ieģipsēta kāja un roka. Foto: freepik
Slimību profilakses un kontroles centrs ziņo, ka ik gadu Latvijā kopā gandrīz septiņi tūkstoši iedzīvotāju gūst kādu lūzumu. Ja arī tev tā gadījies, noteikti zini, cik apgrūtinoša var būt ikdienas sadzīve ar ieģipsētu roku vai kāju.
Pēc kritiena vai traumas, kas šajā gadalaikā gadās jo bieži, un ir lauzta kāja vai roka, tiek būtiski ietekmēta mobilitāte un veids, kādā jūs veicat ikdienas aktivitātes. Ieģipsējot kāju, tas papildus ierobežo jūsu kustības un var prasīt lielāku uzmanību, lai izvairītos no potenciālām komplikācijām.
Šādos gadījumos, parasti ir nepieciešams izmantot atbalstu un palīdzību ikdienas aktivitātēs.
Dažas iespējas, lai pielāgotu ikdienu un atvieglotu ikdienas aktivitātes:
- Izveidojiet drošu un viegli pieejamu vidi: Pārliecinieties, ka jūsu mājas telpas ir brīvas no šķēršļiem, lai uz grīdas nemētājas rotaļlietas, nepiemērotā vietā nolikti apavi vai kas cits, aiz kā varat aizķerties.
- Plānojiet darbus: Izkārtojiet savu ikdienas darbu sarakstu, ievērojot savas spējas un ierobežojumus. Daliet darbus mazākos un vieglāk pabeidzamos uzdevumos.
- Apsveriet palīgierīces izmantošanu: Pārliecinieties, vai jums ir pieejamas palīgierīcess, tādas kā ratiņkrēsls vai kruķi, lai atvieglotu pārvietošanos.
- Lūdziet palīdzību: Nekautrējieties lūgt draugu vai ģimenes locekļu palīdzību, ja nepieciešams, piemēram, veicot pirkumus vai mazākus mājas uzkopšanas darbus.
- Veiciet fizioterapiju: Ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu, kurš var piedāvāt vingrinājumus, kas palīdzēs atgūt kājas mobilitāti un stiprināt muskuļus.
- Kā nomazgāties? Viens variants ir ap ieģipsēto ekstremitāti aptīt visvienkāršāko atkritumu maisu un nostiprināt to ar “skoču”. Vēl var izmantot pārtikas plēvi vai vienkārši ieģipsēto kāju vai roku turēt ārpus ūdens.
- Variants, kas atvieglos mazgāšanos un vasaras laikā arī ļaus baudīt ūdens priekus peldoties, ir 3D printētie ģipši, kas pielāgojami gan rokām gan kājām. Tagad tādi pieejami arī Latvijā.
ieģipsēta kāja un roka. Foto: freepik