Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Autoratlīdzība un nodokļi – ko pajautāt grāmatvedim?

Sieviete birojā. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Sieviete birojā. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Lai saņemtu honorāru par radītu mākslas darbu, izpildītu priekšnesumu vai kādu citu radošas darbības rezultātā veiktu darbu, ļoti iespējams, tiks slēgts autoratlīdzības līgums. Ko autoratlīdzība nozīmē un kas jāņem vērā, slēdzot autoratlīdzības līgumu?

Meklējām atbildes uz biežākajiem ar autoratlīdzības saņemšanu saistītajiem jautājumiem kopā ar pilnas grāmatvedības apkalpošanas sniedzējiem no grāmatvedības uzņēmuma “Līnas grāmatvedība”.

Kurš veic obligātās iemaksas valsts budžetā – autoratlīdzības saņēmējs vai izmaksātājs?

Atkarīgs no autoratlīdzības apmēra un tā, vai autoratlīdzības saņēmējs ir arī darba attiecībās ar autoratlīdzības izmaksātāju vai citu personu. Autoratlīdzības saņēmējam, kura ienākumi mēnesī no autoratlīdzības ir 430 eur vai vairāk un kurš neatrodas darba attiecībās, vai saņem darba algā mazāk par valstī noteikto minimālo algu, ir jāreģistrējas VID pašnodarbinātās personas statusā. Tas nozīmē reizi ceturksnī veikt obligātās iemaksas valsts budžetā 32,15 % apmērā no brīvi izvēlētas atlīdzības daļas, bet noteikti ne mazāk kā no 430 euro.

Ja autoratlīdzības saņēmējs ir darba attiecībās, kur darba devējs par viņu veic obligātās iemaksas vismaz no minimālās mēneša darba algas apmēra, minētās darbības nav jāveic.

Nodokļa maksātājs veic arī obligātās iemaksas autoratlīdzības ienākuma saņēmēja pensiju apdrošināšanai 5 % no saviem līdzekļiem

Kā var aprēķināt, vai ienākums no autoratlīdzības ir 430 euro?

Lai noteiktu, vai ienākums no autoratlīdzības ir vismaz 430 euro mēnesī, no līgumā norādītās autoratlīdzības jāatskaita autora darba radīšanas izdevumus. Šo izdevumu normas, saskaņā ar likumu, ir noteiktas 25 % un 50 % apmērā, ņemot vērā darbības veidu.

Aprēķinot ienākumus, piemēram, no 800 euro atlīdzības par literāru darbu, no tiem atskaita 25% jeb 200 eur. Ienākums ir atlikušie 600 euro. Ja šo 600 euro ienākuma saņēmējs nav darba attiecībās, ir jāreģistrējas VID un jāveic iepriekš minētās iemaksas kā pašnodarbinātai personai.

Kādiem darbiem aprēķina autora izdevumus 25% apmērā un kādiem – 50%?

Nodokļa maksātājam ir tiesības atskaitīt no autoratlīdzības summas autoru izdevumus 50% šādiem darbiem:

Dramatiski, horeogrāfiski, muzikāli darbi un to izpildījums, tai skaitā aranžijas, apdares u.tml.; audiovizuāli darbi; mākslas un lietišķās mākslas darbi; fotogrāfijas; dizaina projekti un darbi; arhitektūras projekti un meti; ģeogrāfiskas kartes; izgudrojumi un atklājumi.

Savukārt 25% autoru izdevumus atskaita no šādiem darbiem:

Literāri darbi – tai skaitā arī lekcijas, brošūras, ziņojumi, scenāriji, raksti, tulkojumi, anotācijas, datubāzes utt.


Ja nepieciešama konsultācija autoratlīdzības vai citu grāmatvedības vai nodokļu jautājumu gadījumā, “Līnas grāmatvedība” palīdzēs ikvienā neskaidrā situācijā!

Izlasi arī šos rakstus:


Sieviete birojā. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Sieviete birojā. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas