Pavisam tuvu Cēsīm atrodas teiksmainie Āraiši - šajā ainavā pāri visam pacēlies augsts pakalns, kurā vēju ķer senās vējdzirnavas, bet kalna pakājē iegūlis skaistais Āraišu ezers, kas savos ūdeņos auklē unikālu piemiņu no mūsu senčiem – Āraišu ezerpili. Āraišu ezerpils atrodas uz nelielas saliņas ezera krastā un mūsdienās uz to var nokļūt, šķērsojot tiltiņu.
Tā ir vienīgā vieta Eiropā, kur atjaunota 9.-10.gadsimta nocietinātā šāda veida dzīvesvieta. Te mituši senie latgaļi, kas lielākoties bijuši zemnieki, lopkopji, amatnieki, tirgotāji un mednieki. Āraišu Arheoloģiskais parks ar Āraišu ezerpili ļauj iepazīt un izprast tuvāk seno latgaļu dzīvesveidu - tas ir ļoti interesants veids, kā apgūt un paplašināt vēstures zināšanas.
Guļbūves tipa apmetne ir gluži kā neliela pilsētiņa, tās ārpusē – asi baļķi gatavi pasargāt no uzbrucējiem pils iemītniekus, bet iekšienē – nelielas koka mājiņas. Daudzās no tām var pat ieiet iekšā un apskatīties, kā cilvēki dzīvojuši. Ir sajūta, ka viņi tikai uz mirkli izgājuši un tūdaļ būs atpakaļ. Centrā atrodas lielāks laukums, kur iedzīvotāji, iespējams, pulcējušies, namiņos redzams, ka bijušas nelielas māla krāsniņas, kas devušas siltumu un kalpojušas par pavardu. Šauras ieliņas, ja tās tā var nosaukt, jeb drīzāk jau ejas ļauj izstaigāt un ielūkoties šai apkaimē.
Īpaši aizraujoši šeit ir muzeju naktīs, kad seno auru iespējams izjust vēl spēcīgāk. Atminos, kā kādu laiku atpakaļ kādā muzeju naktī šeit vakarējām un cepām ugunskurā maizīti. Šīs spēcīgās atmiņas joprojām palikušas. Vasaras mēnešos šeit ir skaisti – ezerā ir arī peldvietas, zied ūdensrozes. Taču arī Ziemas sezonā Āraišu Arheoloģiskais parks ir atvērts apmeklētājiem (Pandēmijas laikā gan ir ierobežojumi, kuriem aicinām sekot). Vairāk par ezerpils aktualitātēm un darba laiku, kā arī iespējām pieteikt ekskursiju atradīsi šajā mājaslapā.
Āraišu pilsdrupas un meitu sala
No 14.gadsimtā celtās Āraišu viduslaiku pils šobrīd palikušas vien aptuvenas aprises - drupu loks, kas iezīmē pils mūri, atrodas tepat blakus Āraišu ezerpilij., savulaik tā bijusi Livonijas ordeņa mestru rezidence.
Savukārt Āraišu ezera pussalas dienvidu daļā Meitu salā ir apskatāma akmens laikmeta apmetne, kurā redzamas nelielas mājiņas ar niedru jumtiem, ugunskura vieta, zemeskrāsnis, kurās tika cepta gaļa un zivis. Te iekārtotas arī bronzas laikmeta mājas un ir ļoti interesanti pavērot, kā cilvēki dzīvojuši sensenos laikos. Staigājot pa salu un jūtot ziemīgo dzestro ezera vēju sitamies vaigos, ir grūti to edomāties, kāda bija to cilvēku dzīve, kas patiešām ikdienā dzīvoja šādās mājiņās. Salas apskate ir patiesi interesanta ne tikai pieaugušajiem, bet arī jaunākā skolas vecuma bērniem - tik daudz brīnumu un tik daudz jautājumu radās! Ir vērts izbaudīt šo pastaigu.
Āraišu baznīca
Āraišu baznīca viennozīmīgi papildina Āraišu ainavu un skaisti izslējusies Āraišu ezera krastā iepretim Āraišu Ezerpilij. Baznīca celta 1225.gadā kā Cēsu novada lauku draudzes baznīca. Tā tikusi nopostīta un atkal atjaunota, ieguvusi savu torni un zvanu, šobrīd priecē apmeklētājos un draudzes locekļus ar savu skaisto altāri un ērģeļu skanējumu, kā arī kluso, mīlīgo atmosfēru, kas nereti nav sastopama lielajās baznīcās. Skaistās dabas un privātās atmosfēras dēļ šo dievnamu iecienījuši arī kāzinieki. Vairāk par Āraišu baznīcas arhitektūru un vēsturi vari uzzināt Āraišu draudzes mājaslapā. Taču, ja esi Āraišos, noteikti apstājies un apskati šo skaisto celtni.
Āraišu vējdzirnavas
Āraišu vējdzirnavas stalti slejas pār apkārtni un redzamas jau pa gabalu - ja esi pie baznīcas vai Ezerpils, noteikti tās pamanīsi, tās ir pavisam netālu. Āraišu vējdzirnavas ir celtas 1852.gadā kā Drabešu muižas kompleksa daļa. Tās ir Holandes tipa dzirnavas ar mūra nocirstas piramīdformas pamatni un grozāmu galvu - jumta un spārnu daļu. Dzirnavām ir četri stāvi, kurus ir iespējams izstaigāt un aplūkot, sekojot maizes ceļam no brīža, kad graudi nonākuši dzirnavās, caur kratītāju nonāk dzirnakmeņos un tad pārtop miltos. Visskaistāk šeit ir Jēkaba jeb jaunrudzu maizes svētku dienā, kas ir ikgadējs pasākums. Tā laikā var ne vien iepazīties ar dzirnavām un to mehānismiem, bet arī izmēģināt graudu malšanu.
Meklē idejas atpūtai Vidzemē un esi gatavs ieteikt, ko apskatīt, kur paēst un nakšņot - pieseko Facebook grupai Apceļo Vidzemi!
- Kā izskatās Cēsis no baznīcas torņa smailes? Uzkāp pats vai apskati foto!
- Kur aizbraukt ar bērniem Vidzemē?
Āraišu vējdzirnavas, foto: 1188