Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Jānis un Līga – vārdu skaidrojums un patiesā izcelsme

"Jānis" noteikti ir joprojām populārākais vīrieša vārds Latvijā, lai gan nu jau vārda došanas tendences maziem bērniem šo situāciju varētu drīzumā arī mainīt. Tomēr vēl šobrīd, saskaņā ar PMLP datiem, Latvijā uz svētkiem ir veseli 47 056 šī vārda godpilnie nēsātāji, un tas ir neieskaitot dažādus dubultos vārdus kā Jānis Roberts u.tml. Kas jāzina par šo populāro personvārdu?

Jānis – vārda nozīme

Tā kā šis ir vislatviskākais vīrieša vārds, tāpēc šim vārdam un tā skaidrojumiem ir vislielākā tipu dažādība.

Pirmais tips. Vīrišķīgais Jānis.

Iejūtīgs kolēģis, pasakains bērnu tēvs, labs laulāts draugs. Tomēr arī šis Jānis dažkārt izstrādā tādus gājienus, kuru jēgu nevienam no malas nesaprast? Viņa vīrišķība izpaužas galantumā pret dāmām, cieņā pret darbu un pienākumiem. Vīrišķīgais Jānis nepļēguro un nedauzās pa svešu ģimeņu labirintiem.

Otrais tips. Jūtīgais sapņotājs.

Piemīt maigums, iekšējā kautrība, bijība pret sievieti. Arī zināma turēšanās savrup. Vai sapņotājs vienmēr ir spējīgs visus vest uz priekšu? Šis Jānis reizēm nobīstas no vilinājuma, stipras kaislības, nobaidās no sevis. Varbūt tās ir tipiskas Jāņa šaubas - vai vispār iespējama miesas un dvēseles tieksmju saskaņa?

Trešais tips. Baudītājs.

Šī tipa Jānis ir izteikti pašapzinīgs dzīves baudītājs, tāpat arī tramdītājs, dimdinātājs un, jāsaka, arī tukšinieks. To pēdējā laikā saradies ļoti daudz, un par tiem atmiņā iegulst rūgtas mieles, lai gan pats Jānis Baudītājs, protams, dzīvi prot izgaršot visās tās izpausmēs.

Ceturtais tips. Sarežģītais un daudzpusīgais Jānis.

Šis Jānis iziet garu jo garu nobriešanas ceļu. Viņš iesāk ar diezgan naivu artiskumu, bravūru, kā arī nereti ir dumpinieks dumpja pēc – runā visiem pretī, lai tikai nezaudētu individualitāti. Pa līkumotiem ceļiem, kuros dažbrīd draud arī slīdēšana lejup, sarežģītais Jānis sasniedz īstu spēku atraisītību. Protams, ja viņa celā rodas tāda sieviete, kura saprot šo mētāšanos no vienas galējības otrā.

Piektais tips. Mīkstmiesis un "capļaks".

Šo Jāņu tipu vārdu nozīmju skaidrotājs Gunārs Treimanis raksturo pavisam nesaudzīgi – tas esot ārišķīgi teatrāls pozētājs un nelaimes čupiņa ikdienā. Taču arī šiem Jāņiem ir gan intuīcija, gan izpalīdzētspēja, gan praktiskuma gars, gan fantāzija, kas ikdienu pārvērš svētkos. Visīsākās nakts burvība dzīvē bieži vien savijas ar dziļu traģismu.


Interesanti! Latviskā vārda "Jānis" nelatviskā izcelsme

Lai gan šis mūsdienās tiek uzskatīts par vislatviskāko vīrieša vārdu, kādu var ielikt, tomēr tā izcelsme saistīta ar kristietības tradīcijām, un nostiprinājās Latvijā vien ar pirmajiem Bībeles tulkojumiem latviešu valodā. Vārds nāk no ebreju "Johanāna" ("Dievs ir žēlīgs") caur vācisko "Johanu" vai "Johanesu". Vēl 1654. gadā rakstītās sprediķu grāmatas pirmajā daļā tiek lietots "Johanness", otrajā daļā jau konsekventi "Jānis".


Pēc kristīgās tradīcijas Jānis Kristītājs ir pusgadu vecāks nekā Jēzus, tāpēc kristīgajām tautām 24. jūnijs ir reģistrēts kā Jāņa Kristītāja piemiņas diena.


Līga - vārda nozīme un izcelsme

Latvijā šobrīd sastopamas 10378 Līgas – arī šis vārds ir mazliet zaudējis popularitāti jaunākajā paaudzē, bet, kā rāda līdzšinējās vārdu došanas tendences, tādiem senākiem vārdiem ir raksturīgs atkal parādīties topos ik pa paaudzei, kad daudzi vecāki dod bērniem vārdus par godu vecvecākiem. Kādas tad ir Līgas? Gunārs Treimanis izšķir 2 tipus, kam abiem ir kas kopīgs – abas Līgas vada kaislības un neparasts iekšējas dabas spēks. Vārda izcelsme saistīta ar seno un pagānisko Jāņu mantru – "līgo". Līgo var uztvert kā līksmības, prieka dievību. Vārdu "līgot" kā sinonīmu "šūpot", šūpoties priekā un pretim saulei, svinot gaismu, dabu un dzīvību!

Pirmais tips. Grēcīga, bet laimīga Līga.

Meklē dzīvē dinamiku, un gluži kā Līgonakts – ir grēcīga, bet laimīga. Alkst ārkārtēju situāciju, kur sevi apliecināt. Var meklēt saskaņu ar vīrieti gadiem ilgi un to tā arī neatrast. Līgas fantāziju spēj aizraut vienīgi garīgi bagāta personība. Līga nemēdz pakļauties kategoriskiem pieprasījumiem. Ar pretīgumu noraugās gļēvos vīriešos, tāpēc krietna daļa Līgu var būt arī visu mūžu nesaprastas.


Otrais tips. Ļoti vitālā un kaislīgā Līga.

Apskaužams dzīvības sulīgums viņai plūst pa dzīslām. Viņa ienirst dzelmē, tad uzpeld un ap sevi veido tīksmības garu. Šī Līga ļauj vaļu kaislībām, slīpēti apved ap stūri pat neatvairāmas vīrišķības pretendentus. Jāņu nakts burvība Līgai piešķir spēju neļauties skumjām vai melanholiskām pārdomām.


Kuram Jāņa un Līgas tipam, tavuprāt, atbilst Jānis Bindris un Līga Reņģe no šova "Ģimene burkā"?

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas