Vīrietis guļ. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
“Dārgā, paskaties! Es esmu vienradzis!” sajūsmā sauca vīrs rīta agrumā, bet sieva tikai norūca: “Mīļais, aizej, lūdzu, uzvelc bikses…” Patiesībā rīta erekcijas stāsti nav nekas smieklīgs – tas ir pavisam dabīgs process, kas nebūt nav tikai kaislīgu sapņu rezultāts.
Ja nomoda laikā vīrieša smadzenes izdala pret erekciju strādājošu ķimikāliju, kas palīdz izvairīties no vienradža lomas nepiemērotos brīžos, tad miega laikā šis faktors izzūd. Protams, ka to ietekmē arī vecums, libido, asinsspiediens un desmitiem citu faktoru, tādēļ ne visi vīrieši ir vienādi. Tomēr rīta stīvums ir dabīgs process, drīzāk būtu jāsāk satraukties, ja, vīrietim mostoties, viņa lepnums ir sašļucis kā zeķe. Tas var būt signāls, ka pastāv kāda problēma ar seksuālās veselības sistēmu.
Kāpēc tā notiek? Un vai tā uzreiz ir problēmas pazīme?
Kāpēc tieši notiek rīta erekcija?
Sakrālais nervs, parasimpātiskās nervu sistēmas daļa, kontrolē erekciju. Simpātiskā nervu sistēma ir tā, kas sagatavo vīrieti rīcībai - cīņai vai lidojuma reakcijai. No otras puses, parasimpātiskā nervu sistēma ir aktīva, kamēr jūsu ķermenis atpūšas un atjauno sevi. Tā ir atbildīga par tādām lietām kā gremošana, atbrīvošanās no atkritumiem un seksuālo dziņu.
Parasimpātiskā nervu sistēma ir aktīva, kad esi aizmidzis, tāpēc miega laikā dažreiz notiek erekcija. Patiesībā rīta erekcija nav pareizs definējums, jo tā var notikt arī vairākas reizes nakts laikā. Arī pilns urīnpūslis var uzspiest uz sakrālo nervu un šo procesu veicināt (bet ne izraisīt). Turklāt šī parādība ir normāla jebkurā vecumā – pat trīsgadniekiem.
Vai rīta stīvums var liecināt par veselības problēmām?
Ja vienradža sindroma no rītiem nav, tev jāzina, ka erekcijas disfunkciju var ietekmēt un izraisīt daudzas lietas – pavājināta neiroloģiskā funkcija, asinsvadu problēmas, anatomiski traucējumi, kā arī psiholoģiski cēloņi.
Pirms sākt satraukties, vajadzētu saprast, vai problēma ir fiziska vai psiholoģiska. Problēmas var sākties, piemēram, pēc liela stresa pārdzīvošanas. Tādēļ vienmēr apdomā – vai tev attiecībās un darbā nav nopietnu nepatikšanu vai stresainu situāciju. Ir gadījumi, kad konfliktu novēršana atrisina arī šo delikāto jautājumu.
Ja tu esi vienradzis vairākas stundas no vietas un nespēj iziet no šīs lomas, tas var novest pie dzimumlocekļa pastāvīgas disfunkcijas. Parasti šī erekcija pēc pamošanās pazūd, bet ja mokies jau vismaz 4 stundas, būtu ieteicams konsultēties ar savu ārstu vai urologu.
Izlasi arī:
- Iespējas potences traucējumu ārstēšanai
- Urīna nesaturēšanas ārstēšana ar bioatgriezeniskās saites terapiju
- Ārsti piedāvā attālinātas konsultācijas
Vīrietis guļ. Photo by Andrea Piacquadio from Pexels