Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Jāņi un alus – ko patiesībā vēsta šī nesaraujamā savienība?

Jāņu alus kausi, attēls no Pixabay.com

Jāņu alus kausi, attēls no Pixabay.com

Ir pienācis maģiskais Saulgriežu laiks. Daudziem no mums tie ir gada skaistākie svētki, laiks, kad saule sniedz visvairāk gaismas, kad dabas spēku enerģētika ir savā visaugstākajā punktā, un kad visspilgtāk apzināties un svinēt savas saknes, savu latvietību.

Taču diemžēl šim skaistajam stāstam ir arī ne tik glītā puse – Jāņi ir ieguvuši arī diezgan nelabu slavu kā piedzeršanās svētki. Jūs teiksiet – bet tas taču pieder pie lietas – alus brūvēšana un baudīšana jau pieder pie nozīmīgām šo svētku tradīcijām?

Kopā ar medicīnas un narkoloģijas centra “Medvaravīksne” speciālistiem mēģināsim noskaidrot, vai patiešām Līgo svētku svinēšana nav iedomājama bez alkohola pārmērībām, un ko darīt, lai šogad tā nenotiktu.

Alu, alu, Jāņatēvs!

Alus brūvēšanai, baudīšanai, cienāšanai un tamlīdzīgām izdarībām patiešām ir veltītas neskaitāmas Jāņu tautas dziesmas, tradīcijas un rituāli. Palepoties ar savu brango alutiņu piedienēja katram kārtīgam latviešu saimniekam, un šo noskaņu savās uzstājīgajās reklāmās ļoti veiksmīgi izmanto arī mūsdienu ražotāji un tirgotāji.

Taču paskatīsimies tuvāk, kas īsti slēpjas aiz šīm dziesmu rindām, vai tiešām mūsu senči bija hroniski alkoholiķi un no tā nemaz nekaunējās?

Sāksim ar to, ka, ja reiz alus brūvēšana tautas dziesmās tiek speciāli izcelta, tas nepārprotami liecina, ka tas ir īpašs notikums, nevis ikdiena. Alus tika darināts lielākajos gadskārtu svētkos vai par godu kādam nozīmīgam dzīves notikumam – kāzām, bērām vai tamlīdzīgi. Nevis ballītei katru nogali, nevis bāra apmeklējumam ik pārdienu vai regulāriem alkohola pirkumiem lielveikalā.

Tālāk – ja esat pamanījuši, absolūtais vairums, ja ne visas Jāņu dziesmas piemin tikai alutiņu. Nav runas par vīniem, viskijiem, kokteilīšiem vai brendiju “Merkurs”. Mūsu senči Jāņu vakarā pamatā pieturējās pie viena tradicionāla dzēriena, kas pēc mūsdienu mēriem būtu klasificējams kā vieglais alkohols. Un pie šāda nosacījuma ir pilnīgi reāli iespējams, ka vakars tiek pavadīts bez nesmukumiem, ko pēc tam kauns atcerēties, un nākamajā dienā nav jāmokās ar tādu paģiru sindromu.

Un visbeidzot – par alkoholu un lauku sētas dzīves ritmu. Vasara zemniekiem ir arī pats karstākais darbu laiks, kad svinībām iespējams izbrīvēt tikai vienu vakaru, kas nepāriet vairāku dienu “plostos”. Lopiņi nesaprastu, ja viņus nākamajā dienā atstātu nekoptus un nebarotus, un arī citi darbi paši nedarījās. Tā ka, apdziedot smeķīgo Jāņu alutiņu, visdrīzāk tā muciņa bija domāta lielākam cilvēku skaitam, katram atvēlot saprātīgus pāris kausus.

Piedzīvosim jēgpilnas Līgo svinības!

Atgriežoties mūsdienās, nav noslēpums, ka daudziem ir šī problēma – lai cik labi arī nebūtu nodomi un apņemšanās šogad nosvinēt savādāk, bet beigās cilvēki attopas atkal pie tā paša – pārmērīgi trekniem ēdieniem un daudzām pudelēm nokrauta galda, un bez jebkādām saturīgākām aktivitātēm.

Ieradumiem ir liels spēks, tādēļ – daži padomi, kā nepārvērst gada skaistāko laiku par katastrofu savai veselībai, karjerai un attiecībām:

  • Kompānijai ir liela nozīme. Ja ziniet, ka radu vai draugu lokam, kur grasāties pavadīt svētkus, ir nosliece uz pārmērīgu alkohola lietošanu, apdomājiet vēlreiz, vai tiešām arī šogad jums tas vajadzīgs.
  • Iemalkot kādu mēriņu iemīļota dzēriena svētku reizē nav liegts, taču, ja, pazīstot sevi, jūs ziniet, ka pēc vienas vai divām glāzēm būs grūti apstāties, apsveriet ideju šoreiz sarīkot Jāņus vispār bez alkohola. Mūsdienās ir pieejami daudzi garšīgi un interesanti negrādīgi dzērieni. Arī tam pašam bezalkoholiskajam alum nu jau ir atrodamas arī dažas tīri baudāmas šķirnes.
  • Ja tomēr svētkiem bez alkohola neesat gatavs, neiegādājieties tā krājumus “ar rezervi”. Jūs jau labi ziniet, ar ko tas parasti beidzas. Sagādājiet saprātīgu daudzumu alus vai kāda cita viegla dzēriena un katru pieaugušo līgotāju, un viss. Ja alkohols nebūs pa rokai, radušos kāri pēc papildinājuma nebūs tik grūti pārvarēt.
  • Alus patiesībā nav nedz vienīgā, nedz svarīgākā Līgo tradīcija. Ar prieku varam secināt, ka pēdējos gados arvien plašāk atdzimst patiesā Saulgriežu būtība, un ir iespējas iesaistīties daudz interesantākā svētku svinēšanā ar muzicēšanu, dejām, rotaļām, rituāliem. Izmantojiet kādu no tām, nepalieciet pie klātiem galdiem, un par iedzeršanu pavisam aizmirsīsit.
  • Arī Jāņu brīvdienas kādā sportiskākā aktivitātē, piemēram, pārgājienā, velobraucienā vai uz ūdeņiem ir ļoti labs variants. Aizraujoša pieredze un emocijas, vienīgi – atcerieties ieteikumu par līdzi paņemtajiem alkohola krājumiem.

Lai mums visiem šogad prieka un jēgpilnas pieredzes piepildīts Saulgriežu laiks! Bet, ja nu tomēr viss nav izdevies kā plānots un sanācis pamatīgi pārspīlēt – jūsu rīcībā vienmēr ir profesionālie un iejūtīgie speciālisti no narkoloģijas centra “Medvaravīksne”. Nekautrējieties pie viņiem vērsties!

Jāņu alus kausi, attēls no Pixabay.com

Jāņu alus kausi, attēls no Pixabay.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas