Oksidējies sudrabs. Foto: quickjewelryrepairs.com
Sudrabs ir skaists un izturīgs metāls, kas ir populārs rotaslietu izgatavošanai. Tomēr, neskatoties uz savām priekšrocībām, sudrabs ar laiku var melnēt.
Sudraba rotas melnē arī saskarē ar ādu, sviedriem, atmosfēru. Rotas arī bieži vien paši sabojājam, tām uzpūšot matu laku vai smaržas. Sudrabs ir aktīvs metāls, kas saskarē ar vietu, kur atrodas, gaisu un ķermeni, ķīmiski reaģē un oksidējas – kļūst melns.
To veicina vairāki faktori: šis metāls reaģē gan ar gaisā esošo sērūdeņradi, gan ar sēru, ko satur medikamenti, tas mijiedarbojas ar vielām, kas ir kosmētiskajos līdzekļos (piemēram, ar dzīvsudraba sāļiem), reaģē uz nēsātāja ķermeņa izdalījumiem, sudrabam kaitē arī mitrums. Lai izvairītos no sūbējuma, kas rodas saskarē ar mitru ādu, rotaslietas pēc noņemšanas jānoslauka ar flaneļa drāniņu un jāievieto slēgtā kastītē ar mīkstu oderi vai aizspiežamajos plastmasas maisiņos. Rotas nevajadzētu glabāt vannas istabā, kur ir ļoti mitrs.
Pat, ja sudrabs ir nomelnējis, to var notīrīt ar dažādiem mājās pieejamiem līdzekļiem.
Zobu pasta
Uzklāj zobu pastu uz rotas un viegli noslauki ar mīkstu suku (piemēram, lietotu zobu suku) vai sūkli.
Olas dzeltenums
Atdali dzeltenumu no baltuma, uzklāj dzeltenumu uz rotas un atstāj nožūt. Kad dzeltenums ir izkaltis, noskalo to ar spēcīgu ūdens strūklu un nopulē rotaslietas.
Etiķis
Iemērc lupatiņu 6% etiķī un berzē rotaslietas, līdz tās ir tīras.
Soda, sāls
Atšķaida 1-2 ēdamkarotes cepamās sodas 500 ml ūdens un uzliek uz uguns. Kad šķīdums vārās, izslēdz uguni un pēc tam iemērc tajā rotas un pārtikas folijas gabaliņu. Pagaidi 10-15 minūtes. Rotas būs tīras. Vai arī atšķaida 1 tējkaroti sāls 200 ml ūdens. Tad nāksies vairākas stundas rotaslietas turēt karstā ūdenī vai vārīt 10-15 minūtes.
Oksidējies sudrabs. Foto: quickjewelryrepairs.com