Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ar ko atšķiras dažādas zobu plombas?

Kādreizējās sudraba plombas jeb amalgamas izmanto arvien retāk. Lai arī tās ir salīdzinoši izturīgākas par mūsdienu dažādiem kompzītmateriāliem, amalgamas nav estētiski pievilcīgas. Skaidrojam, vai tās ir jāmaina un ar ko atšķiras citi plombu materiāli.

Kad ir laiks mainīt zobu plombas?

Visi, protams, zinām, ka plombas ir veids, kā aizlāpīt bojāto zoba vietu. Ar laiku plombas nokalpo vai izkrīt. Jāmaina zobu plombas ir, ja tās ir ieplaisājušas jeb pārlūzušas vai ap plombu zobam sācis veidoties kariess. Arī tad, ja tā ir ar laiku malā atnākusi vaļā, ir jāmaina, jo zobs bojājas, bet tādā gadījumā plombas izkrišana ir tikai laika jautājums. Zobu plombas var mainīt arī tad, ja nepatīk estētiski tās izskats, taču jāņem vērā, ka katru reizi, kad zobs tiek plombēts, tiek novīlēta daļa no zoba, līdz ar to, katru reizi plomba ir nedaudz lielāka par iepriekšējo.

Jāņem vērā, ka rūpīga un regulāra mutes dobuma higiēna ir viens no ietekmējošākajiem faktoriem zobu plombas kalpošanas ilgumam, tādēļ noteikti nedrīkst aizmirst par regulāru zobārsta un zobu higiēnista apmeklējumu, pat, ja pašam šķiet, ka ar zobiem viss ir kārtībā.

Arī tādi paradumi kā cieša zobu košana, bieža košļāšana un graušana ietekmē zobu plombas dzīvi, jo tādējādi plombas var saplaisāt, kā rezultātā mikroplaisās iekļūst baktērijas un veidojas zoba bojājumi.

Kas jāņem vērā, izvēloties zobu plombas materiālu?

Zobu plombu materiāli atšķiras gan pēc cietības pakāpes, gan krāsas. Svarīgākais faktors, kas jāņem vērā, izvēloties zobu plombas materiālu, ir bojātā zoba vieta. Sānu zobiem un dzerokļiem, kas kalpo barības košļāšanai vissvarīgākā ir tieši plombas cietība, izturība. Tieši šī iemesla dēļ, lai arī savu popularitāti strauji zaudē, joprojām daudzās zobārstniecības iestādēs izmanto sen zināmo sudraba plombu jeb amalgamu. Sudraba plomba ir lētākais plombu materiāls, bet, diemžēl, ir pamanāms. Pozitīvi ir tas, ka tai ir ilgākais kalpošanas laiks, kas ir 8 – 12, bieži vien pat vairāk gadi.

Priekšējiem zobiem īpaši svarīgs ir estētiskais izskats, tādēļ tiem izmanto gaismas kompozītmateriālu plombas. Baltās plombas izmanto arī sānu zobiem, un arvien biežāk tiek izmantotas arī aizmugurējiem zobiem. Arī tās ir atšķirīgas gan toņu, gan izturības un materiāla ziņā, atkarībā no ražotāja, bet pamatā tās sastāv no sveķiem un pildvielām. Tas ietekmē arī plombas cenu, protams. Tā kā baltās plombas mēdz iekrāsoties un ir trauslākas par sudraba plombām, tās prasa rūpīgāku kopšanu. Arī to vidējais kalpošanas laiks ir mazāks kā sudraba plombām, un vidēji tas ir 5 – 8 gadi, bet ar rūpīgu to apiešanos pat līdz 12 gadiem.

Arī stikla jonomēru plombas lieto pārsvarā priekšzobu plombēšanai vai tajās zobu vietās, kas nepilda košanas funkciju, jo ir trauslas, un šīm plombām vidējais kalpošanas laiks ir 5 – 8 gadi.

Bērnu piena zobu labošanai populāras ir kompomēra plombas, jo tās ir dažādās krāsās, kas bērniem šķiet interesanti. Kompomēra plombas ir gana izturīgas, lai tās lietotu arī uz zobu kožamajām virsmām, un vidēji kalpo 5 – 8 gadus.

Atceries! Vienmēr ņem vērā zobārsta ieteikumus ne tikai zobu plombas izvēlē, bet arī par ikdienas zobu kopšanu.

Uzzini arī:

10 kļūdas, kuras pieļaujam zobu kopšanā

Kā pārvarēt bailes no zobārsta?

Kā kopt zobu protēzes?

Zobārstniecības medicīniskās lietas, foto - Daniel Frank, Unsplash

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas