Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kā uzkopt pēc svētkiem, lai nekaitētu sev, kaimiņiem un dabai

Atkritumi pēc svētkiem. Foto: pexels.com

Atkritumi pēc svētkiem. Foto: pexels.com

Tā ir patīkami atbildīga sajūta - sagatavot māju svētkiem, atbrīvojot to no nevajadzīgām lietām.

Šķiet, ka pašiem kļūst vieglāk elpot. Taču būtiski, lai šī atbrīvošanās nav uz kā cita - jo īpaši dabas - rēķina, un viss tiek pareizi sašķirots.

Ikvienā, pat "zaļākajā" mājā būs lietas, kas, kļūstot par atkritumiem, būs bīstamas videi. Nereti drošais un ekoloģiskais saturs ir iepakojumā, kam nepieciešama īpaša pārstrāde. Citkārt grozi rokās produktu, kam beidzies derīguma termiņš, un nesaproti, ko ar to iesākt - izmest pie nešķirotajiem atkritumiem vai drīkst pie šķirotajiem?

Praktisks likums - ko drīkst izmest nešķirotajos sadzīves atkritumos

"Der atcerēties vienkāršu likumu: nešķirotajos atkritumos jānonāk tikai tam, ko nevar pārstrādāt," norāda ražotāju atbildības sistēmas uzņēmuma "Zaļā josta" vides izglītības speciāliste Elīna Sprūde-Nesenberga. "Taču jāiegaumē, ka tas neattiecas uz bīstamajiem un lielgabarīta atkritumiem!"

Nešķirotajos atkritumos var izmest izlietotus virtuves papīra dvieļus, netīru papīru vai plastmasu, kas nav pārstrādājama, mājdzīvnieku pakaišus, dažādus higiēnas produktus, tai skaitā bērnu autiņbiksītes un tamlīdzīgi.

To, ko var pārstrādāt, piemēram, plastmasas un metāla iepakojumu, PET pudeles, papīru, kartonu, stiklu vai bioloģiski norādāmos atkritumus un tekstilizstrādājumus būtu jāizmet atbilstošajos konteineros pie mājas vai publiskajos atkritumu savākšanas punktos.

Savukārt, ja priekšmets satur ķimikālijas vai šķidrumus, darbojas ar baterijām, to var pieslēgt pie elektrības vai tajā ir mikročips vai mikroshēma, vai tie ir medikamenti, - šīs lietas nedrīkst izmest nešķirotajos atkritumos, tās obligāti jānodod speciālos punktos.

Uzmanīgi ar spuldzēm

Gatavojoties gada tumšākajam laikam un gaišākajiem svētkiem, no skapjiem un kastēm tiek izņemtas spuldzīšu virtenes. Ja pārbaudot atklājas, ka spuldzes virtenē vairs nemirdz un nav nomaināmas, skaidrs - jāmet ārā.

Svarīgi zināt, ka arī apgaismes iekārtas un luminiscentās spuldzes ir bīstamie atkritumi, kam nepieciešama īpaša šķirošana. To noskaidrot ir vienkārši - marķējuma simbolā, kas norāda uz elektronisko un elektronisko iekārtu atkritumu dalītu savākšanu, attēlots pārsvītrots atkritumu konteiners. Pērkot jaunu spuldzi, marķējumam jābūt ne tikai uz spuldzes iepakojuma, bet arī uz paša produkta, lai bīstamību var noteikt arī pēc izdegšanas, kad iepakojums jau sen varētu būt likvidēts.

Videi nekaitīgas un piemērotas izmešanai sadzīves atkritumu konteinerā ir kvēlspuldzes, halogēnspuldzes un LED spuldzes, kas nesatur dzīvsudrabu, savukārt energoefektīvās (ekonomiskās) spuldzes un dienasgaismas (kompaktās luminiscences) spuldzes ir videi bīstamas un jānodod videi kaitīgo preču nodošanas punktos vai īpašās savākšanas kastēs tirdzniecības vietās. Savukārt LED spuldzīšu virtenes, ko pieslēdz pie elektrības, utilizē pie izmantotajām elektroprecēm.

Melnas un bīstamas - kur likt riepas?

Nupat visām automašīnām atbilstoši noteikumiem bija jānomaina vasaras riepas uz ziemas, un ne vienam vien auto īpašniekam nācās secināt, ka vasaras riepas ir savu mūžu nokalpojušas un pienācis laiks no tām atbrīvoties.

Pareizākais veids ir nodot riepas otrreizējai pārstrādei, turklāt iedzīvotāju ērtībām tiek rīkotas īpašas akcijas šos specifiskos atkritumu savākšanai.

Visnepareizākais, ko iesākt ar nolietotajām riepām, ir tās pamest zem klajas debess, jo materiāls laika gaitā noveco, kļūst trauslāks, sastāvā esošie naftas produkti izgaro un riepas kļūst nederīgas pārstrādei, tāpēc būs izmantojamas, visticamāk, tikai enerģijas ieguvei. Turklāt noārdoties riepu materiāls nodara kaitējumu videi.

Jauns kaitnieks

Tas taču tikai "saltiņš", kāpēc to nevarētu izmest "parastajā" miskastē - tā, iespējams, kāds padomās. Vienkāršā atbilde uz šo jautājumu būtu - nepareiza šādu atkritumu izmešana var radīt gan vides piesārņojuma, gan ugunsgrēka risku.

"Viss slēpjas šo nelielo priekšmetu sastāvā - tajos ir akumulators, parasti litija baterijas, e-šķidrums, kas visbiežāk satur nikotīnu, propilēnglikolu, augu glicerīnu un dažādas garšas piedevas, turklāt e-cigaretēs ir metāla un plastmasas detaļas. Tas kopā veido bīstamos atkritumus, kurus nedrīkst izmest kopā ar nešķirotajiem sadzīves atkritumiem," uzsver Sprūde-Nesenberga.

Vienreizlietojamās e-cigaretes pārstrādei ērti var nodot īpašās kastēs mazumtirdzniecības vietās, kā arī atkritumu šķirošanas laukumos.

Nezāļojam atkritumus

Pie bīstamajiem atkritumiem pieder arī visi medikamenti. Pārskatot savu zāļu skapīša saturu, atcerieties, ka farmaceitiskās aktīvās vielas, nonākot sadzīves atkritumos, var radīt nopietnus draudus videi un secīgi ilgtermiņā - arī cilvēku veselībai.

Rīgas notekūdeņos bieži tiek konstatētas vielas, piemēram, paracetamols, ibuprofēns un antibiotikas, kas var radīt ilgtermiņa piesārņojumu. Antibiotikas var veicināt baktēriju rezistences attīstību, kas ir būtiska problēma gan cilvēku veselībai, gan videi. Otrkārt, tās rada toksiskas sekas savvaļas dzīvniekiem. Pētījumi rāda, ka notekūdeņos nonākušās zāles var ietekmēt dzīvnieku uzvedību un veselību. Piemēram, zinātniskos pētījumos konstatēts, ka sintētiskie hormoni pakāpeniski samazina reprodukciju konkrētām zivju sugām.

Pareiza medikamentu utilizācija paredz vairākus soļus. Pirmkārt, medikamentus nevajag izņemt no to oriģinālajiem iepakojumiem (blisteriem, pudelītēm vai ampulām) - tos var nodot tieši tādus, kādi tie ir. Otrkārt, pareizi jāutilizē ne tikai tabletes, bet arī ziedes, ampulas, pilieni un šķidrumi, jo tie var saturēt toksiskas vielas. Treškārt, minētos medikamentus droši var nodot aptiekās.

Informāciju sagatavoja Elīna Sprūde-Nesenberga, SIA "Zaļā josta" vides izglītības speciāliste.

Atkritumi pēc svētkiem. Foto: pexels.com

Atkritumi pēc svētkiem. Foto: pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas