No kreisās: Inga Spriņģe un Karmena Stepanova. Foto: Instagram
Pēdējo dienu laikā plašu rezonansi izpelnījies “Delfi Plus” publicētais stāsts par latviešu orgānu donori Alīnu Ansoni (31), kas naktī uz 6. augustu, nevienam neredzot, neveiksmīgi krita un tā arī pie samaņas nenāca.
Galvas trauma esot bijusi pārāk smaga un stacionēšana – novēlota. Ņemot vērā, ka Alīnai bija iestājusies smadzeņu nāve, proti, asinsrite darbojās, sirds pukstēja, bet smadzenes bija mirušas, Stradiņa slimnīcas mediķi par notikušo ziņoja Nacionālās Transplantācijas koordinācijas dienesta vadītājam Jurijam Bormatovam, lūdzot, lai viņš atver e-veselības tīmekļvietni. Iespējams, paciente tur būšot atzīmējusi, ka vēlas ziedot savus orgānus un audus citiem.
Jurijs, atverot datubāzi, esot bijis pārsteigts, jo atbilde izrādījās apstiprinoša. Viņš atminas, ka līdz tam brīdim Latvijā nekad nebija paņemti orgāni no kāda, kurš tos pats novēlējis. Kad Jurijs nodeva Alīnas apstiprinošo atbildi mediķiem, sākās atbilstošu recipientu meklēšana. Latvijā atradās divi, sievietei un vīrietim transplantējot nieres. Savukārt Itālijā un Šveicē tika transplantēta viņas sirds, aknas un plaušas, kopumā dzīvību dāvājot pieciem cilvēkiem.
“Izlasīju šo traģisko stāstu un atzīmēju eveseliba.gov.lv, ka nāves gadījumā manus orgānus drīkst izmantot citiem cilvēkiem,” saviem “Instagram” sekotājiem sadaļā “Stories” teic pētnieciskā žurnāliste Inga Spriņģe. Viņai pievienojas arī radiobalss un producente Karmena Stepanova, sakot “… biju pārliecināta, ka, ejot uz PMLP, esmu atzīmējusi jā, bet izrādās – nē. Pēc “Delfi Plus” raksta aizcilpoju nepieciešamo atķeksēt.”
Ja nu domas mainās, šo atzīmi ir iespējams mainīt jebkurā laikā, tomēr ailītes lielākoties ir tukšas. Vēl pirms divām dienām orgānu ziedošanai apstiprinošu atbildi bija devuši ne vairāk kā 2500 cilvēku.
Lasi arī:No kreisās: Inga Spriņģe un Karmena Stepanova. Foto: Instagram