Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Ko zobu higēnists iesaka darīt, ja ir zobakmens?

pexels.com

pexels.com

Iekaisušas smaganas, zobu sakņu atsegšanās un slikta smaka mutē – šādas mutes veselības problēmas rada zobakmens. Regulāras vizītes pie zobu higēnista var palīdzēt tikt galā ar zobakmens izraisītajām sekām un cīnīties ar tā veidošanos.

Kas ir zobakmens un kā tas izskatās?

Zobakmens ir blīvas nogulsnes uz zobiem, kas veidojas no ēdiena atliekām mikroorganismiem, nolobītām pārragota epitēlija šūnām un minerālsāļiem (kalcija karbonāta, kalcija fosfāta), kas atrodas siekalās.

Zobakmens uzkrājas pie smaganu malas gan īstajiem zobiem, gan zobu protēzēm. Tas var nogulsnēties arī zem smaganas un visizteiktākais ir uz apakšzobiem, priekšzobiem un augšējiem dzerokļiem, tāpēc, ka šajās vietās atrodas siekalu dziedzeru izvadkanāli.

Ja kāda žokļa puse netiek pietiekami noslogota, piemēram, tiek košļāts, tikai ar vienu žokļa pusi, jo otrā sāp zobs, arī tur zobakmens var nogulsnēties un, ja netiek kopts, zobakmens sakrājas un nosedz veselas zobu grupas.

Zobakmens krāsa mainās no dzeltenbaltas vai pelēkas līdz tumši brūnganai, ja cilvēks ir smēķētājs.

Zobakmens nav tikai pusmūža cilvēku slimība – tas var parādīties gan bērniem, gan pusaudžiem, gan cilvēkiem, kas rūpīgi ievēro mutes higiēnu.

Ko ar zobakmeni dara zobu higēnists?

Vizīte pie zobu higēnista ir apmēram stundu gara ( bērniem parasti 30-45min). Izteikts zobakmens un aplikums sākumā tiek noņemts ar ultraskaņu un pēc tam tiek izmantoti rokas instrumenti, lai paveiktu darbu kvalitatīvi.

Pēc tam zobus pulē ar profesionālu zobu pastu vai nopūš ar AirFlow – tā saukto sodas strūklu, kas ir īpaši nepieciešama smēķētājiem, kafijas un sarkanvīna cienītājiem. Nākamais posms ir zobu diegošana un pārklāšana ar fluora preparātiem.

Var gadīties, ka pēc procedūras starp zobiem parādās tukšas spraugas, kas iepriekš nebija redzamas, jo tās aizpildīja zobakmens. Tas ir rādītājs, ka sācies periodontīts jeb parodontoze.

Kā novērst zobakamens un aplikuma veidošanos?

1. Tīrīt zobus vismaz divreiz dienā un darīt to 2 minūtes, izvēloties mīkstu birstīti un pārmērīgi neberžot zobus

2. Lietot zobu diegu katru dienu

3. Lietot uzturā cietu barību, kas veicinās pašattīrīšanos – grauzt ābolus, burkānus, rupju maizi

4. Divreiz gadā apmeklēt zobu higēnistu un vismaz reizi gadā doties uz apskati pie zobārsta

Medicīnas klīnikā Via_Una Stomatoloģiskajā nodaļā strādā profesionāli un kvalificēti zobārsti un zobu higēnisti.


pexels.com

pexels.com

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Saturs turpināsies pēc reklāmas