Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Kļūsti par olšūnu donoru! Palīdzi piepildīt Ziemassvētku sapņus!

Foto: IVF Riga

Foto: IVF Riga

Jau daudzus gadus notiek diskusijas par olšūnu ziedošanu – vai ir vērts piedalīties donoru programmā, vai pastāv riski, kādi var būt draudi, vai nedzemdējusī sieviete var ziedot savas olšūnas... Laiku pa laikam atkal tiek aktualizēta tēma par vienota dzimumšūnu donoru reģistra izveidi, papildinājumiem vai izmaiņām likumdošanā... Tomēr sieviešu skaits, kas šajā jautājumā nevar iztikt ar saviem spēkiem dažādu faktoru dēļ, diemžēl tikai palielinās, un tas nozīmē, ka pieprasījums pēc donoru reproduktīvajām šūnām pastāvīgi pieaug. Un tādām sievietēm ļoti vajadzīga izpratne un palīdzība. Viņas tik ļoti vēlas kļūt par mammām un dāvāt dzīvību mazulim - savam, dzimtajam – un nav svarīgi, ka viņa ieņemšanai tika izmantotas citas sievietes šūnas.

Kāpēc sievietes piedalās olšūnu ziedošanas programmā?

Ir brīnišķīgi, ka daudzas sievietes, īpaši tās, kurām jau ir bērni, saprot, jūt līdzi un palīdz tām, kuras saskaras ar neauglības nelaimi un ir spiestas ķerties pie donoru programmas. Viņas pašas mūs atrod un saka: "Man ir divi (trīs, četri) bērni, un tagad es vēlētos palīdzēt kādai, kurai viņu nav." Mēs ļoti augstu vērtējam šos donorus. Viņi dalās laimē saskaņā ar pārliecību.

Ir arī tādas, kas atstrādā savu "karmisko parādu": kādreiz sieviete bija izdarījusi abortu, un tagad viņa pārdzīvo un vēlas izdarīt labu darbu, ziedojot olšūnas, saņemt psiholoģisku gandarījumu.

Kādai ir svarīgi rūpīgi pārbaudīt savu veselību, piedaloties donoru programmā, kāda vēlas justies vajadzīgai un nest labumu citiem. Tomēr – būsim godīgi – dažiem tas ir patīkams bonuss, īpaši mūsu neparastajos laikos.

Olšūnu ziedošana: kādi ir draudi un kā no tiem izvairīties?

Sievietei, kura vēlas kļūt par olšūnu donoru, jābūt gan fiziski, gan garīgi veselai, vecumā no 18 līdz 34 gadiem; saņemt speciālistu rūpīgu izmeklēšanu, veikt nepieciešamās analīzes un saņemt slēdzienu, ka viņa ir piemērota donoru programmai. Kopumā tas var ilgt līdz 3 nedēļām.

Protams, sievietei ir jāpieņem apzināts lēmums, un šajā jautājumā viņai noteikti palīdzēs ārsts ginekologs. Tieši pie ginekologa uz konsultāciju nonāk sieviete, pierakstoties donoru programmā. Konsultācija, protams, ir bezmaksas, ilgst 1 stundu, un šajā laikā ārsts ne tikai veic ginekoloģisko apskati, bet arī detalizēti stāsta par programmu, izskaidro visus posmus, jūs pārrunājat iespējamos riskus.

Kādi jautājumi uztrauc sievietes, kuras nolēmušas piedalīties olšūnu ziedošanas programmā?

– Vai mani olšūnu krājumi nesamazināsies, ja es kļūšu par donoru?

Pārbaudes laikā ārstam jāpārliecinās, vai dalība programmā nekaitēs sievietes veselībai, vai viņas olšūnu rezerves ir pietiekamas turpmākai pilnvērtīgai dzīvei, kā arī – ka iegūtās olšūnas būs kvalitatīvas. Šim nolūkam tiek veikta ultraskaņas izmeklēšana (USG).

Atgādinām, ka pubertātes laikā meitenes olnīcās atrodas aptuveni 500 000 olšūnu, bet reproduktīvā vecuma laikā sieviete ražo aptuveni 400 – 500 pilnībā nobriedušu olšūnu, kas spēj apaugļoties. Potenciāli katra no tām varētu būt apaugļota. Bet kā nevajadzīgas “liekās” šūnas vienkārši pazūd ar katru menstruāciju. Piedaloties donora programmā, sieviete ziedo tās šūnas, kuras tik un tā nekad nebūtu izmantotas.

