Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Atrasts miris cilvēks: kā rīkoties?

Foto: Ri Butov, Pixabay.com

Foto: Ri Butov, Pixabay.com

Brīdis, kurā aiziet tuvinieks vai atrodam mirušu cilvēku, var radīt virkni emociju un milzīgu apjukumu – šādam likteņa pavērsienam gatavs nav neviens. Taču šajā mirklī ir svarīgi zināt, kā konkrētajos apstākļos rīkoties, pirms tiek meklēti apbedīšanas pakalpojumi un organizētas bēres. Par to vairāk lasiet šī raksta turpinājumā.

Cilvēks miris dabiskā nāvē mājoklī

Gadījumos, kad cilvēks aizgājis mājās dabiskā nāvē, tuvākajiem cilvēkiem jāsazinās ar aizgājēja ģimenes ārstu. Ārsts ieradīsies vizītē, lai konstatētu nāvi un izrakstīs “Medicīnisko apliecību par nāves cēloni”. Tā būs vajadzīga miršanas apliecības saņemšanai. Nākamais solis ir mirušā novietošana aukstā telpā vai transportēšana uz morgu. Šo soli palīdzēs veikt apbedīšanas birojs, kura piedāvājumā ir diennakts transports uz morgu.

Ja ģimenes ārsts notikuma vietā ierasties nevar, piemēram, ir brīvdienas vai nakts stundas, bet viņam ir zināms aizgājēja nāves cēlonis un slimības vēsture, jūs varat saņemt apstiprinājumu par mirušā nogādāšanu uz morgu un vienoties par “Medicīniskās apliecības par nāves cēloni” saņemšanu ārsta privātpraksē vai poliklīnikā.

Cilvēks miris neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķu klātbūtnē

Šādā gadījumā mediķi konstatēs nāvi, kā arī izsniegs attiecīgu dokumentu. Šis dokuments un mirušā pase būs jāiesniedz mirušā ģimenes ārstam, kurš izsniegs “Medicīnisko apliecību par nāves cēloni”. Kad NMPD mediķi devušies prom, tuviniekiem mirušo jānogādā uz morgu vai jānovieto aukstā telpā. Jāņem vērā, ka NMPD mediķi neveic mirušo transportēšanu uz morgu.

Cilvēks miris ārstniecības iestādē

Par cilvēka nāvi šādā gadījumā paziņos slimnīcas personāls, un piederīgajiem cilvēkiem vajadzēs ierasties uz attiecīgo slimnīcas nodaļu formalitāšu kārtošanai. Viens no tiem ir iesniegums par autopsijas jeb sekcijas neveikšanu, ja palicējiem nav pretenziju pret aizgājēja ārstēšanu, un nāves cēlonis ir zināms.

Sekciju obligāti jāveic, ja ārsti nav pārliecināti par nāves cēloni. Ārstējošais ārsts vai nodaļas vadītājs izrakstīs "Medicīnisko apliecību par nāves cēloni" (vai arī patologanatoms, ja tiks veikta sekcija). To var saņemt ārstniecības iestādes morgā vai attiecīgajā nodaļā.

Cilvēka nāves iemesls nav zināms

Ja cilvēks miris mājās, taču nav zināms, kāpēc, jāsazinās ar ģimenes ārstu. Viņš vai nu konstatēs nāves cēloni, vai arī izsniegs rīkojumu veikt aizgājēja sekciju. Šādā gadījumā mirušo vajadzēs nogādāt uz patoloģiski anatomisko izmeklēšanu, bet šo uzdevumu var uzticēt arī apbedīšanas birojam. Ārsts, kurš veiks autopsiju, arī izrakstīs “Medicīnisko apliecību par nāves cēloni”.

Cilvēks miris nelaimes gadījumā vai arī nāve ir vardarbīga

Pirmais solis šādās situācijās – obligāti jāsazinās ar policiju. Policijas darbinieki izlems, kādus soļus jāveic tālāk un nozīmēs tiesu medicīnas ekspertīzi, kā arī parūpēsies par mirušā transportēšanu uz Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes morgu. Tajā tiks veikta sekcija, un ārsts, kurš to īstenos, sagatavos “Medicīnisko apliecību par nāves cēloni”.

Kā iespējams saņemt miršanas apliecību?

Miršanas apliecību iespējams saņemt gan ikvienā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā, gan novadu domēs un pagastu pašvaldībās, kuras ir tiesīgas izsniegt un noformēt attiecīgo dokumentu. Lai to saņemtu, līdzi jāņem “Medicīniskā apliecība par nāves cēloni” un aizgājēja pase. Savukārt tuviniekam, kurš miršanas apliecību noformēs, līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam.

Apbedīšanas biroja “ELIZIUMS-1” piedāvājumā ir ne tikai cienīga aizgājēja apbedīšana vai kremācija, bet arī daudzi citi apbedīšanas pakalpojumi, tostarp diennakts transports uz morgu, miršanas apliecības sagatavošana un palīdzība apbedīšanas pabalstu saņemšanai, kā arī nepieciešamie apbedīšanas piederumi (zārki, krusti, pārklāji, tautiskās segas, sēru vainagi utt.). Sazinieties ar “ELIZIUMS-1” apbedīšanas biroju, zvanot pa kādu no diennakts tālruņiem (+371 67628881 vai +371 29510356), aizpildot pieteikuma formu mājaslapā vai arī rakstot uz e-pasta adresi eliziums1@gmail.com.

Foto: Ri Butov, Pixabay.com

Foto: Ri Butov, Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas