Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Gudrības zobu raušana – ieplānot vai nē?

Gudrības zobi ir astotie zobi pēc kārtas vai arī trešie dzerokļi un to šķilšanās notiek cilvēkam esot jau pieaugušā vecumā – no 18 līdz 25 gadiem. Mūsdienās gudrības zobu ekstrakcija ir nepieciešama tik bieži, jo žokļi evolūcijas procesā ir sašaurinājušies. Mēs ikdienā patērējam daudz mīkstāku barību, kam nav nepieciešama intensīva košļāšana, tomēr zobu aizmetņu skaits palicis nemainīgs, un sākas vietas trūkums mutē. Evolūcijas virzība paredz, ka reiz astotie zobi pilnībā izzudīs no cilvēka mutes.

Kā zobārsts izvērtē vai nepieciešama gudrības zoba ekstrakcija?

Nekad nerodas šaubas par stipri bojāta, sāpīga un neatjaunojama zoba ekstrakciju, taču par profilaktisku veselu zobu ekstrakciju viedokļi atšķiras. Daudzi zobārsti saviem pacientiem iesaka profilaktisku gudrības zobu ekstrakciju. Tomēr nav konkrēta, pierādījumos balstīta lēmuma par vispareizāko ārstēšanas taktiku veselu gudrības zobu gadījumā. Tiek izvērtēts gan izšķīlies gudrības zobs, gan retinēts jeb vēl kaulā esošs, neizšķīlies gudrības zobs.

Par katra gudrības zoba ekstrakcijas nepieciešamību spriež individuāli, izvērtējot konkrēto situāciju. Pieņemot lēmumu izraut gudrības zobu, tiek ņemts vērā pacienta vecums, zobu šķilšanās varbūtība, komplikāciju rašanās iespējamība, gudrības zoba novietojums kaulā, kā arī patoloģiju rašanās iespējamība. lai izvērtētu zoba ekstrakcijas sarežģītību, tiek veikta zoba rentgenogrāfija.

Vai neizšķīlušies gudrības zobi var radīt problēmas?

Gudrības zobs kaulā var būt novietots dažādos virzienos. Pat ja zobs nav redzams mutes dobumā – vēl nav izšķīlies, tas var radīt problēmas sava novietojuma un šķilšanās virziena dēļ. Piemēram, kaulā esoši gudrības zobi, šķiļoties blakuszoba saknes virzienā, var izveidot blakuszoba saknes bojājumu. Šis šķilšanās spēks ir tik milzīgs, ka spēj izgrauzt veselā zobā robu līdz pat nervam. Lai diagnosticētu šo procesu un laikus to novērstu, nepieciešams veikt rentgenogrāfiju. Redzot šādas situācijas attīstības iespēju, vienmēr tiek ieteikta šī gudrības zoba izņemšana.

Vai gudrības zobi var ietekmēt priekšzobu saspiestību?

Šis kļuvis par strīdīgu jautājumu starp ortodontistiem – sakodiena regulēšanas speciālistiem – un sejas un žokļu ķirurgiem. Ir zinātnieki, kas uzskata, ka spēks, kas attīstās, gudrības zobiem šķiļoties, būtiski ietekmē priekšzobu pozīciju. Tomēr valda arī pretējs uzskats, ka trešajiem molāriem nav nekādas lomas priekšzobu saspiestības attīstībā.

Pēc pētījuma datiem, ķirurgi daudz vairāk atbalsta viedokli, ka trešie molāri ietekmē priekšzobu saspiestību, un daudz biežāk iesaka profilaktisku ekstrakciju. Ja pacientam gudrības zobi vēl nav izšķīlušies un plānota ortodontiska ārstēšana, zobi tiek profilaktiski izņemti, lai pēc ortodontiskās ārstēšanas beigām to šķilšanās procesā radītais spēks neiedarbotos uz tuvāko blakusesošo zobu. Jo tādā gadījumā var tikt zaudēts iegūtais rezultāts, kā arī tas var ietekmēt priekšējo zobu saspiestību.

Ar kādām komplikācijām jārēķinās pēc gudrības zoba izraušanas?

Plānojot gudrības zoba raušanu, pacientiem jārēķinās, ka būs zināmi sabiedriskās dzīves ierobežojumi dažas dienas pēc ekstrakcijas. Nereti ir pietūkums, diskomforts un sāpes attiecīgajā mutes dobuma rajonā, var būt grūtības atvērt muti. Smagākos gadījumos cilvēks nav spējīgs strādāt, ir temperatūra un bezspēks. Tomēr komplikācijas mēdz būt tikai 7–20% gadījumu un jāatceras, ka gados jauniem pacientiem ekstrakcijas brūces dzīst labāk.

Rakstu sagatavoja zobārste Ineta Zommere

www.apinesklinika.lv


pixabay.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas