Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā iespējams novērst matu izkrišanu?

Photo by Sarah Comeau on Unsplash

Photo by Sarah Comeau on Unsplash

No rītiem uz spilvena esi pamanījis vairāk matus kā ierasts? Pēc matu mazgāšanas notekcaurule gluži vai pilna, un iepriekšējās bizes vietā palikusi vien plāna astīte? Ja esi saskāries ar kādu no minētajām problēmām, tā ir zīme, ka laiks apmeklēt trihologu.

Tatjana Mileika, klīnikas “Doktora Mileika klīnika” direktore, skaidro, ka trihologs ir speciālists, kas strādā ar matu izkrišanas problēmām. Ierodoties pie matu speciālista, sākumā pacientam jāizklāsta novērotie simptomi vai sūdzības un tad trihologa ziņā ir veikt precīzu diagnostiku, lai noteiktu diagnozi. Lai to izdarītu nepieciešama trihogramma – īpaša metode, kas nosaka matu problēmu rašanās cēloni un šī brīža stāvokli.

Matu izkrišana var būt saistīta ar –

  • Hormonālajām svārstībām
  • Vairogdziedzeri
  • Vielmaiņas izmaiņām/traucējumiem (piemēram, ja persona nesen sākusi piekopt veģetāru dzīvesveidu)
  • Problēmām zarnu traktā, kuņģī. (Zarnu trakts ir vienīgā vieta organismā caur ko tiek uzsūkti nepieciešamie vitamīni un mikroelementi. Tā kā mati barojas tikai no iekšpuses, ja problēmas ir zarnās, tad tās atspoguļosies arī matos)
  • Apstarošanu (piemēram, veic apstarošanu, lai iznīcinātu vēža šūnas)
  • Nervu sistēmas traucējumiem
  • Sēnīšu infekciju
  • Nepareizu matu kopšanu

Minēti galvenie iemesli, taču var būt arī kāds netradicionāls iemesls, tāpēc Tatjana uzsver, ka galvenais vispirms ir veikt diagnostiku.

Arī vizuāli skatoties nav iespējams noteikt, kāpēc mati sākuši izkrist. Vizuāli iespējams noteikt to, ka mati ir sausi, taukaini, gludi, saraini, dzīvīgi, nedzīvi, vai tiek pareizi kopti. Iespējams noteikt, vai cilvēkam ir seboreja, vai tiek lietoti pareizie kopšanas līdzekļi (šampūns, balzāms, maska), taču tas arī viss. Ārējās pazīmes nenosaka pamata problēmas cēloni. Tihogrammas veikšanai tiek paņemts klienta mats ar visu saknīti, tad mikroskopā tiek pētīts mata stumbrs un sakne.

Ikdienā visiem krīt ārā mati – kā atšķirt, ka matu izkrišana ir pārtapusi problēmā?

Dienā cilvēkam vidēji izkrīt 100 mati, ja sāk krist vairāk, viņš to uzreiz jūt. To var labi redzēt notekcaurulēs pēc dušošanās, pēc matu ķemmēšanas, no rītiem uz spilvena, ieveidojot matus, slaukot grīdas. Ja kas tāds tiek novērots – obligāti jāvēršas pie specialista, lai noteiktu diagnozi un precīzu ārstēšanu.

Ja runa ir par vīriešiem, kuriem atkāpjas mati, “Doktora Mileika klīnika” stāsta, ka vīriešiem visbiežāk tā ir ģenētiska problēma – pārmantota no radiniekiem, tādā gadījumā jāizskata mātes un tēva puses radinieki un viņu gēni. Taču ir iespējams kavēt matu atkāpšanās procesu. Turklāt jāatceras, ka matu atkāpšanās problēmai var būt arī citi iemesli.

Cilvēki mēdz saskarties arī ar tādu problēmu, ka pilnīgi izkrīt mati – no galvas, no skropstām un no uzacīm. Tā ir autoimūnā slimība – organisms pats saražo antivielas pret savu matu folikulu, tādā veidā iznīcinot saknes un matus. Diemžēl, šai slimībai zāles nav atklātas, arī slimības ierosinātājs ne.

Kāds ir matu izkrišanas slimību ārstēšanas periods?

Ārstēšana nenotiek pāris dienu laikā, rezultāti būs novērojami vien pēc vairākām nedēļām. Piemēram, sēnīšu infekcijas ārstēšana aizņems apmēram 2 mēnešus, menopauzes rezultātā izkritušos matus atgūt varēsi tikai pēc gada (citreiz vēlāk). Lai ārstēšana izdotos, tai jābūt kompleksai – iekšējai un ārējai, kā arī pacientam jābūt pacietīgam un jāievēro visas trihologa norādes.

Dermatoloģe – triholoģe Tatjana Mileika (https://www.1188.lv/katalogs/veselibas-centrs-3710/doktora-mileika-klinika-sia-479910 )aicina ikvienu ar matu izkrišanas problēmām vērsties pēc palīdzības pie speciālista, lai pēc iespējas ātrāk varētu konstatēt cēloni un novērst problēmu.


Photo by Sarah Comeau on Unsplash

Photo by Sarah Comeau on Unsplash

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas