Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Karstākais temats tīmeklī "NATO 5 pants". Eksperte vieš skaidrību

Baiba Braže. Foto: Paula Čurkste/LETA

Baiba Braže. Foto: Paula Čurkste/LETA

Pēc tam, kad publiskajā telpā sākās plašas diskusijas par sabiedroto reaģēšanas ātrumu kara gadījumā, NATO ģenerālsekretāra vietniece publiskās diplomātijas jautājumos Baiba Braže savā “X” profilā publicējusi ierakstu par to, cik ātri tad tiek iedarbināts 5.pants.

Braže raksta: "Iznācu no tikšanām, redzu, ka NATO 5. panta sarunas turpinās. Tas saprotams. Skumdina divas lietas - ātri, viszinoši secinājumi bez iedziļināšanās, un “viss slikti” utml. noskaņa. Tāpēc mazliet vairāk. Rakstītais nav juridiska analīze/politisks apskats, bet īsi stāsta par NATO darbu ."

https://twitter.com/NATOBrazeB/status/1762115179326611527

Braže uzskaita:

NATO izveides pamatā ir apziņa, ka kopā esam stiprāki nekā katrs atsevišķi. NATO ir politiski militāra transatlantiska Alianse (reģionāla, ne globāla), un tā nodrošinājusi mieru dalībvalstīs jau 75 gadu garumā. ASV klātbūtne Eiropā un ciešākā sadarbība ir tā pamats.

NATO strādā pastāvīgi un tās ietvaros militārie & civilie kolēģi (izlūki, virsnieki, diplomāti uc NATO štata un dalībvalstu pārstāvji) nodrošina kopīgu draudu izpratni, kā arī vienojas par kopīgu rīcību to novēršanai, atturēšanai (deterrence) un aizsardzībai.

To sauc par DIME+ varas instrumentu izmantošanu (Diplomatic/Information/Military/Economic and other instruments of power) kopīgo mērķu sasniegšanai.
Būtiski, ka dalībvalstis iegūst gan vienotu situācijas izpratni (situational awareness), gan vienojas par lēmumiem.

Augstākā lēmējinstitūcija ir NAC (Ziemeļatlantijas padome), sk. 9.pantu. Tā sanāk vēstnieku, ministru vai valstu vadītāju formātos un tās darba organizēts tā, lai tā var sanākt nekavējoties un jebkurā laikā. Tāpēc notiek regulāras mācības, lai to nodrošinātu.

2014.gada KF iebrukums Ukrainā būtiski mainīja NATO. KF parādīja ne tikai spējas, bet arī nodomu uzbrukt citai valstij. Tā rezultātā tika pieņemta jauna NATO Militāra stratēģija, no “out of area” operācijām ārpus NATO teritorijas atgriežoties pie kolektīvas aizsardzības.

Notika pamatīgi ieguldījumi agrīnas brīdināšanas sistēmās, izlūkošanas uc spējās, info maiņā. Tāpēc 21.-22.g. NATO/sabiedrotie redzēja, saprata, brīdināja par KF gatavošanos atkārtoti iebrukt UKR.

Tāpēc Latvijā un citās NATO valstīs tika izvietoti papildus spēki un spējas, kopumā paaugstinot spēku gatavību. NATO augstākais komandieris SACEUR ir saņēmis papildus pilnvaras, papildus spēkus, papildus resursus, lai nodrošinātu atturēšanu un reaģēšanu.

Vienlaikus, aizsardzības plāni paredz tālākus soļus, tie attiecas uz visiem sabiedrotajiem. Plāni tiek izmēģināti un testēti mācībās, tos pastāvīgi piemērojot.

Tāpēc šī brīža lielās #SteadfastDefender24 mācības. Pastāvīgi notiek atsevišķu spēku un jomu mācības, tsk kodolspēju, kas garantē spēku gatavību un sadarbību.

Tāpēc, kad #NATO ĢS un komandieri saka, ka nevienam sabiedrotajam NAV tiešu militāru draudu, tam ir konkrēts pamats. Tomēr, KF ir drauds. Tāpēc sabiedrotie gatavojas un iegulda aizsardzībā, lai būtu nacionāla un kolektīva spēja atvairīt bruņotu uzbrukumu (3.p)

Beidzot: ceru, ir mazliet skaidrāks, kā NATO strādā. NATO 5.p ir sabiedroto vienotība un pamats drošībai, kam apakšā ir ikdienas apjomīga un visaptveroša sadarbība starp Alianses civilajiem un militārajiem spēkiem. Nav pamata to apšaubīt, bet drošībā jāiegulda.

Baiba Braže. Foto: Paula Čurkste/LETA

Baiba Braže. Foto: Paula Čurkste/LETA

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas