Cēsīs ir tapis Latvijā vēl neredzēts skvērs, kas īpašs ar to, ka tur iestādīti slīpi koki. Šis skvērs nav atstājis nevienu vienaldzīgu - citi par šādu ideju ir sajūsmā, bet citi uzskata, ka tas nav dabīgi un atstāj negatīvu iespaidu uz kokiem. Projekta finansētājs ir "Draugiem Group", bet ideju īstenoja uzņēmums "Labie koki". Plašāk par skvēra izveidi un to, vai tiešām tā ir koku bojāšana, portālam 1188.lv skaidroja "Draugiem Group" pārstāvis Jānis Palkavnieks un "Labie koki" vadītājs Edgars Neilands.
Skvērs jau kādu laiku ir pabeigts, taču projekts vēl ir jāapstiprina būvvaldei, tādēļ tas vēl oficiāli nav atvērts. "Par kokiem mācos, stāstu un pētu jau 30 gadus," stāsta Neilands. "Ar tēlniekiem un arhitektiem sadarbojāmies, bet gribējās ne tikai naglot skulptūras, mūrēt un metināt, bet arī tēlniecībā un vides objektu veidošanā iesaistīt dzīvu dabu. Domāju, ka nākotnē dzīvu koku un krūmu iesaistīšanai vides objektos ir perspektīva. Šis ir viens no mēģinājumiem - viens no virzieniem."
Kādēļ "Draugiem Group" investē Cēsīs?
"Pirms četriem vai pieciem gadiem Cēsīs atvērām biroju un iemesls tam bija, ka "Draugiem Group" dibinātāji ir no Cēsīm, pirmais programmētājs ir no Cēsīm un arī tolaik mums bija aptuveni 40% darbinieki no šīs pilsētas," atklāja Palkavnieks. "Tad kādā brīdī radās ideja - jāuztaisa kampaņa, ka Cēsīs dzīvot ir forši. Tur pārvācās arī vairāki mūsējie. Gandrīz atspērāmies reklāmas kampaņai, bet sapratām, ka to naudu var ieguldīt reālās lietās. Tad mēs sākām uzstādīt dzeramā ūdens krānus."
Idejas tapšana
"Pēc tam radās ideja, ka Cēsīs ir vietas, kuras var pārveidot par skvēriem, parkiem vai vienkārši foršām un interesantām vietām. Neviena kampaņa nevar atsvērt to, kad tiek izdarīts kaut foršs. Mums bija sadarbība ar "Labajiem kokiem" un paprasījām, kā viņi varētu mums palīdzēt. Dzima ideja uztaisīt nevis vienkārši parku, bet tūrisma objektu ar slīpajiem kokiem, kas sasaistās ar "Cēsis pievelk" un magnētu," norāda Palkavnieks.
Vai tiešām kokiem tiek darīts pāri?
"Mēs sadarbojāmies ar "Labajiem kokiem", kuri ir mega profesionāļi. Es saprotu, ka viena no šaubām ir tā, ka tiek darīts pāri kokiem," saka "Draugiem Group" pārstāvis. "Protams, mēs diskutējām par to, bet tad jau arī mauriņa pļaušana ir dabai pāri darīšana, jo mēs neļaujam zālei augt. Vai dzīvžoga apcirpšana. Bet ja runājam nopietni, tad, ja koks augs, viņš augs jebkurā gadījumā. Ir arī tādi, kas aug pieplakuši pie zemes vai apvijušies ap objektiem."
"Labie koki" vadītājs Neilands uzsver, ka jau lielu koku iestādīšana slīpi tiem nekādā veidā nekaitē. "Man ir svarīgi, lai koki necieš. Visiem cēsiniekiem, kas satraucas, ka tā ir koku spīdzināšana, no pieredzes varu teikt, ka tā nav."
Kādi šie koki būs pēc vairākiem desmitiem gadu?
"Iestādot slīpi mazus kokus, nākamā gada divu laikā viņi visi iztaisnojas un tāpēc maziem kokiem nebūtu efekta," par ideju iestādīt lielus, nevis mazus kokus stāsta Neilands. "Par cik bija finansētājs, varējām iesaistīt lielus kokus, jo tieši tādi paliek slīpi. Tas ir interesanti arī priekš manis. Viens ir tas, ka "Cēsis pievelk" un tāpēc koki ir slīpi, bet no zinātniskā viedokļa man ir interesanti ir, vai galotne saglabāsies vai arī kāds no sānzariem kļūs par galotni. Bet varbūt arī, ka pats stumbrs iztaisnosies. Pamatne [slīpi] paliks arī pēc 30 gadiem un varēs redzēt, ka tie koki ir sacentrējušies uz vienu vietu. Kādi divi metri paliks kā "banāni" un 90%, ka šiem kokiem stumbrs izlieksies uz augšu."
Novērojumi
"Ja parkā būtu taisni koki, tas būtu vienkārši random parks. Bet ar slīpajiem kokiem ceram, ka cilvēki tur taisīs fotogrāfijas," komentēja Palkvanieks. "Šis parks nav atstājis nevienu vienaldzīgu. Ir daži ļoti kvēli noliedzēji un tad ir tādi, kuriem ļoti patīk. Kad 19. aprīlī pavērām žogu vaļā, lai cilvēki izmēģina, kā tur viss strādā, man gāja garām kāds vecāks kungs. Pajautāju, vai viņam patīk šī slīpie koki? Viņš atbildēja: "Es nezinu, bet nekur citur tādu nav." Par šo projektu runās un cilvēki ies skatīties, kādi ir šie viņuprāt "labie" vai "sliktie" koki." Cēsis nesen prezentēja savu tūrisma identitāti un bija patīkami, ka viņi kampaņā iekļāva arī mūsu ideju. Citi teica, ka ar kolēģi tur paēduši zupu uz soliņa, vēl meitene atnāca uzspēlēt saksofonu, citi atnāca mācīties. Viss bija tā kā tai vietai jābūt. Tā nav Cēsu centrālā vieta, bet tā vēl viena forša vieta, kur pabūt, lai nav tā, ka viss ir tikai ap centru."
Cēsu "slīpo koku" skvērs