Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kapavietas labiekārtošana un veco kapavietu restaurēšana: kas jāņem vērā

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Labiekārtot kapavietu nenozīmē vien iestādīt puķītes, nolīdzināt zemi un sagrābt pērnā gada lapas. Tas ir apjomīgs darbs, kas prasa rūpīgu plānošanu, lēmumu pieņemšanu, iedziļināšanos detaļās un prasmīgas rokas. Diemžēl nekas uz šīs pasaules nav nemirstīgs, un gluži tā pat kā iztek cilvēka mūžs arī viņa pēdējā atdusas vieta ar laiku noveco. Ja pienācis laiks ģimenes kapu restaurēšanai vai jaunas kapa vietas labiekārtošanai, šajā rakstā uzzināsi noderīgu informāciju, kas jāņem vērā, šo procesu plānojot.

Materiālu izvēle laukuma segumam

Tradicionāli kapavietas laukumu nosedz ar smalku skalotu granti. Šis klājums ir budžetam draudzīga izvēle, viegli kopjams un to var samērā ērti nolīmeņot. Taču, jāņem vērā, ka šādam smilšu segumam ir savi mīnusi – smiltis lietus laikā var nošļakstīt pieminekli un apmales, ja kapavieta nebūs norobežota ar apmali, smiltis ar laiku sajauksies ar celiņa zemi un dobju melnzemi, kā arī ar laiku tās būs jāpapildina, un šī izvēle ilgtermiņā prasīs vairāk rūpju. Cita, nedaudz dārgāka iespēja ir dolomīta smalkās šķembas vai oļi, kas atšķirībā no smilšu klājuma lietus laikā nenosmērēs pieminekli un apmales, kā arī netiks izkaisīti ar vēju. Vēl viens ļoti populārs laukumu noklāšanas veids ir granīta šķembas, kuras var apstrādāt ar speciālu ķīmiju, kas pastiprināti aizkavē nezāļu augšanu. Tomēr šāds laukums pieprasa papildu kopšanu ar mīkstu birsti, kas ļauj savākt starp tiem nokritušās skujas un lapas. Tāpat jāņem vērā, ka lai ātri nesavairotos nezāles, zem vairums segumiem ieteicams izmantot ģeotekstilu. Protams, kapavietas laukumu iespējams noklāt arī ar betona bruģakmeni. Šādu virsmu ir viegli kopt, tomēr izmaksu ziņā tā ir dārgāka izvēle, kuru ir daudz grūtāk ieklāt. Cita problēma ar bruģa segumu kapavietā rodas, ja nepieciešams apbedīt vēl kādu. Tādā gadījumā nāksies bruģi akurāti noņemt un pēc laika ieklāt atpakaļ. Turklāt ar laiku pēc apbedīšanas laukumā veidosies ieplaka un bruģi nāksies atkārtoti līdzināt.

Apmaļu un pieminekļa materiālu izvēle

Kapu plāksnēm, soliņiem, pakāpieniem un laukuma klājumiem visbiežāk izmantotais materiāls ir dabīgais akmens – granīts vai laukakmens. Ļoti praktisks un labs risinājums kapavietas labiekārtošanā ir granīta plāksnes, kas noklātas visā laukumā. No izmaksu viedokļa šāda izvēle ir salīdzinoši dārga, taču praktiskuma un ilgmūžības ziņā tas ir ļoti ērts risinājums. Tomēr jārēķinās, ka papildu apbedījuma gadījumā, plākšņu noņemšanai būs nepieciešama rūpīga demontāža. Vēl kapavietu iespējams iekārtot, izmantojot pulētas granīta plāksnes. Šis materiāls ir aizsargāts no vides un laikapstākļu ietekmes, tādējādi tas saglabā savu sākotnējo izskatu gadiem ilgi un ir ļoti viegli kopjams, taču jāatceras, ka tā ir salīdzinoši dārga izvēle, kas lietus laikā paliek slidena.

Apstādījumu veidošana un kopšana kapavietā

Izvēloties apstādījumus, svarīgi ņemt vērā kapsētas reljefu, gruntsūdeņu un grunts īpašības, kā arī vietas noēnojumu un blakus esošos kokus. Nedrīkst aizmirst arī par kopējo dizaina ieceri un augu savstarpējo saderību. Apstādījumu veidošanai jāizvēlas piemērotākais stādīšanas laiks, kā arī pareizi jāsagatavo augsne un mēslojums. Ir vairāki ļoti universāli augi, kas iederas kapsētu ainavā, labi padodas kopšanai un ir ilgmūžīgi, piemēram, tūjas, ložņājošais kadiķis, buksis, ložņu klintene, bārbeles, hortenzijas, rododendri un cekuliņš.

Nav jāgaida līdz kapavieta nosēdīsies

Pastāv uzskats, ka kapavietu drīkst iekārtot tikai gadu pēc bērēm, kad kapavieta ir nosēdusies. Tomēr jāņem vērā, ka šis apgalvojums nav gluži patiess. Tā kā grunts sēšanās aizņem no 3 līdz 9 gadiem, svarīgi saprast, ka kapa apmale, kas uzstādīta 2 mēnešus, gadu vai pat 3 gadus pēc bērēm ar laiku tik un tā nosēdīsies un būs nepieciešams kapu apmali iztaisnot, pieberot trūkstošo grunti un nolīmeņojot. To, cik ilgs laiks būs nepieciešams šim procesam, nosaka apglabāto materiālu un grunts īpatnības, kā arī virkne citu faktoru.

Vecas kapa vietas restaurēšana ir ļoti neparedzama

Dažkārt esošā kapavieta laika gaitā cieš no korozijas, grunts sēšanās, augu pāraugšanas un citiem faktoriem, kas ietekmē kapavietas vizuālo un arī funkcionālo nozīmi. Atjaunojot senu kapavietu, nereti nepieciešami nopietni kapitālie darbi. Ja ir vēlme atjaunot esošo konstrukciju, iespējams nepieciešama pamatīga bijušo vai esošo pieminekļa detaļu vai memoriālā kompleksa detaļu restaurācija un nomaiņa uz jaunām līdzīgām detaļām. Rekonstrukciju vai restaurāciju parasti veic augstas kvalifikācijas meistars vai akmeņkalis.

Lai radītu gaumīgu un harmonisku kapavietu, kas kalpos gadiem ilgi, ieteicams vērsties pie pieredzējušiem speciālistiem, kuri labi pārzina nozares specifiku un izmantotos materiālus, kā arī palīdzēs atrast piemērotāko un kvalitatīvāko risinājumu atvēlētajā budžeta kategorijā. Pieminekļu darbnīca Akmens IAB nodarbojas ar dažādas sarežģītības pieminekļu un apmaļu izgatavošanu un restaurāciju, portretu gravēšanu un kapavietu labiekārtošanas darbiem jau vairāk nekā 25 gadus. Lai uzzinātu vairāk par darbnīcas sniegtajiem pakalpojumiem aplūko Akmens IAB meistaru darbus uzņēmuma mājaslapā.

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Foto: RDNE Stock project, Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas