Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kas jāzina par materiālu uzglabāšanu pie jumta nomaiņas?

Jumta nomaiņa var aizņemt no pāris dienām līdz pat vairākām nedēļām, vai mēnešiem, kas lielā mērā ir atkarīgs no maināmās jumta platības, konstrukcijas sarežģītības, jumta bojājuma pakāpes, laikapstākļiem, meistaru skaita un citiem faktoriem. Tas nozīmē, ka šajā laikā iegādātie jumta materiāli stāvēs glabāšanai līdz būs iespējams tos izmantot. Pareiza to uzglabāšana ir pircēja atbildība, tāpēc devāmies pie TOODE speciālistiem, lai noskaidrotu, kas jāņem vērā, uzglabājot jumta materiālus pirms to uzstādīšanas.

Kāpēc ir svarīgi jumta materiālus uzglabāt pareizi?

Meistari norāda, ka galvenokārt tas ir materiālu īpašību saglabāšanas nolūkos. Pareiza jumta materiālu uzglabāšana nodrošina, ka materiāls būs izturīgs un kvalitatīvs arī ilgus gadus to lietojot. Īpaši tagad aktuāls gan ir vēl kāds faktors – ekonomija. Celtniecības materiālu cenas, t.sk. pasaules tērauda cenas pēdējā laikā ir ļoti kāpušas, tāpēc cilvēkiem nākas būt īpaši taupīgiem un rūpīgiem pērkot un uzglabājot jebkurus būvmateriālus. Šī iemesla dēļ būtu vērts padomāt arī par plānošanu, lai iegādātos jumta materiālus ātri varētu uzklāt un tie ilgi nebūtu jāuzglabā iepakoti.

1. Pārbaudi atvestos jumta materiālus jau piegādes laikā

Tiklīdz jumta materiāli tiek piegādāti, ir svarīgi uzreiz pārbaudīt, vai visas pasūtītās un uz pavadzīmes norādītās preces ir piegādātas. Informē piegādātāju, ja kaut kas neatbilst pavadzīmē norādītajam vai ja kāda prece ir bojāta. Speciāli neviens uzņēmums saviem klientiem bojātu preci nepārdos, bet pastāv bojājumu iespējamība transportēšanas laikā.

2. Jumta loksnes nedrīkst likt tieši uz zemes

Jumta materiālus nedrīkst likt tieši uz zemes, īpaši, ja tie ir cinkoti. Jumta loksnēm nepieciešams sagatavot pamatni, kas starp zemes virsmu un loksnēm rada gaisa koridoru un sastāv no šķērseniskiem balstiem, kuri ir novietoti vismaz ik pēc viena metra. Piegādes laikā jumta materiālus izkraus no transportlīdzekļa tieši uz tās. Arī starp loksnēm ir jābūt gaisa koridoriem, kas atdala vienu loksni no otras. Citiem vārdiem sakot, loksnes nedrīkst uzglabāt blīvā iepakojumā ilgāk par nedēļu, bet vēlams tās pareizi uzglabāt jau uzreiz pēc atvešanas. Loksnes, kurām ir krāsas pārklājums, slēgtā iepakojumā drīkst blīvi uzglabāties ne ilgāk kā četras nedēļas.

3. Jumta materiāli ir jāuzglabā sausumā, vēlams iekštelpās

Jumta materiāli, pirms to uzklāšanas uz jumta, ir jāsargā no tiešiem nokrišņiem un jānovērš ūdens un mitruma uzkrāšanās starp loksnēm. Vēlams tos novietot sausās, tīrās, segtās telpās, piemēram, noliktavās, šķūnītī vai nojumē. Jācenšas materiālu uzglabāt vietā, kur temperatūru starpība ir neliela, jo to svārstības veicina mitruma kondensāciju. Ja tomēr piemērotas iekštelpas nav pieejamas jumta materiālu uzglabāšanai, apkārt materiālam jāizveido vienkāršs karkass, kas ir jāpārklāj ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu – plēvi, brezentu vai kādu citu – un pašu jumta materiālu vēlams novietot nedaudz slīpi, lai kondensāts varētu notecēt. Atceries arī regulāri pārbaudīt materiālu stāvoklis, lai pārliecinātos, ka tas nav mitrs un cinkotajam materiālam nav izveidojusies baltā rūsa.

4. Jāpārbauda, vai uz jumta materiāliem nav izveidojusies baltā rūsa

Baltā rūsa ir cinka korozijas produkts, kas var izveidoties, ja materiāli cieši kopā tiek uzglabāti nepiemērotos apstākļos – mitrumā un nepietiekamā vēdināšanā. Vizuāli tā izskatās kā balta, plāna, pulverveidīga kārta, kas ar laiku var kļūt bieza un graudaina, ja materiāli mitrumā uzglabāti ilgstoši. Ja baltā rūsa ir nedaudz un tērauda loksnes vēlāk nav paredzēts krāsot, to var neņemt vērā. Nokļūstot normālos ekspluatācijas apstākļos, baltās rūsas perēkļi pamazām pazūd. Ja paredzēts vēlāk konstrukcijas krāsot, baltās rūsas plankumi jālikvidē, jo tie traucēs krāsas saķerei ar loksni. Tāpat tai jāpievērš lielāka uzmanība, ja baltā rūsa ir lielās platībās un it īpaši kopā ar citām korozijas parādībām.

Kā likvidēt balto rūsu?

Notīriet nelielu laukumiņu no baltās rūsas ar rupju saru suku (tikai ne ar stiepļu suku). Ar magnētisko biezuma mēru vismaz 3 vietās izmēriet cinka slāņa biezumu, izrēķinot vidējo. Pēc normām klases Z 275 cinka slānim jābūt 275 g/m2 jeb ne mazāk par 13 mikroniem katrā loksnes pusē (Z 350 = 350 g/m2). Ja šis rādītājs ir normas robežās un materiāls tiks izmantots sausos apstākļos, baltās rūsas plankumi jālikvidē. Ja cinka slāņa biezums ir mazāks par normu, plankums jānotīra un jānokrāso ar cinka krāsu (neorganiskā šķīdinātājā). Sausa krāsas slāņa biezumam jābūt ne mazākam par 25 mikroniem.

Balto rūsu var notīrīt ar speciāliem līdzekļiem vai vienkāršiem ķīmiskiem šķīdumiem, piemēram, ar 1% trinātrija fosfāta šķīdumu vai 1% kālija vai nātrija bihromāta šķīdumu, paskābinātu ar sērskābi (PH ne mazāks par 6). Šo šķīdumu var atstāt uz plankuma virsmas.

Jebkurā gadījumā pēc plankuma apstrādes, loksnes vajag rūpīgi nomazgāt un nožāvēt. Ja paredzama materiāla atrašanās pastāvīgā mitruma iespaidā, iesakām papildus loksnes nekrāsot, informē TOODE speciālisti.

5. Jātur tie tālāk no ķimikālijām un bojājumiem

Visbeidzot jumta materiālu uzglabāšanas vietai tuvumā nedrīkst atrasties ķimikālijas vai citas līdzīgas vielas un pa materiāla virsmu nedrīkst staigāt ar nepiemērotiem apaviem. Arī bērni un suņi nē.

Ja tev pēc raksta izlasīšanas ir radušies vēl kādi jautājumi, sazinies ar TOODE meistariem un uzzini vairāk par jumta materiāliem, to uzklāšanu, uzglabāšanu un ekspluatāciju.

Jumta materiālu uzglabāšana, TOODE

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas