Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

FOTO: Atlantijas okeānā novērots dzīvnieks, kurš jau 200 gadus nav manīts tā ūdeņos

Pagājušajā nedēļā “Jaunanglijas akvārijs” akvārija aviācijas komanda pie Jaunanglijas reģiona krastiem, ASV, pamanīja pelēko vali - sugu, kas Atlantijas okeānā ir izzudusi jau vairāk nekā 200 gadus.

Akvārija zinātnieki 1. martā lidoja aptuveni 50 kilometrus uz dienvidiem no Nantaketas saliņas Masačūsetsas štatā, kad pamanīja neparasto dzīvnieku. Valis vairākkārt ienira un iznira no ūdens, domājams, medījot ēdienu. Apsekošanas lidmašīna aplidoja apvidu 45 minūtes, ļaujot novērotājiem uzņemt papildu fotogrāfijas. Pēc satikšanās novērotāji pārskatīja attēlus un apstiprināja savas aizdomas: tas bija pelēkais valis.

"Es negribēju skaļi teikt, kas tas bija, jo tas šķita traki," teica Orla Obraiena, Andersona Kabota Okeāna dzīvības centra pētniece, kura veic gaisa apsekojumus kopš 2011. gada.

Pelēkie vaļi regulāri sastopami Klusā okeāna ziemeļu daļā, un no citām vaļu sugām tos var viegli atšķirt pēc tā, ka tiem nav muguras spuras, to āda ir raibi pelēka un balta, kā arī tam ir muguras kupra, kam seko izteiktas rievas.

Līdz 18. gadsimtam šī suga izzuda no Atlantijas okeāna, bet pēdējo 15 gadu laikā Atlantijas okeāna un Vidusjūras ūdeņos ir novēroti pieci pelēkie vaļi, tostarp 2023. gada decembrī pie Floridas krastiem. Akvārija zinātnieki uzskata, ka pelēkais valis, kas šomēnes novērots pie Jaunanglijas krastiem, ir tas pats, kas pagājušā gada beigās tika novērots Floridā.

Lai izskaidrotu dīvainos novērojumus, zinātnieki norāda uz klimata pārmaiņām. Ziemeļrietumu pāreja, kas caur Ziemeļu Ledus okeānu Kanādā savieno Atlantijas okeānu ar Kluso okeānu, pēdējos gados vasarā regulāri ir bijusi bez ledus, daļēji globālās temperatūras paaugstināšanās dēļ. Eksperti norāda, ka jūras ledus apjoms parasti ierobežo pelēko vaļu sugas areālu, jo vaļi nevar izlauzties cauri biezajam ledum, kas parasti aizšķērso pāreju. Tagad pelēkie vaļi potenciāli var ceļot caur jūras pāreju vasarā, kas nebūtu bijis iespējams iepriekšējā gadsimtā.

"Šis novērojums uzsver, cik svarīgs ir katrs apsekojums. Lai gan mēs sagaidām, ka redzēsim dažādu sugu vaļus, okeāns ir dinamiska ekosistēma, un nekad nevar zināt, ko atradīsiet," teica Obraiena.

Lasi vēl:

Zilais valis, kas tika novērots Nantaketas saliņas tuvumā. Foto: New England Aquarium

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas