Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
Mēs pavadām gandrīz vienu trešdaļu savas dzīves — aptuveni 25 gadus — miegā, tomēr atceramies maz vai neko no tā. Kas īsti notiek, kamēr mēs guļam? Kad aizmiedz, ķermenis neizslēdzas. Tas sāk sarežģītu atjaunošanās ciklu, kas ir vitāli svarīgs veselībai un labsajūtai. Tālāk lasi dažus interesantus faktus par miegu.
Miega nepieciešamība
Kāpēc mums vajadzīgs miegs? Lielākajai daļai cilvēku netiek pietiekami daudz nepieciešamā miega. Atbilde šķiet acīmredzama. Bez tā mēs kļūstam par staigājošiem zombijiem, kurus cauri dienai dzen kofeīns un nogurusi apņēmība. Lai gan nav skaidras atbildes par tā precīzu mērķi, tiek uzskatīts, ka miegs palīdz atjaunot ķermeņa audus un palīdz augšanas procesā.
Diennakts ritms
Ir sestdienas rīts — Tev ir jāguļ tikai viena diena. Ar šausmām Tu pamostaties laikā, kad parasti atskan modinātājs, un ir grūti atgriezties miegā. Pazīstama situācija? Tas notiek tāpēc, ka mūsu ķermenis darbojas saskaņā ar savu bioloģisko pulksteni jeb diennakts ritmu. Smadzeņu reģions, kas regulē miega un nomoda modeļus, saskaņo tos ar 24 stundu dienas un nakts ciklu. Cilvēks šajā periodā parasti guļ 8 stundas un ir nomodā 16 stundas. Esi piesardzīgs — neparasti vēlu gulētiešana vai pārāk ilga snauda var izjaukt ierasto ritmu un radīt nepieciešamību pēc pielāgošanās perioda.
Miega cikls
Miega process notiek piecos atšķirīgos posmos, kas atkārtojas apmēram ik pēc 90 minūtēm. Kad pirmo reizi apgulies, lai atpūstos, elpošanas ātrums palēninās, pārejot no apziņas uz vieglu miegu, kas pazīstams kā 1. stadija. Apmēram pēc divām minūtēm atpūties tālāk, ieejot 2. miega stadijā. Ķermeņa temperatūra pazeminās un elpošana kļūst regulāra šajā 20 minūšu posmā. 3. un 4. posms, kurā var rasties staigāšana miegā un runāšana, ir dziļi, atjaunojoši miega veidi, kam raksturīgi lieli, lēni smadzeņu viļņi. Kopā tie ilgst aptuveni 30 minūtes. Pirms ieiešanas 5. stadijā — intriģējošā stadijā, kas pazīstama kā REM (ātrās acu kustības) miegs — Tu izej atpakaļ cauri 3. un 2. posmam. Lielākā daļa cilvēku atkārto šo ciklu vairākas reizes pirms rīta.
REM miegs
REM miegs ir stadija, kurā rodas sapņi. To raksturo paātrināta sirdsdarbība, ātra un neregulāra elpošana un periodi, kad acis kustās uz priekšu un atpakaļ. Aptuveni 25 procenti nakts tiek pavadīti REM miegā, un cilvēki atceras sapni vairāk nekā 80 procentus laika, ja viņi tiks pamodināti REM periodā. Vidēji cilvēks REM miega laikā katru gadu sapņo gandrīz 600 stundas.
Sapņu funkcija
Sapņi kalpo mērķim, kas nav tikai izklaide. Vairākas teorijas cenšas izskaidrot sapņu funkcijas. Psihologs Zigmunds Freids, kura teorijas griežas ap "bezapziņas prāta" jēdzienu, uzskatīja, ka sapņi ir veids, kā cilvēks var nekaitīgi atbrīvot apspiestās domas un vēlmes. Jaunākā teorija liecina, ka sapņi ļauj mums konsolidēt un sakārtot mūsu atmiņas, un vēl viena ierosina, ka sapņi kalpo fizioloģiskajam mērķim, lai saglabātu un uzturētu nervu ceļus. Neskatoties uz šīm idejām, citi eksperti apgalvo, ka sapņi ir nekas cits kā nejauši bezjēdzīgi smadzeņu darbības uzliesmojumi.
Sapņu saturs
Vai kāds draugs kādreiz ir satraukts pie Tevis vērsies un paziņojis: "Tu nekad neticēsi tam, ko es nosapņoju pagājušajā naktī!" Ja tā, iespējams, tad sekoja spilgts sapņu stāsts, kas lika Tev smieties vai nobrīnīties. Varbūt pats esat piedzīvojis šādu sapni? Lai gan notiek fantastiski sapņi, kas arī reizēm var būt murgi, lielākā daļa sapņu patiesībā ir diezgan parasti. Mums ir tendence no jauna izdzīvot tipiskus ikdienas notikumus savos sapņos, un dažreiz mūsu sapņu stāstā tiek iekļauti mūsu vides faktori, piemēram, īpaša smarža vai, nelaimīgā gadījumā, modinātāja skaņas.
Bezmiegs: bieži sastopami miega traucējumi
Visbiežāk sastopams miega traucējums ir bezmiegs, ar ko saskaras aptuveni 10 līdz 15 procenti pieaugušo. Bezmiegs izpaužās kā grūtības aizmigt, vai kā sūdzības par trauslu miegu. Daži pacienti vēršas pēc miegazālēm vai pat alkohola, bet ir vairākas alternatīvas, lai palīdzētu cīnīties ar bezmiegu. Eksperti iesaka regulāri vingrot, ievērot konsekventu miega grafiku un relaksējošu gulēt iešanas rutīnu tiem, kas cīnās ar bezmiegu. Lai precīzi noskaidrotu miega traucējumus un to iemeslus, sazinies ar “Miega slimību centru", kas piedāvā veikt bezkontakta miega diagnostiku ar iekārtu WachPAT ONE.
Miegs, Photo by Andrea Piacquadio from Pexels