– Olnīcu hiperstimulācijas risks

Ja sieviete ir veiksmīgi izgājusi visus veselības pārbaudes posmus (ieskaitot asins analīzes uz infekcijām, ģenētisko testēšanu, ģenētiķa un psihiatra-narkologa konsultācijas) un ārsts ir devis savu atzinumu, ka viņa ir piemērota dalībai donoru programmā, sākas olnīcu stimulācijas process (vidēji 10 dienu laikā) olšūnu nobriešanai. Šajās dienās sievietei jāveic hormonu injekcijas – tie ir tie paši hormoni, kurus ražo pašas sievietes organisms katrā ciklā, tikai vairāk – lai nobriestu vairāk olšūnu.

Protams, pastāv īpašas organisma reakcijas risks uz zālēm un to devām – kad olnīcas ražo pārāk daudz lielo olšūnu, kas var izraisīt sāpes un šķidruma uzkrāšanos vēdera dobumā – taču tieši tāpēc stimulācijas dienās donoriem 2-3 reizes jāierodas klīnikā uz kontroles vizīti, lai ārsts ar ultrasonogrāfijas palīdzību varētu novērtēt donora stāvokli, olnīcu lielumu, pārmērīgas stimulācijas risku – un izvēlēties piemērotu zāļu devu, kā arī noteikt punkcijas (olšūnu savākšanas) dienu.

Jāatzīmē, ka statistika liecina, ka hiperstimulācija notiek tikai 1% sieviešu. Turklāt ir svarīgi, lai donoru stimulāciju veic pieredzējis ārsts, izmantojot augstas kvalitātes ultraskaņas aparatūru. Hormoni organismā neuzkrājas – tie tikai palīdz šūnu augšanai. Un jau nākamajā ciklā organisms atkal strādās savā dabiskajā ritmā.

– Asiņošanas risks

Punkcija (olšūnu savākšanas procedūra) ir manipulācija, ko veic pilnā intravenozā narkozē. Punkcijas laikā ārsts veic olšūnu savākšanu, pārdurot folikulu ar tievu adatu. Lai izvairītos vai maksimāli samazinātu asiņošanas risku punkcijas laikā, tiek izmantota krāsu doplerogrāfija, ar kuras palīdzību ārsts var redzēt, kur donores olnīcā atrodas asinsvadi, un neskart tos, tādējādi izvairoties no nejaušas pārduršanas un asiņošanas.

Punkcija parasti notiek 12. dienā no stimulācijas sākuma un ilgst aptuveni 10–15 minūtes.

Punkcijas dienā donorei jāierodas klīnikā noteiktajā laikā (parasti agri no rīta), tukšā dūšā. Pēc manipulācijas būs jāatpūšas palātā 2-3 stundas. Ja nepieciešams, mēs noformējam mūsu donoriem slimības lapu uz 3 darba dienām. Divu nedēļu laikā pēc olšūnu savākšanas ir jāveic kontroles ultrasonogrāfija, pierakstoties pie ginekologa.

Ko iegūst olšūnu donores?

Mēs vērtējam un saudzējam mūsu donorus – tāpēc katra mūsu klīnikas donoru programmas dalībniece saņem ne tikai finansiālu atlīdzību par programmā pavadīto laiku un padziļinātu veselības pārbaudi uz klīnikas rēķina, bet arī īpašu bonusu: iVF Riga Lojalitātes karti. IVF Riga lojalitātes kartes īpašniece var reizi gadā veikt bezmaksas ginekologa (arī USG) apskati mūsu klīnikā, kā arī reizi divos gados bez maksas veikt pie mums krūšu ultrasonogrāfiju – un tā 5 gadu garumā.

Tātad Jūs iegūsiet:

  • Kompensāciju par ieguldīto laiku
  • Bezmaksas veselības pārbaudes 1000.00 EUR vērtībā
  • iVF Riga Lojalitātes karti
  • Garantētu anonimitāti un drošību

Kā kļūt par olšūnu donoru?

Sievietēm vecumā no 18 līdz 34 gadiem

  1. Veikt pierakstu iVF Riga klīnikā
  2. Ierasties pie ginekologa uz konsultāciju, analīžu nodošanu un nepieciešamo dokumentu aizpildi (Ilgums - 1 stunda).
  3. Ģenētiķa un psihiatra konsultācijas.
  4. Uzņemšana programmā.
  5. Kompensācijas par ieguldīto laiku saņemšana.

Lai Tavs ziedojums kļūst par brīnumu!

Foto: IVF Riga

Foto: IVF Riga

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas