Kaķis un auto, Image by Luidmila Kot from Pixabay
Šķiet dīvaini, ka kaķus notriec automašīnas. Viņi ir inteliģenti, ātri un ar spēcīgu instinktu. Tad kāpēc kaķus notriec automašīnas?
Kaķi izjūt bailes no dzīvām būtnēm
Kaķi nemāca kaķēniem droši šķērsot ceļu. Kaķu mātes var mācīt savus mazuļus medīt, taču viņi neievēro ceļu satiksmes drošības padomus. Kaķēni redz, kā māte bēg vai sabožas, sastopoties ar suni, vai izrāda piesardzību, kad pie viņiem nāk nepazīstams cilvēks, taču viņi neredz, ka māte pirms šķērsošanas skatās pa labi un pa kreisi.
Viens no iemesliem, kāpēc kaķus notriec automašīnas, lai gan savvaļas kaķi (ar to domājot – bezsaimnieku kaķus, kas dzīvo uz ielām, kā arī kaķus, kas klaiņo riņķī) izvairās no suņu un cilvēku ievainojumiem ar ļauniem nodomiem, ir tas, ka savvaļā kaķiem bija jāuzmanās no lielākiem plēsējiem, taču viņiem nebija jābaidās no automašīnām. Bailes no lielākiem plēsējiem ir kaķiem instinktos. Tas ir viņu asinīs, viņu būtībā. Bet viņi nezina, kas ir ceļš, kas ir automašīnas, tāpēc viņiem trūkst instinkta izvairīties no ceļa. Viņi neapzinās, ka automašīnas var kļūt par nāves slazdiem. Viņiem automašīna ir kaut kas silts, lai pasnaustu aukstās ziemas dienās.
Kāpēc kaķus automašīnas notriec biežāk nekā suņus?
Suņi neskraida bez uzraudzības tik bieži kā savvaļas kaķi, un suņi parasti ir lielāki, kā arī autovadītājiem tos ir vieglāk ieraudzīt. Kaķi arī, visticamāk, izskries uz ceļa biežāk nekā suņi, ja tos nobaida. Un iemesls tam ir pavisam vienkāršs - kaķi viegli nobīstas. Kad kaķi dzird skaļu troksni vai kad viņiem tuvojas suns vai svešinieks, viņi var satrūkties un ieskriet tieši satiksmē.
Labā ziņa ir tā, ka kaķi var dzirdēt tuvojamies automašīnas, un, nobijušies no trokšņa, viņi parasti steidzas uz ietvi. Tomēr automašīna, kas brauc lēnām, nerada tik lielu troksni, un skaņu var apslāpēt citi intensīvas ielas trokšņi. Tāpēc kausi, neskatoties uz lielisko dzirdi, notriec automašīnas.
Arī vecumam ir sava nozīme. Vecāka gadagājuma kaķi dzird sliktāk, nekā jauns kaķis. Arī instinkti veciem kaķiem ir novājināti.
Pieradinātie mājas kaķi, kas dzīvo klusā vidē, baidās no trokšņa, tāpēc viņi bieži dzīvojas vien mājas pagalmos vai klusās sānu ielās, kuru ceļos nav pārāk daudz automašīnu, un ātruma ierobežojums ir lēns. Bet savvaļas kaķi vai mājas kaķi, kas dzīvo netālu no šosejas vai trokšņainām ielām, pierod pie pastāvīgā trokšņa. Viņi nebaidās no riteņu skaņas uz asfalta. Tas kļūst par ikdienas fonu.
Viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc kaķi nokļūst zem automašīnās, ir tāpēc, ka viņi ir mazi, un autovadītāji tos ne vienmēr redz. Tas arī ir iemesls, kādēļ kaķus automašīnas biežāk notriec kaķus tieši naktīs, nevis dienas laikā.
Kaķa leģendārais ātrums ir īsta evolūcijas iezīme, kas savvaļā uzturēja sugu dzīvu, pilsētas apstākļos var pārvērsties par nāves sodu. Kaķis negaidīti ielec ceļā ar tornado ātrumu, un auto vadītājam – tikai cilvēkam, nav kaķa ātruma un spēcīgais instinkts, lai noreaģētu laikā nospiest bremzes.
Kā pasargāt kaķi no nobraukšanas?
Ja dzīvo mājās un Tev ir savs pagalms, tad, uzliekot kaķa izmēram necaurlaidīgu žogu, Tavs pūkainais draugs pagalmā izklaidēsies, vienlaikus tiekot pasargāts no automašīnām.
Ja nevari turēt kaķi telpās, koša apkakle – siksniņa ar gaismu atstarojošiem elementiem padarīs tos autovadītājiem redzamākus naktī. Ja Tavs kaķis ir tāds kaķis, kas to nenovelk, protams. Ir uzlādējamas apkakles siksniņas ar gaismiņām. Izmantojot pogu, var to vienmērīgi ieslēgt, lai mirgotu ātrāk vai lēnāk, kā arī izslēgt.
Ja ved pastaigā savu mājas kaķi, lai tas kādā brīdī jebkādu iemeslu dēļ neaizskrietu, pastaigu laikā izmanto pavadiņu.
Lasi arī:
- Seko kaķis vai niez aiz auss. Astoņas pazīmes, ka drīz uzsmaidīs veiksme
- Cik ilgi drīkst atstāt kaķi vienu?
- Kāpēc kaķiem nedrīkst griezt ūsas?
- Kaķa astes valoda – kā kaķis ar Tevi komunicē?
Kaķis un auto, Image by Luidmila Kot from Pixabay