Gada aukstās un tumšās daļas iestāšanos neizbēgami pavada arī vajadzība lielākos apjomos patērēt enerģijas resursus, un līdz ar to – lielākus ikmēneša rēķinus par apkuri un elektrību. Mūsu spēkos nav mainīt klimatiskos apstākļus vai diennakts gaišās daļas garumu, taču ar gudru pieeju elektrības un citu energoresursu izmantošanai mēs varam ne tikai samazināt savus izdevumus, bet arī dot savu ieguldījuma daļu pasaules ekoloģiskās situācijas stabilizācijai.
Uz jautājumu “Vai jūs taupāt elektrību ?” vairums lietotāju droši vien atbildētu apstiprinoši. Vairāk vai mazāk taupīt mēģinām mēs visi, un mums pat diezgan labi šajā ziņā veicas – vidējais elektrības patēriņš uz vienu mājsaimniecības locekli Latvijā ir zemāks, nekā, piemēram attīstītajās Eiropas valstīs. Bet vai mēs esam apzinājuši un izmantojam visas iespējas ?
Sāciet ar gudru un apzinātu pieeju !
Ceļā uz gurdu un ekonomisku elektroenerģijas izmantošanu pirmais padoms varētu būt – ja jums vēl nav, ieviesiet viedo skaitītāju! Tā jūs tiksiet skaidrībā, precīzi cik un kam elektrība tiek tērēta. Pētījumi rāda, ka viedā skaitītāja ieviešana maina patērētāju domāšanas veidu, tas kļūst apzinātāks, un rezultātā tiek ietaupīti vidēji 20 procenti elektroenerģijas.
Tagad arī mums parādās iespējas izvēlēties savu elektrības piegādātāju no vairākiem. Kad būsit izpētījuši savas ģimenes patēriņa paradumus un vajadzības, varēsit izdarīt pareizo izvēli. Varbūt ir vērts izvēlēties to piegādātāju, kurš piedāvā samazinātu tarifu nakts stundās?
Izvēlieties ekonomisku tehnisko aprīkojumu!
Droši vien būsit pamanījuši, ka sadzīves tehnikas ierīcēm ir dažādi energoefektivitātes līmeņi, kas norādīti uz marķējuma ar burtiem no A līdz G; ir pat pieejami īpaši “taupīgi” modeļi ar A+ un A++. Augstāki līmeņi būs labas kvalitātes tehnikai, kas ir arī dārgāka, bet ilgtermiņā noteikti atmaksāsies, jo elektrības patēriņa atšķirība var būt līdz pat 50 procentiem.
Liela nozīme ir arī apgaismojuma avotam. Ieteicams tradicionālo kvēlspuldžu vietā izvēlēties ekonomiskās LED spuldzes. LED lampu cenas ir nedaudz augstākas, taču to iegādes izdevumi atmaksājas patiešām īsā laikā. LED lampas patērē apmēram astoņas reizes mazāk elektroenerģijas un kalpo līdz pat 15 reizēm ilgāk. Un, tas var skanēt anekdotiski, bet – ne vienmēr vajag nomainīt spuldzes uz lielāku stiprumu, kad šķiet, ka gaisma ir pārāk blāva .. labāk pārbaudiet, vai spuldzēm ir noslaucīti putekļi!
Mazāk zināms fakts ir tas, cik svarīgi ir ik pa laikam atlaidināt ledusskapi - ja ledus kārtiņa saldētavā pārsniedz 1 cm, ledusskapis patērē 2 reizes vairāk elektrības. Turklāt mazāk elektrības patērē ledusskapji, kam ir atsevišķa saldētava. Tāpat – nenovietojiet ledusskapi radiatoru un sildierīču tuvumā, jo tādā gadījumā savu funkciju veikšanai tam būs jāpatērē vairāk elektroenerģijas.
Arī sīkumiem ir nozīme
Piemēram, vai zinājāt, ka mazgājot drēbes veļas mašīnā 40 grādu temperatūrā elektrības patēriņš var būt pat divas reizes mazāks, nekā 60 grādos?
Virtuves elektriskā plīts patērēs mazāk enerģijas, ja gatavošanas traukam uzliksiet vāku (un šādi ietaupīsiet arī gatavošanai patērēto laiku).
Lieku elektrības patēriņu rada arī no tīkla neatslēgtas sīkās ierīces – datoru un telefonu lādētāji, TV dekoderi.
Noslēgumā - atcerieties, ka pareizi iekārtota mājas elektrosistēma un ierīču izmantošana atbilstoši instrukcijām ne tikai ekonomēs jūsu līdzekļus, bet, kas vēl svarīgāk – garantē jūsu drošību. Ar elektrību labāk nejokot, tādēļ vislabāk pēc padoma un palīdzības vērsties pie zinoša un profesionāla elektriķa.
Izlasi: Kas jāņem vērā, izvēloties un plānojot apgaismojumu?
Elektrības izdevumi, Photo by MJ Tangonan on Unsplash