Foto: kaeferknipser/Pixabay.com
Arvien biežāk var manīt rosīgās bites, lapsenes un pat iršus. Kā izvairīties no to dzēliena, kā rīkoties, ja esi sadzelts, kā arī ko darīt, ja tās ieviesušās Tavā dārzā vai mājoklī?
Kā izvairīties no bišu, lapseņu un iršu dzēliena
Neglabā ēdienu blakus
Galvenais vaininieks, kas atved visas lapseness tavā pagalmā, ir pārtika. Un tās vēlas ne tikai desertu, bet ēd arī olbaltumvielas, ko satur gaļa. Lai novērstu kļūdas:
Pārklāj ēdienu, kas atrodas ārā, arī piknika laikā turi to tālāk no sevis un pārklāj, kamēr nemielojies.
Notīri visus netīros traukus
Tiklīdz ballīte dabā ir kopā ar ēdienu, novāc traukus tiklīdz esat pabeiguši ēst.
Izvairies no zieda smaržas
Ziedu vai augļu aromātiskie produkti, piemēram, losjoni, smaržas un matu kopšanas līdzekļi, piesaista kukaiņus, kuri meklē savu nākamo nektāra gabaliņu. Tieši par savu “puķīti” vai “saldumiņu” tie var noturēt Tevi, ja smaržo saldi.
Pārdomā par savu apģērbu
Apģērbs ir pēdējā aizsardzības pret dzēlīgiem kukaiņiem. Valkā apģērbu ar garām piedurknēm, bikses un apavus ar slēgtu purngalu, lai kukaiņi nenokļūtu uz ādas.
Spilgtas krāsas var izraisīt arī bišu un lapseņu kņadu. Sarkanais ir drošs, jo bites neredz krāsu. Bet bites pamana pārējos varavīksnes toņus, un tās īpaši piesaista purpursarkanā, violetā un zilā krāsa.
Nekrīti panikā ap bitēm un lapsenēm un iršiem
Roku vicināšana un liela trakošana nepalīdzēs. Un satraukums var palielināt risku saņemt dzēlienu. Tā vietā centies savaldīt mieru un pagaidi līdz kukainis pazudīs. Tomēr zūdi miglā, ja esi nonācis tieši pūžņa tuvumā!
Kā rūpēties par kukaiņu dzēlieniem
- Dažreiz pat tad, ja visu dari pareizi, joprojām vari saņemt dzēlienu. Veic šīs darbības tūlīt pēc kukaiņu dzēliena:
- Ātri noņem dzeloni, ja tāds ir palicis ādā. Tas aptur atlikušā toksīna injicēšanu.
- Uzklāj ledu, kas ievietots maisiņā vai dvielī, vai izmanto saldētu produktu maisiņu, lai mazinātu sāpes un pietūkumu.
- Ja iedzelts rokā vai kājā, pacel to, lai samazinātu pietūkumu.
- Smagam pietūkumam vai niezei lietojiet antihistamīna līdzekli.
- Vari lietot pretsāpju pretsāpju līdzekli, lai mazinātu diskomfortu.
Kad vērsties pie ārsta?
Apsārtums un pietūkums dzēliena vietā ir normāla reakcija un ar laiku mazināsies, parasti vienas līdz divu dienu laikā. Tomēr dažiem cilvēkiem dzēliens var izraisīt anafilaksi, smagu, dzīvībai bīstamu alerģisku reakciju visā ķermenī. Ikviens var piedzīvot anafilaksi, bet tie, kuriem ir alerģija un astma, ir pakļauti lielākam riskam.
Ja Tev vai kādam tuvumā parādās anafilakses simptomi, kā arī tad, ja kukainis ir iedzēlis mutē vai mēlē, nekavējoties nepieciešama neatliekamās palīdzības ārsta palīdzība, zvani 112.
Anafilakse ir ārkārtas situācija. Tā ietver šādus simptomus, reaģējot uz kukaiņu dzēlienu:
- Nātrene vai izsitumi.
- Sasprindzinājums krūtīs.
- Rīšanas grūtības.
- Sēkšana vai apgrūtināta elpošana.
- Kuņģa krampji, vemšana vai caureja.
- Ģībonis.
Bet lielākajai daļai cilvēku kukaiņu dzēliens ir īslaicīgs, ārstējams diskomforts. Ievērojot dažas vienkāršas vadlīnijas ārpus telpām, parasti var novērst bišu un lapseņu, arī iršu dzēlienus.
Ko darīt, ja irši, lapsenes vai pat bites ieviesušās Tavā dārzā vai mājā?
Ja tavā dārzā vai mājā ieviesušies dzelošie, svītrainie lidoņi, un jūti diskomfortu, tie Tev traucē, kā arī apdraud, zvani dezinsekcijas ekspertam “Norabs”, kas palīdzēs no tiem atbrīvoties!
Foto: kaeferknipser/Pixabay.com