Dabīgākās un skaistākās grīdas telpās ir koka dēļu un parketa grīdas. Tās kalpo ilgi un ir viegli atjaunojamas. Pēc to ieklāšanas un slīpēšanas, tās vēl ir papildus jāapstrādā. Lakot vai eļļot – tāds ir jautājums! Kādas priekšrocības ir koka grīdu un parketa lakošanai, un kādas – eļļošanai?
Eļļotas koka grīdas
Eļļota dēļu, vai parketa grīda ir daudz dabiskāka salīdzinot ar lakotu grīdu. Eļļa impregnē koka šķiedru, taču tā poras paliek atvērtas, kas ļauj kokam “elpot”. Jāņem vērā tas, ka lai eļļota koka grīdas virsma ilgi kalpotu, tā ir regulāri jākopj ar šķidrajiem vaskiem – kopšanas līdzekļiem, ko pievieno ūdenim pie mazgāšanas. Eļļojot koka grīdu, eļļa iesūcas koksnes virskārtā, atkarība no koka cietības eļļošanas specifika mainās. Jo mīkstāks koks, jo lielāks eļļas patēriņš. Tas, cik ātri grīdas virsma nodils, atkarīgs no tā, cik ātri tiek nodeldēta ar eļļu piesūcinātais virskārtas slānis.
Eļļots parkets vai dēļu grīda ir pateicīgāka lietošanā tad, ja mājās ir mazi bērni. Lai gan uz eļļotas grīdas virsmas vieglāk izveidojas traipi un tā prasa cītīgāku kopšanu, priekšrocība ir tā, ka traipa gadījumā, iespējams no jauna atjaunot un apstrādāt atsevišķu koka dēli. Saskrāpējumi un buktes mazāk redzami un vieglāk labojami.
Lai koksne nedzeltētu, pirms eļļošanas to iespējams kodināt jeb sārmot. Sārmots koka parkets vai dēļu grīda piemērota tiem, kuri dod priekšroku bālganam, vēsam grīdas tonim.
Eļļota koka dēļu grīda un parkets izskatās viegli matēta, bet pašas eļļas pieejamas ar dažādiem tonējumiem – baltu, sarkanbrūnu, tumši brūnu, melnu u.c.
Lakotas koka grīdas
Atšķirībā no eļļas, laka aizpilda koksnes poras pilnībā un izveido virsslāni virs koksnes, nevis piesūcina koksnes virspusi. Lakota koka grīda rada šikāku iespaidu, lakas ir glancētas un arī matētas. Lakota koka grīda ir salīdzinoši viegli kopjama un augsti pasargāta no traipu izveidošanās. Tomēr atšķirībā no eļļotas grīdas, uz lakotas grīdas virsmas daudz vieglāk un ātrāk redzamas švīkas, saskrāpējumi un buktes. Arī atjaunošana ir sarežģītāka, jo nepieciešams pārslīpēt un pārlakot visu lakoto telpu.
Profesionālās lakas iegādājamas dažādām grīdas noslodzēm -vidējai, augstai un ekstremāli augstai, turklāt tās vairs nav tik intensīvi kodīgu smaku kā senāk – mūsdienās vairums laku tiek ražotas uz ūdens bāzes, kas neož. Pēc koka grīdas slīpēšanas un pulēšanas, laku uzklāj 3 kārtās.
Gan eļļotas, gan lakotas koka dēļu un parketu grīdas pēc noteikta laika, kā jau visas grīdas, nolietojas. Aptuveni pēc 8 gadu lietošanas atsevišķās vietās grīdas virsmām veidojas nodilums, kas ir jānoslīpē un jāatjauno. Lielākā priekšrocība koka grīdām ir tas, ka tā neprasa nomaiņu, bet tikai atjaunošanu, lai kalpotu un izskatītos kā jauna.
Iegādāties koka grīdas dēļus un parketu, kā arī visu priekš to ikdienas kopšanas, vari “Parketa namā”!
Koka grīda, foto - Pixabay