Kā portāls 1188.lv jau ziņoja, 6. jūnija rītā Krievijas okupētajā Hersonas apgabalā, Ukrainā, okupanti uzspridzināja Kahovkas hidroelektrostaciju (HES), sagraujot tās aizsprostu. Tūkstošiem cilvēku tiek evakuēti no apkārt esošajām apdzīvotajām vietām, un pastāv bažas, ka plūdi varētu būt katastrofāli.
Kahovkas HES tika uzbūvēta padomju laikā un ir viens no sešiem aizsprostiem, kas atrodas uz Dņepras upes, kura stiepjas no pašiem valsts ziemeļiem līdz jūrai dienvidos.
HES ir milzīga - vietējie iedzīvotāji to dēvē par Kahovkas jūru, jo atsevišķās vietās nav redzams otrs krasts. Aizsprostā ir tikpat daudz ūdens, cik Lielajā sāļajā ezerā ASV Jūtas štatā, ziņo aģentūra “Reuters”.
Kas notika?
Attēlos un videoklipos ir redzams, ka aizsprostā radies milzīgs pārrāvums, caur kuru plūst ūdens lejup pa straumi Hersonas virzienā.
Nav skaidrs, kad tieši dambis pirmo reizi tika bojāts, bet raidorganizācijas “BBC” pārbaudītie satelītattēli liecina, ka tā stāvoklis ir pasliktinājies vairāku dienu laikā.
Tiek lēsts, ka ceļš pāri aizsprostam ir bojāts jau no 2. jūnija, bet līdz 6. jūnijam, kad videokamerā ir skaidri redzams sienas pārrāvums un tuvumā esošo ēku sabrukšana, ūdens plūsmā nav vērojamas izmaiņas. Pašlaik nav skaidrs, vai ceļa bojājumi ir saistīti ar 6. jūnija pārrāvumu.
Lai gan nav skaidrs, cik plaši plūdi būs lejpus upes, pastāv bažas, ka tie varētu būt postoši kritiskajā zonā esošajām apdzīvotajām vietām, kurās dzīvo aptuveni 16 000 cilvēku.
Hersonas, kas atrodas mazāk nekā 80 kilometru attālumā lejpus upes, varas iestādes ir brīdinājušas iedzīvotājus, kas atrodas zemajās pilsētas daļās, pēc iespējas ātrāk evakuēties un meklēt patvērumu augstākā vietā.
Hersonas apgabala vadītājs Oleksandrs Prokudins šorīt Ukrainas televīzijai sacīja, ka astoņi ciemati jau ir plaši vai pilnībā applūduši, un paredzams, ka applūdīs vēl vairāk.
Ukrainas hidroelektrostacijas dambja operators “UkrHydroEnerho” paziņoja, ka stacija ir "pilnībā izpostīta" un to nav iespējams atjaunot.
Kādas var būt sekas?
Dambis kalpoja vairākiem mērķiem, viens no tiem – milzīgas ūdenskrātuves aizturēšana, apgādājot ar ūdeni daudzas kopienas augšpus tā. Lauksaimnieki augšpus Kahovkas pa straumi paļaujas uz ūdeni, lai audzētu ražu, tāpēc tas var ietekmēt desmitiem tūkstošu cilvēku, ja ūdens atkāpjas pietiekami tālu un rada problēmas lauksaimniekiem un vietējiem iedzīvotājiem ar apūdeņošanu.
Aizsprosts nodrošina arī dzesēšanas ūdeni Zaporožjes atomelektrostacijai, kas atrodas apmēram 160 kilometru augšpus upes, to kontrolē Krievija un tā ir atkarīga no ūdenskrātuves.
Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (SAEA) paziņoja, ka tūlītēja apdraudējuma kodoldrošībai nav, bet tā situāciju uzrauga.
Taču dambis ir arī būtisks ūdensvads, pa kuru ūdens no Dņepras plūst uz Krievijas okupēto Krimu, un tas nozīmē, ka ūdens krājumi šajā reģionā var tikt ietekmēti.
Pēc tam, kad Krievija 2014. gadā anektēja Krimu, Ukraina bloķēja kanālu, pa kuru no Nova Kahovkas plūst ūdens, izraisot pussalā ūdens krīzi.
Krievijas bruņotie spēki drīz pēc pagājušā gada iebrukuma kanālu atkal atvēra. Taču bez aizsprosta ūdens līmeņa pazemināšanās varētu atkal apdraudēt ūdens plūsmu pa kanālu.
Plūdi, ko izraisījusi okupantu nežēlība Kahkovas hidroelektrostacijā, Ukrainā. Foto: Ekrānuzņēmums no "Twitter"