Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ginekoloģiskās operācijas – padomi, kā tām sagatavoties

Ginekoloģiskās operācijas, attēls no Pixabay.com

Ginekoloģiskās operācijas, attēls no Pixabay.com

Veselības problēmas vai veselības stāvokļa saasinājumi nekad nav patīkami un var radīt satraukumu. Papildus visam, ja nepieciešams veikt operāciju, lai uzlabotu veselības stāvokli, stress tikai pieaug. Ginekoloģiskā operācija ir viens no operāciju veidiem, kurā tiek veiktas medicīniskas manipulācijas sievietes reproduktīvajā sistēmā.

Plānojot šāda veida procedūru, noteikti ir nepieciešams sagatavoties. Tāpēc, ja plānots veikt ginekoloģisku operāciju, noteikti turpini lasīt rakstu! Tajā plašāk aplūkota galvenā informācija par ginekoloģiskajām operācijām, to veidiem, speciālistiem, kuri tādas veic, kā arī sniegti padomi, kā sagatavoties plānotajai procedūrai.

Biežākie operāciju veidi ginekoloģiskajā ķirurģijā

Medicīnas nozarē tiek iedalīti vairāki ginekoloģisko operāciju veidi, kurus veic operējošs ginekologs. Biežākie operāciju veidi ginekoloģiskajā ķirurģijā ir:

  • Histerorezektoskopija – procedūra jeb medicīniska manipulācija, kuras laikā caur dzemdes kaklu tiek ievadīta optiskā ierīce. To izmanto, lai procedūras laikā varētu redzēt dzemdes iekšieni. Visbiežāk šāda metode tiek izmantota gadījumos, kad nepieciešams veikt kādas manipulācijas dzemdē – noņemt miomu vai polipu, izņemt iepriekš ievietoto spirāli, likvidēt fibroīdus, polipus u.c. gadījumos.
  • Ginekoloģiskā laparoskopija – operāciju veic vispārējā anestēzijā (intubācijas anestēzijā). Ginekoloģiskās laparoskopijas laikā var tikt veikta olvadu vai olnīcu operēšana (olnīcu cistu vai iekaisušu olvadu izoperēšana, paraovariālo cistu, kā arī endometriozes ķirurģiska terapija) vai manipulācijas dzemdē. Lai veiktu ginekoloģisko laparoskopiju, ārsts vēderā izdara vienu vai vairākus nelielus iegriezumus, caur kuriem vēdera dobums tiek piepildīts ar oglekļa dioksīdu. Tas palīdz ar kameras palīdzību daudz vieglāk redzēt orgānus un veikt operāciju.

Kāds speciālists veic ginekoloģiskās operācijas?

Ginekoloģiskas operācijas veic ārsts – operējošs ginekologs. Tas ir speciālists, kurš ne tikai sniedz ginekoloģiskas konsultācijas, bet arī spēj veikt ķirurģiskas manipulācijas. Operējoša ginekologa viens no galvenajiem plusiem ir tas, ka ārstam ir padziļinātas zināšanas ginekoloģijā, kā arī pieredze ķirurģisku operāciju veikšanā.

Padomi, kā sagatavoties operācijai

Kā jebkura operācija, tā arī ginekoloģiska rakstura operācija var būt neskaidrību, stresa un satraukuma pilna. Neziņa par to, kas gaidāms, vai pastāv kādi riski, ko darīt vai labāk nedarīt pirms un pēc operācijas. Lai mazinātu stresu un kliedētu satraukumu, turpinājumā uzskaitīti svarīgākie padomi, kā sagatavoties ginekoloģiskai operācijai.

Vairākas dienas pirms operācijas

Lai veiksmīgi sagatavotos gaidāmajai ginekoloģiskajai procedūrai, viens no galvenajiem priekšnoteikumiem ir komunikācija ar ārstu – speciālistu, kurš precīzi izstāstīs, kā tiks veikta attiecīgā operācija. Noteikti nepieciešams izrunāt jautājumus par operācijas norisi, lietotajiem medikamentiem, uzturu pirms un pēc operācijas, plānoto operācijas laiku un uzturēšanās ilgumu ārstniecības iestādē, iespējamām komplikācijām u. tml. Noteikti nevajag baidīties jautāt ārstam jebkurus sev interesējošus jautājumus. Tas ne tikai mazinās neziņu un bailes, bet arī palīdzēs labāk sagatavoties.

Tāpat jāatceras, ka pirms operācijas speciālists nozīmēs veikt papildus nepieciešamos izmeklējumus vai analīzes, lai labāk varētu sagatavot pacientu plānotajai operācijai.

Diena pirms operācijas

Ja ir paredzēta laparoskopiska operācija vēdera dobumā, tad dienu pirms operācijas jāveic zarnu sagatavošana operācijai. Tas nozīmē, ka zarnas ir jāiztukšo: drīkst ēst tikai brokastis un tālāk ir jāseko līdzi ārsta norādījumiem, lai tās iztukšojas.

Operācijas rīts

Dažas dienas pirms paredzamās operācijas vai operācijas dienas rītā notiek konsultācija ar anesteziologu, kuras laikā tiek pārrunāti jautājumi par iepriekšējām saslimšanām, hroniskām slimībām (it īpaši, kas saistītas ar sirds un asinsvadu sistēmu), iepriekšējo pieredzi ar anestēziju, medikamentu nepanesamību un citiem ar veselību saistītiem faktoriem. Ir svarīgi jau laicīgi atsaukt atmiņā informāciju par veselības stāvokli, lai konsultācija ar anesteziologu būtu produktīva, un ārsts varētu izvēlēties visatbilstošāko anestēziju.

Pēc operācijas

Kad operācija veikta, pacients lēnām mostas un atgūstas no anestēzijas. Jau pēc pāris stundām var celties un lēnām kustēties. Lielā daļā gadījumu, pēc operācijas pacients var doties mājās jau tajā pašā dienā, bet jāuzsver, ka tikai ar pavadoni. Tāpēc noteikti jāsarunā kāds tuvinieks vai paziņa, kurš varēs palīdzēt nokļūt mājās. Tāpat nepieciešams uzņemt pietiekoši daudz šķidruma, lai ātrāk no organisma tiktu izvadīta anestēzija.

Pirmās dienas pēc operācijas ir iespējama neliela asiņošana no dzimumceļiem. Ja parādās sāpēs, var izmantot ārsta izrakstītus pretsāpju medikamentus. Pirmās 2 līdz 4 nedēļas pēc operācijas nepieciešams ievērot mierīgu režīmu, bez lielas fiziskas slodzes. Jebkuru komplikāciju vai neskaidrību gadījumos noteikti nepieciešams konsultēties ar ārstējošo ārstu.

Svarīgs aspekts, veicot ginekoloģisku operāciju, ir īstā speciālista izvēle – tāda, ar kuru veidojas abpusēji pozitīva komunikācija un ir viegli pārrunāt visus interesējošos jautājumus.

Viena no pieredzējušām operējošajām ginekoloģēm ir Vija Plūme, ar daudzu gadu pieredzi ginekoloģijā – ginekoloģisku konsultāciju sniegšanā, kā arī operāciju veikšanā. V. Plūme ir praktizējoša operējoša ginekoloģe, kura veic plaša spektra ginekoloģiskās operācijas – miomu, cistu, polipu un citu veidojumu likvidēšanu, medicīniskas manipulācijas dzemdē, makstī, olvados vai olnīcās. Procedūru veikšanai tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas. Katram pacientam tiek sniegta individuāla pieeja, lai nodrošinātu visaugstākās kvalitātes medicīnisko pakalpojumu veikšanu un pēcaprūpi.

Ginekoloģiskās operācijas, attēls no Pixabay.com

Ginekoloģiskās operācijas, attēls no Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas