Latvijā šobrīd pilnā sparā rit krūts veselības mēnesis. Tā
ietvaros ar dažādu akciju palīdzību sievietes tiek pastiprināti aicinātas
pievērst uzmanību savām krūtīm. Regulāri tām veikt pašpārbaudi un apmeklēt arī ārstu.
Šoreiz par sieviešu ginekoloģisko un krūšu veselību runājām ar MFD Veselības grupas galveno ārsti ginekoloģijā Dr. Ingrīdu Circeni.
Kāpēc ikgadējais ginekologa apmeklējums ir tik svarīgs?
Teorētiski lielākajai daļai sieviešu ir ļoti labi zināms, ka reizi gadā ginekologs jāapmeklē arī tad, ja nav nekādu sūdzību. Praktiski -sievietes par ginekologu reizēm mēdz atcerēties tikai tad, kad jau radusies kāda problēma. Pieredzējusī ārste Ingrīda Circene ginekoloģijā un dzemdniecībā ir nostrādājusi visu savu mūžu un viņas viedoklis ir stingrs – sievietei no 25 gadu vecuma ginekologs reizi gadā ir jāapmeklē pilnīgi noteikti. Iemesls tam ir pavisam vienkāršs – daudzas ginekoloģiskas saslimšanas ilgstoši par sevi var nelikt manīt. Dzemdes miomas, olnīcu cistas un diemžēl arī onkoloģiskas saslimšanas sākuma stadijā var neradīt nekādu redzamu vai jūtamu diskomfortu. Ikviena saslimšana, jo ātrāk atklāta, jo vieglāk padosies ārstēšanai. Tieši šī iemesla dēļ Ingrīda Circene aicina sievietes nebūt pret sevi vienaldzīgām un regulāri ieplānot ginekologa apmeklējumu. Pieredzējusī ārste arī uzsver, ka ļoti būtiski, lai ginekologa un pacientes starpā izveidotos labs kontakts. Ir svarīgi, lai sieviete atklāti spēj runāt ar ārstu arī par mulsinošām problēmām.
Reizi trijos gados sievietes aicinātas veikt profilaktisko dzemdes kakla vēža pārbaudi
Sievietes vecumā no 25 – 70 gadiem reizi trijos gados saņem vēstuli no Nacionālā Veselības dienesta. Šajā vēstulē ir uzaicinājums apmeklēt ginekologu, lai veiktu Valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. I. Circene zina stāstīt, ka tieši tāpat, kā pret ikgadējo ginekologa apmeklējumu, arī pret NVD aicinājumu sievietes izturas dažādi. Diemžēl ne visas daiļā dzimuma pārstāves apzinās cik svarīgi ir regulāri veikt šo pārbaudi. Saslimšana ar dzemdes kakla vēzi un mirstība no tā aizvien vēl saglabājās augsta. Veiksmīgi tas ir ārstējams tikai laicīgi atklāts. Tieši šī iemesla dēļ vēstuli no Nacionāla Veselības Dienesta ar uzaicinājumu veikt dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi, nevajadzētu ignorēt.
Veiksmīgāki rezultāti uzrunājot sievietes personīgi
Pieredzējusī ginekoloģe Ingrīda Circene atklāj, ka MFD veselības grupa ir atklājusi veidu, kā motivēt sievietes savlaicīgi veikt gan dzemdes kakla vēža, gan arī mammogrāfijas pārbaudes. Sadarbībā ar ģimenes ārstiem un pašvaldībām izveidoti vecmāšu kabineti, kuros sievietes var gan veikt apskates un nodot analīzes, gan arī saņemt rezultātus. Šajos centros strādājošās vecmātes ar katru pacienti sazinās individuāli – uzaicina uz pārbaudi un uzreiz arī pieraksta pacienti uz konkrētu laiku. Sievietēm šāda personiska pieeja izrādījusies ne tikai ļoti ērta, bet arī uzrunājoša. Ja NVD nosūtīto vēstuli ar uzaicinājumu veikt Valsts apmaksātu mammogrāfiju vai dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi daļa sieviešu ignorējušas, tad pēc personiskā vecmātes uzaicinājuma pārbaudēm piekritušas gandrīz visas. Ginekoloģe Ingrīda Circene neslēpj, ka ir tiešām priecīga par tik veiksmīgiem projekta rezultātiem. Tāpat arī pieredzējusī speciāliste pauž cerību, ka ar laiku šādus centrus varēs izveidot visā Latvijā.
