Bēru etiķete, foto:canva
Ja esat saņēmuši ziņu par kāda radinieka, drauga, kolēģa vai citādi pazīstama cilvēka došanos aizsaulē un ielūgumu uz bēru ceremoniju, iespējams, līdztekus skumjām jūs pārņem arī neziņa un neveiklības par to, kas sagaidāms, un kā šajā gadījumā būtu piedienīgi ģērbties un izturēties.
Vispārpieņemtās bēru tradīcijas
Apbedīšanas tradīcijas, kā arī izpratne par to, kā izturēties tuvinieka nāves gadījumā, var būt atšķirīgas arī tik mazas valsts kā Latvija, vai pat vienas ģimenes ietvaros, tomēr zināmas kopīgas vadlīnijas pēdējā goda izrādīšanai pastāv.
Bēru ceremonijas norise būs atkarīga no tā, vai aizgājējs bijis ticīgs cilvēks, pie kuras konfesijas piederējis, un noteikti – no viņa paša dzīves laikā izteiktajām vēlmēm. Mūsu senču laikos gandrīz katra ģimene piederēja savai draudzei un personiski pazina mācītāju, kurš tad arī bija klāt visos mūža lielākajos godos. Mūsdienās tā notiek samērā reti, tādēļ tuvinieku labākais palīgs un atbalsts šai skumjajā brīdī būs pieredzējis apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs.
Līdztekus citiem ar izvadīšanu saistītiem pakalpojumiem apbedīšanas biroji piedāvā arī bēru ceremonijas novadīšanu gan ar visu izplatītāko konfesiju mācītāju (luterāņu, katoļu, pareizticīgo, u.c.), gan arī – laicīgo izvadītāju.
Dažkārt cilvēki par savām bērām jau laikus ir izteikuši pavisam neparastas vēlmes – piemēram, lai tās būtu kā priecīgi svētki, kuros nav vietas bēdām un asarām. Atcerieties, ka aizgājēja vēlmes ir noteicošās, ko tuviniekiem vajadzētu respektēt, pat ja tās nesakrīt ar viņu priekšstatiem par cienīgām atvadām.
Kā ģērbties un uzvesties bērēs?
Eiropas kultūrā bēres tiek uzlūkotas kā svinīgs un skumjš gadījums, kam būt jānorit vienkārši, bez liekas rosības un greznības, bet ar cieņu. Šis ir galvenais nosacījums, ko der atcerēties arī bēru viesiem.
Lai arī no folklorā un citos avotos atrodamās informācijas var secināt, ka senajiem latviešiem sēru krāsa bijusi baltā, mūsdienās uz bērēm ir pieņemts vilkt melnas vai tumšas drēbes. Klasiskā etiķete paredz, ka vīrieši velk melnu uzvalku, melnu kaklasaiti, melnas kurpes un zeķes, baltu vai melnu kreklu. Sievietes velk melnu vai tumšu kleitu vai kostīmu. Vēsā laikā komplekts tiek papildināts ar melnu mēteli, melnu cepuri un cimdiem, melnu vai baltu šalli.
Mūsdienās gan prasības pret bēru tērpiem vairs nav tik kategoriskas, un noteikta apģērba neesamībai nevajadzētu kļūt par iemeslu neapmeklēt tuva cilvēka bēres.
Taču ir virkne nosacījumi, kurus cieņa un pieklājība tomēr prasa ievērot:
- Bēres nebūs īstā vieta ārišķībām un jaunāko modes tendenču izrādīšanai. Noteikti nevajag vilkt drēbes, kas liek izskatīties izaicinoši, ir spilgtas vai pārāk atkailinātas. Mājās būtu jāatstāj arī uzkrītošas dārglietas un koši aksesuāri, piemēram, somas, šalles, cepures, matu rotas, u.c.
- Ja nepieciešams lietussargs, arī to izvēlas melnu vai tumšu.
- Viesu ērtības šoreiz nav primārās, tādēļ bēres neapmeklē sportiska stila apģērbā, apavos un džinsu biksēs.
- Apģērbam ir jābūt tīram, akurātam, izgludinātam, izmēram atbilstošam un cieši aizpogātam.
- Par necieņas izrādīšanu var tikt uzskatīta arī saulesbriļļu valkāšana, tādēļ ieteicams bez tām iztikt. Izņēmums ir cilvēki ar redzes problēmām.
- Bēru procesa laikā izturas klusi un cienīgi, nesmēķē un neizmanto viedierīces.
- Pēc vainaga nolikšanas dažas sekundes jāuzkavējas pie kapa, izrādot cieņu aizgājējam ar klusuma brīdi un vieglu paklanīšanos tuviniekiem.
- Tradīcijas Latvijā nosaka, ka augšup vērsti ziedi rokās turami priecīgos gadījumos, bet bērēs tos labāk nest ar galviņām uz leju.
Raksts sagatavots ar apbedīšanas biroja SIA “Ritual Serviss” līdzdalību.
Ja jūsu ģimeni piemeklējis traģisks zaudējums, nepieciešama palīdzība bēru organizēšanā vai ir kādas neskaidrības par kādu šī pasākuma niansi – droši uzdodiet jautājumus, uzticiet savas rūpes un pārliecinieties par viņu darba visaugstāko kvalitāti un ētiskajiem standartiem.
Bēru etiķete, foto:canva