem spēkiem, tomēr visbiežāk cilvēki izvēlas izmantot apbedīšanas biroju pakalpojumus. Apbedīšanas birojs “In Sesnsum” piedāvā noorganizēt visu bēru ceremonijas procesu vai iesaistīties tikai uz kādu noteiktu procesu. Turpinājumā svarīgākie soļi, kurus nepieciešams veikt un par kuriem nedrīkst aizmirst, organizējot bēru ceremoniju.

  • Apbedīšanas veida un vietas izvēle – iespējams izvēlēties starp tradicionālo apbedīšanu jeb apglabāšanu kapsētā vai kremēšanu. Ja tiek izvēlēta apglabāšana kapsētā, jāapzina, kur apglabāti mirušā tuvinieki un vai iespējams apglabāt blakus viņiem.
  • Bēru ceremonijā iesaistītie – lai atvadīšanās būtu cieņpilna, nepieciešams piesaistīt mācītāju (izvadītāju) un muzikālo pavadījumu. Zārka nogādāšanai līdz kapavietai un apbedīšanai būs nepieciešami kapraču pakalpojumi.
  • Mirušā dzīvesstāsta sagatavošana – nepieciešams sagatavot informāciju par mirušo, kuru izvadītājs par aizgājušo pastāstīs bēru ceremonijas laikā. Dzīvesstāstā var iekļaut svarīgākos dzīves notikumus, noteikti arī sasniegumus un stāstus par priecīgiem, jaukiem mirkļiem, lai atvadīšanās no mirušā tuvinieka būtu ar sirsnīgu noskaņu.
  • Apbedīšanas piederumi – zārks, krusts, vainagi, ziedi, sega u.c. piederumi. Papildus nepieciešamajiem bēru piederumiem, ieteicams padomāt arī par to, kas tuviniekam ir bijis tuvs – kādi hobiji, aizraušanās vai lietas, kuras var ielikt līdzi zārkā.
  • Mielasta organizēšana – pēc bēru ceremonijas tradicionāli tiek rīkots bēru mielasts, uz kuru aicina tuvākos mirušā draugus, radus un paziņas. To ir iespējams organizēt turpat pie kapa vietas, izvēlētā kafejnīcā, restorānā vai mājās.

Psiholoģiskais atbalsts

Jebkurš tuva cilvēka zaudējums nāk līdzi ar sērām un dziļām skumjām, kuras visbiežāk rodas pēc bēru aizvadīšanas, kad beidzies steidzīgais bēru organizēšanas stress un adrenalīns. Pēc tam ķermenis atslābst un sāk izjust skumjas un sēras par aizgājušo tuvinieku. Ja jūtams, ka ir grūti pārdzīvot sēru procesu, apbedīšanas birojs “In Sensum” iesaka izmantot psiholoģisko atbalstu – sertificētas psiholoģes palīdzību, kura speciālizējas krīzes psiholoģijā.

Bēru organizēšana, attēls no Pexels.com

Bēru organizēšana, attēls no Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas