Kariess bērniem
Lai arī mūsdienās ir pieejamas gan labas zobu pastas un bērna mutei piemērotas zobu birstes, gan kvalitatīvi zobārstniecības pakalpojumi, ārstiem savā ikdienas praksē nākas novērot, ka mūsu jaunās paaudzes mutes veselības stāvoklis ir salīdzinoši slikts. Pat vēl nesasniedzot gada vecumu un visu piena zobu parādīšanos, daudziem bērniem jau ir izveidojies tā sauktais pudeļu kariess.
Ko par pudeļu kariesu un bērna zobu kopšanu pirmajos dzīves gados vajadzētu zināt vecākiem, konsultē ģimenes zobārstniecības klīnikas “Zobu feja” speciālisti.
Kas ir pudeļu kariess un kāpēc tas veidojas?
Pudeļu kariess ir zobu bojājums, kas visbiežāk skar bērnus vecumā līdz trim gadiem. Parasti zobu bojāšanās sākas augšžokļa priekšzobiem no iekšpuses, tāpēc vecāki bieži vien to pamana pārāk vēlu. Tālāk kariess izplatās ap zobu augšējo daļu, radot baltu, dzeltenu vai brūnu bojājumu. Ja process ir ilgstošs, tiek skarti arī acu zobi un pat pirmie un otrie piena dzerokļi. Apakšžokļa zobi parasti netiek skarti, jo tos zīšanas laikā aizsargā mēle.
Ar pudeļu kariesu bieži saskaras bērni, kuri ikdienā lieto saldinātus dzērienus, turklāt tos dzer no pudelītes, kas ir ļoti ērti vecākiem. Bieži vien bērnam pirms gulētiešanas knupīša vai ūdens vietā tiek dota pudelīte ar kādu sulu vai saldinātu tēju. Rezultātā pudelītes satura daļas sakrājas ap zobiem un bojā zobu kakliņus. Zobus, kas cietuši no pudeļu kariesa, ir grūti labot, jo bieži vien bojājums ir zobam visapkārt, kā dēļ tas var arī nolūzt.
Reizēm arī vecāki uz piena zobu bojājumu parādīšanos reaģē pārāk vieglprātīgi, uzskatot, ka šā vai tā tos drīz nomainīs īstie zobi. Taču piena zobiem ir noteiktas funkcijas. Tie ir nepieciešami kārtīgai barības sakošļāšanai un arī pareizai runas attīstībai. Tāpat piena zobi nodrošina vietu kaula zobiem. Taču, ja šie bērnam svarīgie zobi ir sliktā stāvoklī, pastāv risks, ka arī kaula zobi pēcāk izaugs jau bojāti. Turklāt ikviens bojāts zobs paver iespēju infekciju riskam.
Ko darīt, lai novērstu pudeļu kariesa veidošanos?
- Kopš pirmajiem dzīves mēnešiem pieradiniet bērnu pie regulāras un pareizas zobu tīrīšanas. Speciālisti vērš uzmanību arī uz to, ka mazuļa mutes dobums būtu jāsāk regulāri kopt vēl pirms piena zobu parādīšanās. To veic, ar viegli samitrinātu marles lupatiņu noslaukot smaganas, vaigu iekšpusi un mēli. Tas nepieciešams, jo, pirmkārt, arī no mammas saldā piena mutē veidojas baktērijas. Un, otrkārt, mazais pierod, ka zobu kopšana ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa. Līdz ar to vēlāk, kad zobu kopšana būs jāveic daudz rūpīgāk, tas bērnam šķitīs pašsaprotami.
- Jau kopš mazām dienām pieradiniet bērnu padzerties ūdeni, nevis dažādus saldinātus dzērienus. Tas nāks par labu ne tikai mutes dobuma veselībai, bet arī palīdzēs veidot veselīgus ēšanas ieradumus, un mazinās diabēta, liekā svara un citu sarežģījumu iespējamību.
- Pareizāk būtu dzeršanai izmantot krūzīti, nevis pudeli.
- Nelieciet uz knupja medu vai citus saldinātājus.
- Ne tikai saldumi un brokastu pārslas, bet arī augļi, ogas un sulas satur daudz cukura, tādēļ pēc to lietošanas ir svarīgi izskalot muti ar ūdeni.
- Dažādus kaitīgus mikroorganismus, tai skaitā kariesa ierosinātājus, bērnam ar siekalām var nodot arī vecāki, piemēram, aplaizot zemē nokritušu knupīti un pēc tam ieliekot to bērnam mutē.
Kādā vecumā bērns pirmo reizi jāved pie zobārsta?
Pirmā vizīte pie zobārsta būtu vēlama pēc iespējas ātrāk. Ja mazais baidās no ārstiem vai nepazīstamiem cilvēkiem, bērnu zobārsts var piedāvāt pagaidīt kādu laiku, kamēr jaunais pacients tiks galā ar savām bailēm. Tomēr, pirmo mutes dobuma apskati būtu jāveic ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc pirmā piena zoba izšķilšanās, apmēram gada vecumā, jo, ja bērnam būs nepieciešama ārstēšana, ilga novilcināšana var novest pie nopietnām sekām. Tāpat bērna pirmajā dzīves gadā būtu vēlams ieplānot arī pirmo vizīti pie zobu higiēnista. Tās laikā arī vecākiem tiek sniegti ieteikumi, kā pareizi rūpēties par bērna mutes dobumu.
Vedot bērnu uz apskatēm jau no mazotnes, jūs palīdzēsiet viņam saglabāt labu zobu veselību un pozitīvu attieksmi pret zobārstniecību visā tālākajā dzīvēKariess bērniem