Foto: Edijs Pālens/LETA
Slēpošana kalnos ir aizraujoša un dinamiska aktivitāte, kas prasa gan fizisku sagatavotību, gan rūpīgu plānošanu. Tūkstošiem latviešu ziemas mēnešos dodas uz vietējiem kalniem, kur izbauda slēpošanas vai snovošanas priekus. Taču pirms došanās uz kalnu, ir svarīgi ņemt vērā dažādus faktorus, lai nodrošinātu drošu un patīkamu pieredzi.
Aprīkojums
Ja līdzi ņemat savu aprīkojumu, pārliecinieties, ka tas ir labā stāvoklī. Tas ietver slēpes, stiprinājumus, slēpošanas zābakus un drošības aprīkojumu, piemēram, slēpošanas ķiveri un aizsargbrilles. Ja jūs slēpojat reti, visticamāk, vēlēsieties aprīkojumu izīrēt, nevis to iegādāties. Tad šīs rūpes jums atkrīt.
Apģērbs
Slēpošanai nepieciešams atbilstošs apģērbs. Jums vajadzētu valkāt slēpošanas jaku un bikses, kas ir gan siltas, gan ūdensizturīgas. Arī kājām vajadzētu būt siltām un sausām, tāpēc izvēlieties labas kvalitātes zeķes. Atcerieties, ka nevajag pārāk satuntulēties, jo pretējā gadījumā paliks karsti. Velciet termoveļu un pa virsu siltu ziemas jaku un bikses. Izvairieties no pārāk daudz apģērba slāņiem, jo citādi slēpošana vai snovošana nebūs komfortabla.
Fiziskā sagatavotība
Slēpošana ir fiziska aktivitāte, tāpēc ir svarīgi būt labā formā. Ja jūs neesat regulāri fiziski aktīvs, varat sākt ar vieglu treniņu programmu pirms slēpošanas sezonas. Katrā ziņā ir svarīgi apzināties savu fizisko formu un nepārcensties.
Laika apstākļi
Pirms došanās uz kalniem, pārbaudiet laika prognozi. Ja prognozē sniegu vai spēcīgu vēju, slēpošana būs bīstamāka. Ja prognozē sauli, neaizmirstiet aizsargāt savu ādu no saules starojuma, neskatoties uz to, ka ārā ir ziema. Ultravioletais starojums ir aktuāls arī aukstajā laikā.
Slēpošanas/snovošanas prasmes
Ja esat iesācējs, apsveriet iespēju nolīgt instruktoru. Ar pliku "Youtube" video pamācību, kā pareizi slēpot lejā pa kalnu, varētu nepietikt, jo to darīt praksē ir pavisam kas cits. Ja esat pieredzējis slēpotājs un jau esat apmeklējis kalnu, instruktors, jums visticamāk nebūs vajadzīgs.
Drošība
Vienmēr ievērojiet kalna noteikumus un zīmes. Neuzņemieties risku, slēpojot ārpus marķētajām zonām vai ātrāk, nekā jūsu prasmes ļauj. Dienas beigās tas jebkurā gadījumā klasificējas kā ekstrēmais sporta veids.
Pārtika un ūdens
Slēpošana ir enerģiju patērējoša aktivitāte, tāpēc paņemat līdzi kādas maizītes, enerģijas batoniņus vai kādu citu ātri uzņemamu ēdienu. Tomēr svarīgākais līdzi ir paņemt ūdeni. Slēpošanas azartā var aizmirsties par dzeršanu un bez ūdens neiztikt. Ar sniegu, ko saēdīsies, krītot ar seju kupenā, nepietiks...
Foto: Edijs Pālens/LETA