Karš Ukrainā, pieaugošās bažas par konflikta saasināšanos Tuvajos Austrumos, neskaidrības ar gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām - tas viss ietekmē pasaules ekonomiku, tostarp arī zelta un sudraba cenas. Tās sasniegušas jaunus rekordus un analītiķi prognozē, ka zelta cenas turpinās augt. Ko tas nozīmē mums, iedzīvotājiem: vai jāsteidz ieguldīt zelta ķēdītēs vai veikt citus pasākumus, izzināja raidījums “360 ZIŅneši”.
“Klasiski, gan zelts, gan sudrabs bieži vien tiek izmantots kā uzkrāšanas instruments. Patiesībā, to pat sauc par “drošajām debesīm”,” norāda eksperts, “CBL Asset Management” valdes priekšsēdētājs Kārlis Purgailis.
Kad pasaulē ir liela nenoteiktībā, kā tas ir tagad, zeltu un sudrabu pērk īpaši aktīvi un tā cenas aug - zelta cena trīs gados pieaugusi par 53 procentiem.
Investīciju kluba izpilddirektors un investīciju eksperts Kaspars Peisenieks norāda, ka tiem, kas uz zeltu lūkojas kā uz ilgtermiņa turīguma saglabāšanas instrumentu, tad vēl ļoti ilgi zelts saglabās savu pirktspēju. Bet, zelta iegādāšanās kā investīcija, ar kuru nopelnīt, drīzāk pielīdzināma spekulācijai nevis peļņas veidam.
Ja runājam par dārglietām, tad dārglietas nebūs īsti pareizas veids, kā veidot savu uzkrājumu zeltā vai sudrabā,
norāda Kārlis Purgailis.
Izrādās - dārglietām klasiski ir mākslinieciskā vērtībā un tās pārdodot nevarēs atgūt vērtību, par kādu tās sākotnēji iegādātas. Eksperti norāda, ka pareizāk būtu iegādāties zelta vai sudraba monētas, plāksnītes vai pat stieņus.
Taču aktuāls paliek jautājums, ko labāk iegādāties – zeltu vai sudrabu? Tas esot atkarīgs no katra paša vēlmes un maciņa biezuma. Zelts šobrīd maksā krietni vairāk nekā sudrabs. Eksperti norāda, ka investīciju zeltam netiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), savukārt sudrabam, ko izmanto ražošanā, ir pievienots PVN.
“Zeltu var iegadāties arī bez fiziskas formas caur dažādiem vērtspapīriem. Šobrīd gan zelta, gan sudraba cenas ir augstākajos punktos un tas mirklis, kad iegadāties aktīvus, ir nokavēts,” skaidro Purgailis.
Cilvēki, veicot šos pirkšanas – pārdošanas darījumus, kad ir tirgus svārstības, daudz biežāk naudu pazaudē nekā nopelna, norāda Latvijas Bankas Finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše. Lielāko pelnu investīcijās gūst tie, kuri ilgtermiņā iegulda instrumentā, kas katram ir visatbilstošākais. Lai noskaidrotu, kurš tas ir, visslābāk vaicāt savā bankā.
Ja ne pirkt, tad pārdot dārgmetālus šobrīd gan esot izdevīgi. Kaspars Peisenieks norāda: “Jāskatās, vai ir vajadzība pārdot. Ja sakrīt ar to, ka ir vajadzība pārdot, jeb vajadzīgi naudas līdzekli, ņemot vērā zelta cenas, šobrīd ir labs brīdis pārdot.”
Zelta rotaslietas. Foto: Unisplash