Saules paneļu uzstādīšna
Pēdējos gados, piedzīvojot neparedzamas svārstības elektrības cenu tirgū, kā arī pieņemoties spēkā idejai par zaļākām enerģijas alternatīvām, arvien biežāk uz namu jumtiem varam novērot saules enerģijas paneļus, kas rosina vīziju par iespēju dzīvot videi draudzīgi, pie viena arī krietni ietaupot.
Vai šai idejai mūsu platuma grādos ir ekonomiskais pamats, kas nepieciešams lai to īstenotu un cik ilgā laikā tā atmaksāsies? Uz šiem un citiem ar saules paneļiem saistītiem jautājumiem atbildes sniedz SIA “Electrical” speciālisti.
Kādi ir priekšnoteikumi saules paneļu uzstādīšanai?
Saules paneļi visbiežāk tiek uzstādīti uz jumta, vai, ja tas nav iespējams, tieši uz zemes. Pēdējos gados līdz ar tehnoloģiju attīstību saules enerģijas risinājumi ir kļuvuši daudz efektīvāki un arī finansiāli pieejamāki. Visizdevīgāk saules paneļus ir uzstādīt uz plakana vai slīpa jumta, kas vērsts dienvidu virzienā. Taču pareizi pielāgota un uzstādīta sistēma nodrošina efektīvu darbību neatkarīgi no jumta veida vai atrašanās vietas.
Otrais variants – uzstādīt saules paneļus tieši uz zemes – izmaksā dārgāk un visbiežāk tiek izmantots tad, ja jumta parametri vai tehniskais stāvoklis nepieļauj paneļu uzstādīšanu.
To, vai konkrētais jumts ir šim mērķim piemērots, savā apsekošanas vizītē konstatēs speciālisti.
Lai uzsāktu neatkarīgu elektroenerģijas ražošanu ar saules paneļu palīdzību, vispirms ir jāsaņem atļauja no Sadales tīkla, kas arī pārliecināsies, vai šī darbība neradīs traucējumus kopējā elektrotīklā.
Uzsākot elektrības ražošanu, mājsaimniecības automātiski kļūst par neto uzskaites sistēmas dalībniekiem, kas nozīmē, ka laika periodos, kad pašu patēriņš ir mazāks un enerģija paliek pāri (parasti vasarā), ir iespējams to atdot kopējā elektroenerģijas sistēmā, un gada laikā to atkal saņemt no tīkla, kad nepieciešams (biežāk ziemā). Taču drīkst arī atteikties no šī statusa un vienoties ar savu elektrības tirgotāju par saražotās un tīklā nodotās enerģijas pārdošanu.
Saules paneļu uzstādīšana, ieskaitot visu juridisko formalitāšu nokārtošanu, aizņems aptuveni mēnesi.
Vai saules paneļu uzstādīšana ir ekonomiski pamatota?
Lai arī, uzstādot saules paneļus, jārēķinās ar noteiktu sākotnējo investīciju, daudzu lietotāju atsauksmes liecina, ka šis noteikti ir ieguldījums noteikti ir bijis tā vērts. Saules paneļu uzstādīšana izmaksā, sākot no aptuveni 6 tūkstošiem eiro, bet konkrētais investīcijas apmērs un tās atmaksāšanās laiks ir atkarīgi no katras mājsaimniecības vajadzībām un patēriņa intensitātes. SIA “Electrical” speciālistu pieredze liecina, ka vidēji tie ir septiņi gadi.
Pēc šī perioda beigām klienti faktiski saņem saražoto enerģiju, neko par to papildus nepamaksājot. Ņemot vērā, ka saules paneļu kalpošanas ilgums pārsniedz 25 gadus, turklāt līdz pat beigām saglabā vismaz 80 procentus no darbības efektivitātes, ilgtermiņa ieguvums ir acīm redzams.
Veicot aprēķinus un prognozes par iespējamo nākotnes patēriņu, ir svarīgi to izdarīt maksimāli precīzi, jo ražot vairāk enerģijas, nekā saimniecība spēj patērēt, nav izdevīgi. Šī iemesla dēļ pirms darbu uzsākšanas būtu ieteicams veikt mājas energoauditu.
Bieži tiek uzdoti jautājumi arī par Latvijas klimata piemērotību saules enerģijas ražošanai. Taču bažām nav pamata – ir izpētīts, ka Latvijā saule spīd teju tikpat bieži, cik Vācijā, kur saules paneļi ir ļoti izplatīti – 850 līdz 1200 stundas gadā. Turklāt tieši saules stari nav obligāts priekšnoteikums saules paneļu darbībai –pietiek ar dienas gaismu, līdz ar to elektroenerģija tiek ražota ne vien saulainā, bet arī mākoņainā un pat lietainā laikā.
Stabilitāte, ilgtspēja un valsts atbalsts
Līdztekus ekonomiskajiem apsvērumiem, kas bieži vien dominē, pieņemot lēmumu par saules paneļu uzstādīšanu, speciālisti min arī citus ieguvumus. Individuālajam patērētājām tā pirmkārt ir drošība un stabilitāte – uzstādot hibrīdo sistēmu lietotāji nav atkarīgi no iespējamiem strāvas padeves pārtraukumiem.
Saules enerģija ir dabai draudzīgs atjaunojamais resurss, kura izmantošana atbilst šobrīd pasaulē valdošajām “zaļās kursa” un ilgtspējas nostādnēm. Šo enerģijas veidu izmantošana tiek finansiāli atbalstīta arī no valsts puses arī Latvijā.
Šobrīd visiem, kas vēlas uzstādīt autonomu enerģijas ražošanas avotu – saules paneļu sistēmu vai vēja ģeneratoru, kā arī uzlabot sava mājokļa energoefektivitāti, tiek piedāvāts valsts atbalsts. Ir pieejamas divas Ministru kabineta apstiprinātas programmas – VARAM un ALTUM, kuru ietvaros iespējams saņemt līdzmaksājumu 2000 – 4000 eiro apmērā.
Ja jums ir radusies interese par šī ilgtspējīgā risinājuma ieviešanu, projekta tehniskajām un juridiskajām niansēm, finansējumu vai jebkuru citu ar saules paneļiem saistītu jautājumu – droši sazinieties ar SIA “Electrical” speciālistiem, viņi ar prieku uz tiem atbildēs!
Saules paneļu uzstādīšna