Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Holokaustā izdzīvojušie atklāj Aušvicas nometnē pārdzīvotās šausmas

Aprit 80 gadi kopš Aušvicas nāves nometnes atbrīvošanas

27. janvārī aprit astoņdesmit gadi kopš bijušās Aušvicas-Birkenavas nāves nometnes atbrīvošanas. Atceres pasākumā Polijā ieradās vairāki desmiti valstu līderu.

Reklāma

Ar viņiem kopā ir 50 ieslodzījumā izdzīvojušie un viņu tuvinieki. Šogad pasākumā nebūs nevienas politiķa uzrunas, visa uzmanība veltīta cietušo atmiņu stāstiem. Kā atzina organizatori, šī, iespējams, ir pedējā lielā gadadiena, kurā piedalās arī vairāki desmiti izdzīvojušo.

Holokaustā izdzīvojusī Terēze Regula stāsta: "Es apspiedu visas atmiņas, cik labi vien varēju. Visus šos gadus."

Aušvica–Birkenava bija lielākā nacistu koncentrācijas nometne un ebreju iznīcināšanas vieta. No 1940. līdz 1945. gadam tur nogalināti aptuveni miljons ebreju un 100 000 citu tautību pārstāvju. Lielākajai daļai no viņiem dzīvība izdzisa gāzes kamerās.

Terēze atzīst: “Pasaulē notiek briesmīgas lietas. Es nezinu vai tās ir labākas vai sliktākas par Aušvicu, bet tās ir briesmīgas. Šķiet, ka cilvēki neko nav sapratuši.”

1944.gadā ap to pašu laiku, kad Terēzi, uz nāves nometni nosūtīja arī Janīnu Ivansku.

Janīna stāsta: “Es ierados Aušvicā naktī. Sajūtas bija briesmīgas, varēja just sadegušu cilvēku ķermeņus. Mūs salika aplī un vidū stāvēja vācieši, kuri mūs fotografēja. Viņi briesmīgi smējās par mums, jo mēs izskatījāmies briesmīgi. Meitenes, sievietes, bet ar noskūtām galvām. Tur bija arī mazi bērni, kurus atdalīja no mātēm. Mātes gandrīz norāva šiem bērniem rokas, jo negribēja viņus atlaist…”

Nekas nav mainījies, uzskata Janīna. Arī šodien pasaulē valda naids, uzskata Janīna: "Pirms 1939.gada starp cilvēkiem tika radīts naids, nostādot vienu cilvēkus pret citiem, citus uzskatot par nedaudz zemāku, sliktāku rasi. Un kas no tā iznāca? Tas notiek joprojām, vēl lielākos apmēros.”

Aušvicas koncentrācijas nometnes darbību pārtrauca tieši pirms astoņdesmit gadiem – 1945.gada 27.janvarī, kad tajā ienāca Padomju Savienības karaspēks, atbrīvojot septiņus tūkstošus ieslodzīto.

Aušvica kļuva par holokausta simbolu, taču noziegumi pret cilvēci notika visā Trešā reiha ietekmes teritorijā, kopumā dzīvību zaudējot gandrīz sešiem miljoniem ebreju.

Aušvicas nometne. Foto: Ekrānšāviņš no sižeta

Aušvicas nometne. Foto: Ekrānšāviņš no sižeta

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas