Aizaudzis bruģis, nezāles. Foto:1188
Bruģis ir lielisks materiāls – tas ir gan praktisks, gan neticami izturīgs. Jā – tas var būt arī skaists dizaina elements Tavā pagalmā vai uz ietves. Ir virkne iemeslu, kā bruģi var pielietot teritorijas labiekārtošanai un kādi tam ir plusi. Taču pāris gadus pēc ieklāšanas sāks parādīties arī pirmās uzturēšanas problēmas – sāk veidoties sūna, skudras iemājo zem bruģa un bojā bruģa pamatni, tas izstaigā, veidojas lielas spraugas, sāk augt nezāles.
Bruģa vājie punkti
Bruģa vājais punkts nenoliedzami ir reakcija uz temperatūras izmaiņām. Karstumā tas izplešas un sāk plaisāt. Savukārt saplaisājis bruģis jau var radīt nopietnas problēmas – plaisās ietek ūdens, kas izskalo pamata slāni un ar laiku bruģis tai vietā var iebrukt. Ziemas laikā plaisās iekļuvušais mitrums sasalst un var bruģi saplēst, radot bedres.
Plaisās ar laiku sakrājas nezāļu sēkliņas un tas sāk aizaugt. Nemaz nerunājot par nezālēm, kas aug starp bruģa gabaliņiem. Nezāļu tīrīšana var izvērsties par kārtīgu piedzīvojumu, kas kalendārā jāieplāno regulāri, ja vien neesi nolēmis dzīvot pļavā.
Ar laiku uz bruģa sakrājas dažādi traipi un pleķi, kuru notīrīšanai vajadzēs izmēģināt un atrast savu vēlamo metodi.
Skudras bojā bruģi. Diemžēl Skudrām tik ļoti patīk iemājot zem bruģa akmeņiem, apmalēm vau plaisās. Diemžēl tās ligzdošanas laikā iznēsā arī zem bruģa esošo pamatni un bruģis sāk “izstaigāt” – bruģa akmeņi mēdz izšķiebties, pat iebrukt. Ja neizdomāsi, ka tikt galā ar skudrām, vienīgais risinājums būs laiku pa laikam veikt bruģa atjaunošanas darbus.
Kā uzturēt bruģi tīru?
Regulāra bruģa tīrīšana. Bruģa regulāra apkope būs labākais variants. Lai nezāles neaugtu, bruģi ir regulāri jāslauka ar birsti, tādējādi tiks izslaucītas nezāļu sēkliņas un sūnas no bruģa ķieģelīšiem jau to veidošanās procesā. Mīnuss šai metodei – ne visu izdosies izslaucīt un būs vietas, kur vienalga vajadzēs ravēt. Bruģa ravēšanai vari izmantot speciālus kaplīšus, ko iegādājies būvmateriālu veikalos.
Bruģa mazgāšana ar augspiedienu – ir krietni ātrāka un efektīvāka metode kā ravēšana. Ja bruģis ir kvalitatīvi ieklāts, tad šī metode arī ir gana droša – tā izskalos laukā netīrumus un nezāles, nomazgās arī pelēkumu un bruģis atgūs sākotnējo spozmi. Tiesa gan – šim darbiņam jāsagatavojas, jo tas ir gana dubļains pasākums. Noteikti uzliec aizsargbrilles vai vecas saulesbrilles, jo tici man - dubļi būs visur – matos, zobos, aiz apģērba, ja vien nebūsi padomājis, kā to visu pasargāt. Vislabāk izvēlēties kādu aizsargtērpu.
Bruģa mazgāšana ar augstspiedienu var radīt problēmas, ja bruģis būs slikti ieklāts, saplaisājis vai starp ķieģelīšiem ir lielas spraugas, kas pildītas ar smiltīm.
Bruģa nomaiņa vai bruģa atjaunošana – ja bruģis ir “izstaigājis”, tad svarīgi ir to atjaunot. Ja vien runa nav par pāris klucīšiem, tad vislabāk ir izcelt bruģi laukā, sagatavot kārtīgu pamatni un ieklāt ķieģelīšus par jaunu atpakaļ, lai tie atkal ir līdzeni, stingri. Pretējā gadījumā nekāda kārtīgā bruģa tīrīšana nesanāks, jo visās spraugās ar sparu augs nezāles.
Bruģa šuvošana - šis ir patiešām ļoti praktisks un estētisks risinājums, kas ievērojami atvieglos bruģa kopšanu un uzturēšanu. Šuvotājs ir izturīgs – pacietīs gan sāli, gan UV starus, bet patīkamākais – cauri šuvēm neaugs nezāles un nedzīvos skudras. Līdz ar to bruģis mazāk izstaigās un kļūs daudz ilgmūžīgāks. Turklāt, ja bruģis ir aizšuvots, to droši var mazgāt ar augstspiedienu un aizmirst par ravēšanu.
Izlasi arī citus rakstus:
- Bruģa šuvošana - praktisks risinājums teritorijas uzturēšanā
- Kā noņemt auto atstātos traipus no bruģa?
- Augstspiediena mazgātāja pielietojums - no auto mazgāšanas līdz bruģa kopšanai
- Kāpēc teritorijai ir nepieciešama bruģēšana?
- Kāpēc skudras un lapsenes ieviešas mājās?
Aizaudzis bruģis, nezāles. Foto:1188