Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gladiolu sīpolu novākšana un glabāšana

Krāsainās un staltās gladiolas nav aktuālas vien pirmajā septembrī, kad skolnieki ar prieku pasniedz ziedvārpas saviem skolotājiem, bet arī lieliski iederas teju jebkurā košumdobē. Atšķirībā no daudzgadīgajām puķēm, gladiolu sīpolus uz ziemu zemē nedrīkst atstāt, bet ir jāizrok.

Kļūdas, ko pieļaujam, izrokot gladiolu sīpolus

Visi mēdzam kļūdīties. Arī gladiolu novākšanā un glabāšanā tā mēdz būt, tomēr šajā ziņā kļūdas var vainagoties ar sliktu ziedu ražu nākamā gadā vai vispār neatgriezeniski zaudētām gladiolām. Varam ņemt vērā trīs galvenās kļūdas, ko pieļaujam, bet no kurām izvairīties:

  • Nepareizi izrokam,
  • Nepietiekami nožāvējam,
  • Un nepareizi uzglabājam gladiolu sīpolus.

Kā un kad pareizi izrakt gladiolu sīpolus?

Mūsu platuma grādos skaistās gladiolas zied no jūlija līdz pat rudens salnām. Piemērotākais laiks, kad izrakt gladiolu sīpolus, ir, sākot no septembra vidus līdz oktobra vidum.

Ja dobē aug agrīnās gladiolu šķirnes, tās var izrakt jau 3 nedēļu laikā pēc to noziedēšanas. Gladiolu sīpolus nevajadzētu izrakt nākamajā dienā pēc ziedvārpu nogriešanas, bet gan ļaut sīpolam pieņemties spēkā un apjomā vismaz vienu nedēļu, bet vēlams pat vismaz mēnesi. Pretējā gadījumā nākamajā gadā iestādītie sīpoli izaudzēs vārgus ziedus vai sīpolu bumbuļi vienkārši izkaltīs un nebūs izmantojami.

Nevajadzētu arī ļaut augam veidot jaunus ziedpumpurus līdz pēdējam izrakšanas brīdim. Lai arī ziedi gladiolām ir neaprakstāmi skaisti, nav jēgas tiem ļaut ziedēt līdz pēdējam brīdim, jo tiek atņemti spēku sīpola briešanai.

Kā pareizi nožāvēt gladiolu sīpolus?

Saulainā laikā novāktus sīpolus var un pat vēlams kādas 3 dienas pažāvēt saules staros.

Ja gladiolu sīpoli novākti slapjā laikā tā, ka zeme ir pilnībā pieķepusi pie sīpoliem, tos vēlams noskalot un apžāvēt aptuveni +30C, nodrošinot pastiprinātu ventilāciju, šādi sīpoli jāžāvē apmēram divas nedēļas.

Žāvējot sīpolus jāseko līdzi tā stadijai. Kad vecais sīpols un tā saknes viegli atdalās no jaunā bumbuļsīpola, tad ir laiks tās atdalīt. Parasti tas notiek pēc divām nedēļām kopš sīpolu novākšanas.

Kad vecās saknes un sīpols atdalīts, jaunie sīpoli pāris dienas jāapžāvē istabas temperatūrā. Tas nepieciešams, lai apžūtu arī dziļākās sīpolu segzvīņas, kas pretējā gadījumā var sākt pūt un sīpoli aizies bojā.

Jāņem vērā, ka novāktajiem sīpoliem notīra saknes, jo pirms stādīšanas nākamajā gadā, notīrot piekaltušas saknes, parasti puķu sīpoli tiek sabojāti. Ja sīpoliņi ir pavisam mazi, nepārsniedzot pusotru centimetru, tad gan sīpoliem saknes atstāj un tās noņem vien pavasarī pirms stādīšanas.

Kā uzglabāt gladiolu sīpolus?

Gladiolu sīpolus nav vēlams uzglabāt blakus ēdamajiem sīpoliem un kartupeļiem, bet pašai uzglabāšanai piemērotas vēsas (+4C - +6C) un sausas telpas. Sīpolus uzglabā, ietītus papīrā, piemēram, avīzē vai kaprona zeķē. Neliela daudzuma puķu sīpolus var uzglabāt arī ledusskapī, bet ja bumbuļi ir daudz, tiem ir piemērots pagrabs, kurā temperatūra nevienā brīdī nav zemāka par 0C.

Ja pamani, ka noglabātajiem sīpoliem kādā brīdī parādās pelējuma pazīmes, tad noteikti apstrādā pelējuma vietas ar piemērotiem līdzekļiem, piemēram, propolisu spirtā, kas atbrīvos no pelējuma sīpolus un tie būs saglabājami līdz stādīšanai.

Lasi arī:

Gladiolu sīpoli, Image by zoosnow from Pixabay

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas