Bērns pie ūdens, Image by Arek Socha from Pixabay
Bērni ir ļoti zinātkāri un ūdens ir viens no interesantākajiem dabas objektiem. Tas skanīgi tek, mirdz, tas ir maģisks – tajā spēj neredzami pazust dažādas lietas, bet citas peldēt pa virsu – vai nav aizraujoši? Tā vien gribas tajā pataustīt atspulgu un pašļakstīties! Tādēļ vecākiem ir jāpievērš īpaši pastiprināta uzmanība bērna drošībai pie ūdens, jo diemžēl ik gadu kāda dzīvība tiek zaudēta krietni pārāk agrā vecumā.
Vecākiem vienmēr jāizvērtē ūdenstilpne un krastu!
Neatkarīgi no tā, vai bērns ar vecākiem pie ūdenstilpnes tikai pastaigājas vai atpūšas vairāku dienu garumā, vai pat dzīvo tās tuvumā, ir noteikti jāizvērtē ūdenstilpne. Par to jāsaprot maksimāli daudz – vai tā ir liela, maza, dziļa vai sekla, kāds ir tās dibens, vai ūdenī atrodas ūdenszāles, akmeņi, stikli, asi gliemežvāki utt. Arī to, vai ūdens ir caurredzams vai tumšs.
Tas pats attiecas arī uz krastu! Atpūtai ar maziem bērniem piemērots lēzens un pārredzams krasts, bez akmeņiem, zariem un noteikti bez stikliem. Bērni aktīvi kustas, bieži aizķeras, klūp. Tīrā un lēzenā krastā pastāv mazāks risks savainoties.
Stāsti bērnam par ūdensdrošību!
Jo vairāk un agrākā vecumā stāstīsi bērnam par drošību, jo labāk tas paliks atmiņā.
Liela kļūda ir bērnu biedēt ar ūdeni! Tieši pretēji – pavisam mazus bērnus pamazām ir jāiepazīstina ar ūdeni, kopā ar vecākiem – ļaujot to pataustīt, paspēlēties ar kājiņām, pastaigāt pa to. Bērnam vienmēr jābūt blakus! Atceries – sabīstoties plaušās tiek strauji ievilkts gaiss – pat dēļ maza kritiena ūdenī var ātri aizrīties. Pietiek pat ar šļakstīšanos blakus, lai pavisam mazs bērns ieelpotu ūdeni.
Kad bērns paaudzies un jau spēlējas vienatnē ūdenī, joprojām tas intensīvi jāuzmana! Vēl jo vairāk! Ļauj bērnam iepazīt aktivitātes ūdenī, bet vienmēr stāsti par drošību!
Dodoties kopā ar bērnu izbraucienā ar laivu vai plostu, vai citu peldlīdzekli, noteikti bērnam jāuzvelk glābšanas veste. Neviens glābšanas riņķis un citi peldēšanas atribūti nav pietiekami droši – tie var izslīdēt, apgāzties, plīst.
Rādi piemēru!
Bērns mācās no vecākiem. Tu nevari pieprasīt no bērna, lai tas nelec uz galvas ūdenī, ja pats tā viņa priekšā dari. Stāstīt jau ar, ka tas nav droši, bet tas neko nedos, jo bērns primāri sekos vecāka rīcībai.
Spēlē kopā mierīgas un drošas spēles!
Spēlējoties ar bērnu, ne tikai pavadīsi patīkami laiku kopā, bet arī dosi viņam priekšzināšanas, kādas rotaļas ir piemērotas, un kādas nav ūdens tuvumā. Iemāci viņam spēlēties ar smiltīm, celt smilšu pilis, zīmēt smiltīs. Atceries – lai arī spēles ar bumbu ir jautra padarīšana, bumba vienmēr var ielidot vai ieripot ūdenī, un bērns gribēs steigties tai pakaļ! Rotaļas ar bumbu pie ūdens un ūdenī ir piemērotas jau bērniem, kas pārzin uzvedību pie ūdens un ūdeni, turklāt sākotnēji šīs rotaļas jāspēlē kopā ar vecākiem, nevis jāatstāj bērnu pārziņā.
“Iezīmē” bērnu!
Vietās, kur atpūšas daudz cilvēku, bērns var ātri palikt nepamanāms. Lai redzētu viņa darbības arī tad, ja bērns atrodas nedaudz tālāk no vecākiem, tam var uzvilkt košu cepuri. Noteikti ņem vērā, ka bērnam vajadzētu uz rokas vai kaklā uzkārt, vai piespraust pie apģērba informāciju ar vecāku tālruni. Pat ja bērns nozudīs, bet kāds cits pamanīs vienu klīstam bērnu, tas daudz vieglāk atvieglos tā nokļūšanu atpakaļ pie vecākiem.
Bērni jāpieskata pie visiem ūdeņiem!
Intensīva bērna uzmanība nepieciešama ne tikai jūras, ezeru, upju un dīķu tuvumā, bet arī baseinos. Turklāt runa neiet tikai par lielajiem un dziļajiem baseiniem, bet arī maziem, piepūšamiem.
Vairāk par drošību pie ūdens noskaties video!
Lasi arī:
- Kā iemācīt bērnam peldēt?
- Kas bērnam jāzina par elektrotraumām?
- Anda Čakša par bērnu pieskatīšanu ūdenstilpju tuvumā
Bērns pie ūdens, Image by Arek Socha from Pixabay