Foto: Zane Bitere/LETA
Augustā Latvijā turpina pieaugt saslimstība ar Covid-19, informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).
Pagājušajā nedēļā pozitīvo testu īpatsvars bija 19%. Ar pamata diagnozi Covid-19 stacionēti 69 pacienti, lielākoties vecuma grupā virs 70 gadiem. Trīs pacientiem ir smaga slimības gaita.
Tāpat kā visi iepriekšējie Omikrona varianta celmi, arī "KP.1", "KP.2" un "KP.3" ir spējīgi vieglāk pārvarēt iegūto imunitāti pret Covid-19 infekciju, ātrāk izplatīties un izraisīt kārtējo mērenu saslimstības pieaugumu. Tomēr joprojām nekas neliecina, ka jaunie SARS-Cov-2 vīrusa celmi, tostarp KP grupas celmi, varētu izraisīt smagāku klīnisko gaitu lielākajai daļai saslimušajiem, skaidro SPKC.
Centrā uzsver, ka, pateicoties imunitātei, kas iegūta vakcinācijas vai pārslimošanas rezultātā, cilvēki ir daudz labāk pasargāti no nopietnām slimībām, ko varētu izraisīt šis vīruss.
Eiropas Savienības (ES) valstīs jau no vasaras sākuma ir vērojams Covid-19 gadījumu skaita pieaugums, kas saistāms ar jauno Omikrona paveidu ienākšanu, kā arī ceļošanas un atvaļinājumu sezonas aktivitātēm un biežāku publisko kontaktēšanos, skaidro SPKC.
Šobrīd gan atsevišķas valstis ziņo par pacēluma samazināšanos līdz 23% pozitīvo gadījumu īpatsvaram, bet atsevišķās valstīs tomēr saglabājas augsts pozitīvo gadījumu skaits.
Kopumā vērojams, ka ietekme uz stacionārajām iestādēm un mirstības rādītājiem ir zema, secina SPKC. Visbiežāk stacionēti tiek pacienti vecumā no 65 gadiem. Šobrīd situācija ES ir stabila un samazinās gadījumu skaits gan primārajā, gan sekundārajā aprūpē, tomēr situācija katrā valstī var būt atšķirīga, atgādina centrā.
Riska grupu iedzīvotāji tiek aicināti turpināt sezonālo vakcināciju pret Covid-19 un sezonālo gripu. Atbilstoši aktuālajām vakcinācijas rekomendācijām pret Covid-19 aicina vakcinēties reizi gadā, pirms ziemas sezonas.
SPKC aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem arī vasaras periodā un nedoties sabiedrībā un uz darbu ar elpceļu infekcijas simptomiem, bet ārstēties, kā arī veikt Covid-19 paštestu mājās.
Foto: Zane Bitere/LETA