Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā atbrīvoties no grauzējiem ar humānām metodēm?

Žurkas, Photo by Alex Smith from Pexels

Žurkas, Photo by Alex Smith from Pexels

Par grauzēju – peļu un žurku – nodarīto postu mājoklim, netīrību un risku saslimt ar kādu no šo dzīvnieku pārnēsātajām slimībām droši vien ir dzirdējis katrs. Ja šādi nevēlami kaimiņi ir ievākušies jūsu mājoklī, gribi vai negribi, bet nāksies kaut ko darīt lietas labā, lai tiktu no tiem vaļā. Bet te nu izteikti humānas dabas cilvēkiem rodas morāla dilemma. No vienas puses, šaubu nav, grauzējiem ir jāpazūd, taču no otras – tas visdrīzāk nozīmēs dzīvu būtņu nogalināšanu, un ne viesiem ir viegli ar šādu domu samierināties.

Vai ir iespējams pasargāt sevi un īpašumu no grauzēju nestā posta, vienlaikus nepārkāpjot savus humānos principus?

Viss sākas ar grauzēju profilaktiskajiem pasākumiem

Jāsaka atklāti – ņemot vērā fantastiskos grauzēju vairošanās tempus, ierobežot to izplatību bez fiziskas iznīcināšanas būs diezgan problemātiski. Taču tas, ko cilvēki var darīt, un kas neprasīs asinsizliešanu, ir – padarīt savu mājokli par grauzēju saimei neinteresantu un nepievilcīgu vidi.

Ceļā uz no grauzējiem brīvu vidi pirmais priekšnoteikums ir tīrība un kārtība. Šādu padomu saviem klientiem sniedz pieredzējušie deratizācijas, dezinsekcijas un dezinfekcijas uzņēmuma “Profilakse” speciālisti. Ne par velti uzņēmumam ir izvēlēts tieši šāds nosaukums.

Lai peles vai žurkas neuzturētos mājas tuvumā un izdevīgā brīdī tajā neiekļūtu, svarīgākais ir novērst tādu vietu rašanos, kur tās varētu ierīkot slēpņus, vākt pārtikas uzkrājumus, audzināt bērnus un netraucēti iziet apgaitās. Dārzā peles un žurkas slēpjas zālienā, kurmju rakumos, augsnē izraktās alās un krūmājos, kā arī lapu un siena kaudzēs.

Tuvāk mājai tās var mitināties atkritumu kaudzēs, pirtīs, klētīs, malkas šķūņos un koka pagaļu krāvumos. Dažreiz grauzēji veido migas zem suņu būdām vai koka terasēm.

Peles un žurkas vienmēr cenšas uzturēties tur, kur ir viegli pieejams ēdiens, tādēļ nekad, nedz ārā, nedz iekštelpās neatstājiet to brīvi pieejamā vietā. Ja žurkas iemitinājušās zem suņu būdas, tad tās izmantos iespēju baroties arī no suņa bļodas.

Svarīgi ir arī regulāri pārbaudīt māju, vai tur uzradušās kādas spraugas, pa kurām grauzējiem iekļūt, piemēram, pagrabā vai saimniecības telpā. Varbūt nezinājāt, bet peles un žurkas ir arī lieliski “alpīnisti”, kam nekādas grūtības nesagādās pa kokiem vai vīteņaugiem uzkāpt līdz mājas bēniņiem.

Nekaitīgi grauzēju atbaidīšanas paņēmieni

Pastāv arī daži visai humāni paņēmieni grauzēju atbaidīšanai.

  • Augstfrekvenču ierīces peļu, žurku, kā arī kurmju un caunu atbaidīšanai, kas darbojas raidot dzīvniekiem nepatīkamus skaņas signālus.
  • Grauzēju ķeršanas būri – kad grauzējs iekļūst būrī, tā durtiņas aizveras, un grauzējs ārā vairs netiek. Žurkas un peles var pievilināt ar speciālo grauzēju ēsmu, riekstiem, sēklām u.c. Šī ir humāna preventīva, kas ļauj grauzēju dzīvu izlaist brīvā dabā.
  • Arī suns vai kaķis mājās šim uzdevumam var noderēt – pat ja viņš neizrādīs lielu interesi par medībām, tomēr pati dzīvnieka klātbūtne peļu vai žurku saimei liks justies neomulīgi, apdraudēti un viņas labprātāk izvēlēsies citu dzīves vietu.
  • Iestādiet dārzā augus ar grauzējiem nepatīkamu aromātu - fritilārijas, sīpolus, piparmētras, samtenes, deviņvīru spēku vai suņumēli. No kokaugiem pelēm un žurkām nepatīkot melnais plūškoks un sila virsis.
  • Vēl “tautas atziņu krājumos” kā nepatīkamas grauzējiem tiek minētas tādas vielas un aromāti kā bebru dziedzeri, sagriezti ķiploki, kajennas pipari un sausa melnā tēja. Grauzējiem nepatīk arī amonjaka aromāts un karbīds, kas, saskaroties ar ūdeni, izdala kodīgu un grauzējiem kaitīgu vielu acetilēnu.

Ja nu tomēr, neskatoties uz to, ka mājā un teritorijā valda kārtība, profilaktiskie pasākumi ir veikti, visas spraugas aiztaisītas, un arī nedz kaķis, nedz tautas metodes nav devušas cerēto rezultātu – atliks vien vērsties pēc profesionālu deratizācijas pakalpojumu sniedzēju palīdzības.

SIA “Profilakse” jau 25 gadus veiksmīgi no grauzējiem un insektiem atbrīvo gan mājokļus, gan arī veikalus, ražošanas uzņēmumus, noliktavas, ostas un lauksaimniecības objektus

Žurkas, Photo by Alex Smith from Pexels

Žurkas, Photo by Alex Smith from Pexels

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas