Auto mazgāšana ar rokām. Attēls: unsplash.com
It kā jau liekas – kas tur tāds, saulainā vasaras dienā iziet ar spaini ūdens un sūkli un noskalot mašīnas virsbūvi pēc izbrauciena pa laukiem. Tomēr jāņem vērā, ka, neatkarīgi no teritorijas statusa (privāta vai publiska), transportlīdzekļu mazgāšana ārpus šim nolūkam paredzētām vietām ir administratīvs pārkāpums. Rīgas teritorijā spēkā esošajos Sabiedriskās kārtības noteikumu 6.5.punktā noteikts aizliegums ne tikai veikt tam neparedzētās vietās vesela autotransporta līdzekļa mazgāšanu un profilaktisko apkopi, bet arī darīt to ar tā atsevišķām daļām — piemēram, nomainīt eļļu, mazgāt dzinēju u.c. Līdzīgi noteikumi ir spēkā citās pašvaldībās.
Mazgāt savu auto ir atļauts vienīgi speciāli aprīkotās vietās, kur kanalizācijas notecei ir speciāla filtrēšanas sistēma, lai kopā ar izlietoto ūdeni kopējās ūdens notekās un apkārtējā vidē nenonāktu tīrīšanas līdzekļi un naftas produktu (benzīna, dīzeļdegvielas, eļļas) paliekas, kas var būt atrodamas nomazgājamos netīrumos. Pat, ja mēs vien noskalinām mašīnu ar tīru ūdeni, uz virsbūves mēdz palikt dažādas autoķīmijas paliekas, kuru daļiņas mēs noteikti nevēlētos uzņemt atpakaļ – caur augsni, ūdeni, gaisu un pārējo apkārtējo vidi.
Bez tam – pašvaldības mēdz ierobežot mašīnu mazgāšanu kopējā vai pašvaldības īpašumā, piemēram, daudzdzīvokļu namu pagalmos, tīri kārtības nolūkos. Piekritīsim, viens spainītis ūdens neko daudz slikta nepadarīs, bet, ja to darīs visi mājas iedzīvotāji pēc vienas lietainas dienas, pagalms pārtaps par dubļu jūru, turklāt vēl ar visu pagalmā esošo auto kopšanai lietotās ķīmijas piejaukumiem. Tādēļ, dzīvojot pilsētā, prātīgāk tomēr būs izmantot automazgātavu pakalpojumus.
Tad kādas ir iespējas nomazgāt pašam savu auto?
Ja tavas pašvaldības noteikumi tomēr neaizliedz visa auto vai atsevišķu tā daļu noskalošanu privātā teritorijā (tātad – ne daudzdzīvokļu nama pagalmā), auto mazgāšanai labāk izmantot videi draudzīgu auto šampūnu un citus dabai draudzīgus auto tīrīšanas līdzekļus, lai nebojātu ne savu roku ādu, ne apkārtējo vidi!
Tā vietā, lai šķiestos ar lielu ūdens daudzumu un laistītos ar šķidrajiem auto tīrīšanas līdzekļiem, var izmantot parocīgu alternatīvu – sauso, ekoloģisko auto mazgāšanu. Šis auto tīrīšanas veids būs īpaši patīkams ziemā, kad auto jāmazgā biežāk.
Savukārt, ja auto arī pēc mazgāšanas tomēr nespēj priecēt aci ar svaigu, jauneklīgu "tikko-kā-no-salona" izskatu un tā vien prasās pēc pamatīgākas uzfrišināšanas, iespējams, nepieciešams veikt auto pārkrāsošanu vai virsbūves remontu, pārklāt auto ar keramisko pārklājumu vai pārkrāsot ar šķidro gumiju. Regulāra auto apkope paildzinās auto jaunību gan vizuāli, gan funkcionāli!
Ja vēlies sakopt un pie reizes dezinficēt arī auto salonu, ieskaties, kā dezinficēt un apstrādāt auto salonu pareizi!
Auto mazgāšana ar rokām. Attēls: unsplash.com