Ja gribi būt vesela – nemeklē diagnozes internetā
Arī ginekoloģe Ingrīda Circene, tāpat kā daudzi viņas kolēģi , savā praksē ir saskārusies ar jauno tendenci ‘’ārstēties’’ internetā. Sievietes meklē padomus gan sociālo tīklu domubiedru grupās, gan dažādos forumos. Diemžēl Ingrīdas Circenes pieredze liecina, ka lielākoties šādas ‘’ ārstēšanās’’ internetā ne ar ko labu nav beigušās. Pieredzējusī ārste atgādina, ka uzstādīt diagnozi un nozīmēt ārstēšanos var tikai un vienīgi ārsts pēc pacientes rūpīgas izmeklēšanas.
Krūšu pārbaude regulāri jāveic gan mājās, gan ārsta kabinetā
Krūts vēzis diemžēl ir ļoti izplatīta onkoloģiskā saslimšana sieviešu vidū. Tieši šī iemesla dēļ ārsti lūdz sievietēm pievērst uzmanību savām krūtīm. Dr. Ingrīda Circene atgādina, ka sievietēm krūtis regulāri jāpārbauda jau no 20 gadu vecuma. Krūšu pašpārbaude sievietēm būtu jāveic katru mēnesi cikla desmitajā dienā. Tāpat arī I. Circene vērš uzmanību uz to, ka krūtis obligāti jāpārbauda gan guļus pozīcijā, gan stāvus. Sievietei attiecīgajā cikla dienā rūpīgi jāiztausta savas krūtis un arī paduses. Jāsajūt vai nav kādu pacēlumi, sabiezējumu, izdalījumu no krūts gala vai arī kādu citu izmaiņu. Pie katrām mazākajām aizdomām, ka kaut kas nav tā kā vajag – obligāti nekavējoties jāvēršas pie ārsta.
Ar pašpārbaudi vien ir par maz
Ingrīda Circene gan uzsver, ka ar pašpārbaudi vien būs par maz. Krūtis jāpārbauda arī pie ārsta. Gados jaunākām sievietēm parasti tiek veikta krūšu sonogrāfija, bet sievietēm no pēc četrdesmit gadu vecuma jau piemērotāka būs mammogrāfijas procedūra. Dr. Circene sievietēm iesaka pirmo mammogrāfijas izmeklējumu veikt jau 35 – 40 gadu vecumā un saglabāt šo izmeklējumu rezultātus. Tādejādi ārstam būs iespēja operatīvāk pamanīt iespējamās izmaņas. Sievietēm no 50 – 69 gadu vecumam mammogrāfijas izmeklējums reizi divos gados ir bez maksas. Tiesa gan, speciālisti tomēr iesaka krūtis pārbaudīt katru gadu. Pazīstamā ginekoloģe Ingrīda Circene stāsta, ka onkoloģiskās saslimšanas ir smagas gan fiziski, gan emocionāli. Krūts vēzis atklāts 1. vai 2. stadijā viegli padodas ārstēšanai. Bet ja tas tiek atklāts vien ceturtajā stadijā – ārstēšanās būs krietni smagāka un diemžēl iespējamas arī letālas sekas.
No sirds novēlam visām sievietēm būt laimīgām, veselām un vērīgām pret savu veselību!
Raksts tapis sadarbībā ar sieviešu veselības centriem '' Vita'' :
Mūkusalas ielā 71 (t/c RĪGA PLAZA)
tālr. 66102010
tālr. 67310270
tālr. 67131311
tālr. 67131316
tālr. 67134151
tālr. 67560696
tālr. 67436638
MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene.Foto: MFD Veselības grupa