Bērna vakcinēšana. Foto: Unisplash
Nesen veiktā pētījumā tika konstatēts, ka plāksteri, kas nesāpīgi ļauj vakcīnām ieķļūt organismā caur ādu, ir tikpat efektīvi kā parastās injekcijas pret masalām un masaliņām.
Pētījumā, kas publicēts akadēmiskajā žurnālā “The Lancet”, norādīts, ka plāksteri nav jālieto apmācītam medicīnas personālam, tādējādi, iespējams, pārņemot atbildību no ģimenes ārstiem.
Šie mikrošķiedru plāksteri vakcīnu piegādā ar mikroskopisku izvirzījumu masīvu, kas iekļūst ādas virskārtā, pretstatā parastai vakcīnas injekcijai, izmantojot šļirci.
Šķidrām vakcīnām, lai tās paliktu efektīvas, ir nepieciešama pastāvīga dzesēšana, kā arī apmācīti speciālisti, kas injicē un droši iznīcina šļirces, savukārt plāksteri ir termostabli, tos ir vieglāk transportēt, un to ievadīšanai nepieciešama minimāla apmācība.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, tas ievērojami atvieglotu vakcīnu piegādi grūti pieejamos reģionos visā pasaulē.
Izmēģinājumā piedalījās 120 zīdaiņi vecumā no deviņiem līdz 10 mēnešiem, 120 mazuļi vecumā no 15 līdz 18 mēnešiem un 45 pieaugušie vecumā no 18 līdz 40 gadiem. Pētījums tika veikts Gambijā.
Uzliekot to uz rokas, tika konstatēts, ka mikrošķiedras plāksteris izraisīja tikpat spēcīgu imūnreakciju kā tad, ja vakcīnu ievadītu ar adatu.
Vairāk nekā deviņi no desmit zīdaiņiem bija pasargāti no masalām, un visi zīdaiņi bija pasargāti no masaliņām pēc vienas vakcīnas devas ievadīšanas ar mikrošķiedras plāksteri.
Pētnieki apgalvo, ka tagad tiek plānoti plašāki mikrošķiedras plāksteru izmēģinājumi, lai pieņemtu lēmumus par to, vai ieteikt plāksterus plaši izmantot bērnu vakcinācijas programmās.
Lasi vēl:
Bērna vakcinēšana. Foto: Unisplash