Ja tā padomā, kapenēm, kapakmeņiem un kapu pieminekļiem cilvēces vēsturē un tās izpētē ir bijusi izšķiroša nozīme. Vērienīgākais piemērs, kas pirmais nāk prātā šai sakarā, ir slavenās Ēģiptes piramīdas. Tās tika būvētas kā valdnieku pēdējās atdusas un pēcnāves dzīves vietas, bet rezultātā ir atstājušas nākamajām paaudzēm neaptverami bagātīgu informāciju par varenu civilizāciju – gan valdnieku triumfa stundām, gan arī vienkāršo cilvēku sadzīvi. Līdzīgi piemēri atrodami arī par citām senajām kultūrām visās pasaules malās.
Kapu piemineklis – ilglaicīgs piemiņas iemiesotājs
Mēs Latvijā gan nevaram lepoties ar savām piramīdām vai citiem līdzīga mēroga simboliem, tomēr aizgājēju piemiņas un kapu kopšanas kultūra gan vienmēr ir bijusi augstā līmenī. Tādēļ ir ļoti saprotama tuvinieku vēlme saglabāt aizgājēju piemiņu kaut nelielā kapu piemineklī.
Šādi iemūžināti svarīgākie cilvēka dzīves pieturas punkti ir ilglaicīga, paliekoša vērtība. Dzīvē var gadīties dažādi – ziedi novīst, kapu kopiņas ar laiku var aizaugt, taču akmens kapu piemineklis, ja vien nenotiks kaut kas pavisam ārkārtējs, stāvēs, kur nolikts, un mēmi vēstīs savu stāstu vēl vairāku paaudžu vai pat gadsimtu garumā.
Tikt pie skaista, gaumīga, individuāli pēc klienta vēlmēm no augstvērtīga Zviedrijas un Somijas granīta izgatavota pieminekļa, kā arī citiem kapu labiekārtošanas piederumiem – akmens apmalēm, vāzēm un soliņiem, jau kopš 1993.gada cilvēkiem palīdz SIA “Dana” – lielākais kapu pieminekļu izgatavotājs Latgales reģionā. Uzņēmuma filiāles atrodas ne tikai Rēzeknē, Viļānos un Jēkabpilī, bet arī Rīgā un Ogrē.
Kādu materiālu labāk izvēlēties kapa piemineklim?
Kapu pieminekļu izgatavošanai var izmantot dažādus materiālus – dabīgo akmeni, marmoru, metālu un citus, bet Latvijā visizplatītākais un arī mūsu klimatiskajiem apstākļiem piemērotākais ir granīts. Granītam piemīt vairākas būtiskas priekšrocības vienlaicīgi – tas ir gan izturīgs un viegli kopjams, gan arī izskatās eleganti un to ir iespējams nopulēt līdz spīdumam.
Atkarībā no klienta vēlmēm, kapu pieminekļu granīts ir pieejams dažādās krāsās un toņos. Var izvēlēties, piemēram, lāsumaino zviedru Auroras granītu, kā arī pelēko vai melno granītu. Pēdējo cilvēki bieži vien izvēlas tāpēc, ka uz tā labi izceļas gravējumi.
Laba izvēle būs arī sarkanīgā, latviešu mentalitātei tuvā laukakmens piemineklis, kas faktiski ir tuvs granīta radinieks. Šāds piemineklis arī izmaksās lētāk.
Ko stāsta gravējumi uz kapu pieminekļiem?
Informāciju par kapa vietā apbedītajiem nākamībai nodod gravējums uz kapu pieminekļa. Tie var būt pavisam lakoniski – tikai aizgājēja vārds un dzīves gada skaitļi, taču kapu pieminekļu noformējumos ir iespējas izpausties arī daudz plašāk. Pēc jūsu vēlmēm SIA “Dana” pieredzējušie meistari precīzi iemūžinās akmenī aizgājēja personību un dzīves gājumu raksturojošas lietas – piemēram, cilvēka portretu, simbolus, dzejas vai reliģiska teksta rindas, vai ko citu.
Kapa pieminekļa gravējumu meistars izkaļ ar roku, vai arī var izmantot smilšu strūklu vai lāzeru. Ar kalšanas metodi veidots gravējums būs dārgāks, toties labāk izcelsies, būs salasāmāks un arī ilgmūžīgāks. Turklāt, ja nākotnē radīsies nepieciešamība uzrakstu papildināt (piemēram, ģimenes kapu piemineklim pievienot nākamo vārdu), tad izkalta uzraksta gadījumā to izdarīt būs vienkāršāk, nebūs nepieciešama pieminekļa transportēšana. Protams, šāda iespējamība būtu jāparedz laicīgi, atstājot brīvu vietu.
Kad vislabāk uzstādīt kapu pieminekli?
Parasti kapu pieminekļa uzstādīšanai iesaka nogaidīt gadu pēc bērēm, lai kapa zeme pagūst nosēsties un visos četros Latvijas gadalaikos sablīvēties. Ja to izdara ātrāk, jārēķinās, ka nākamā gada laikā temperatūras izmaiņas un klimatiskie apstākļi varētu izmainīt zemes kārtas līdzenumu un piemineklis var sašķiebties.
Lai kapu piemineklis nenosēstos, tā pamatne ir rūpīgi jāsagatavo. Vietējie apstākļi un īpatnības kapos ir dažādas, tādēļ to, kā tieši to izdarīt, vislabāk zinās rūpīgs pieminekļu meistars. Taču jebkuru kapu pieminekli vajadzētu uzstādīt uz slīpētas granīta pamatnes, kura ir nolīmeņota un iebetonēta.
Kapu piemineklis, Image by Goran Horvat from Pixabay