Jūs lietojat novecojušu pārlūkprogrammu, lapas funkcionalitāte var nedarboties. Mēs iesakām atjaunot Jūsu pārluprogrammu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas

Krāsainais bruģis vides dizainā – kas būtu jāņem vērā ?

Krāsainais bruģis. Foto: Pexels.com

Krāsainais bruģis. Foto: Pexels.com

Vasara ir īstais laiks, lai pievērstos savas ārpus telpu vides – dārza, pagalma, piemājas teritorijas – labiekārtošanai. Varbūt ir pienācis laiks atjaunot teritorijas bruģa segumu, vai arī – jums radušās jaunas idejas dārza plānojumam, atpūtas zonas ierīkošanai ?

Mēdz sacīt, ka “mans nams ir mana pils” – tā ir vieta, kuru asociējam ar savu personību, kur vēlamies justies vislabāk. Veicot savas vides labiekārtošanas darbus, mēs apzināmies, ka tas nebūs uz vienu vai dažiem gadiem, tādēļ ir svarīgi, lai izdarītā izvēle būtu gan estētiski baudāma, gan pietiekoši praktiska. Abiem šiem kritērijiem lieliski atbilst krāsainais bruģis. Kādēļ tā, kādas ir šī materiāla galvenās priekšrocības un kopšanas īpatnības, stāsta pieredzējušie uzņēmuma “Kalndruvas bloks” speciālisti.

Krāsainais bruģis – dizainiski interesanta un praktiska izvēle

Vēsturiski bruģis nozīmēja aptuveni vienāda lieluma akmeņu segumu, bet mūsdienās viens no populārākajiem pagalmu, laukumu un piebraucamo ceļu materiāliem ir rūpnieciski ražotais betona bruģis. Tas top no cementa un smilts/šķembu masas, un izceļas ar lieliskām ekspluatācijas īpašībām – bruģēts celiņš sausā laikā neput, bet lietus laikā uz tā neveidojas dubļi. Salīdzinājumā ar asfaltu bruģis ir gan izturīgāks, gan estētiski baudāmāks. Arī, ja gadījumā nepieciešams seguma remonts, to ir vienkārši īstenot – atliek bojātos ķieģelīšus izņemt un nomainīt pret jauniem.

Bruģi veido no divām kārtām – nesošās kārtas, kurai jāiztur slodze, un virskārtas, kas galvenokārt pilda estētisko funkciju. Šai virskārtai mūsdienu tehnoloģijas ļauj pievienot arī dažādu krāsu pigmentus, kas ļauj šādā segumā var izmantot vairākas krāsas, veidot rakstus un mozaīkas, iegūstot daudz interesantāku vizuālo iespaidu. Jaunākās vides dizaina tendences piedāvā idejas visdažādākajām gaumēm – no atturīgi pelēkiem “porcelāna” toņiem, līdz pat pārdrošiem mākslas darbiem.

Vai krāsainais bruģis ar laiku izbalē ?

Viens no biežāk dzirdētajiem argumentiem, kas attur cilvēkus no krāsainā bruģa izvēles, ir pieņēmums, ka bruģa krāsa ir ļoti nenoturīga, ātri izbalē, izsmērējas vai zaudē intensitāti.

Zināma taisnība šajā apgalvojumā ir – kā jebkurš cits segums, arī krāsainais betona bruģis ir pakļauts apkārtējās vides iedarbībai – saules gaisma, nokrišņi, netīrumi no automašīnu riepām – kā rezultātā tā krāsa laika gaitā tiešām var nedaudz mainīties.

Betonam ir smalki poraina struktūra, kas nodrošina augstu izturību pret salu, bet tam ir arī negatīvā puse – šāda virsma absorbē mitrumu un apkārtējās vides netīrumus.

Krāsas spilgtuma mazināšanās var būt saistīta arī ar teritorijas izmantošanas intensitāti. Ja tā ir augsta, betona ķieģelīšu dekoratīvā virskārta ātrāk nodilst – patiesībā krāsa nav izbalējusi, tikai tās slānītis kļuvis plānāks. Šo jautājumu der apsvērt jau darbu plānošanas stadijā, kad tiek aprēķināta potenciālā teritorijas noslodze, un izvēlēties biezāku gan pašu bruģi, gan arī – krāsaino virskārtu.

Kā pareizi kopt krāsainā bruģa segumu ?

Lielāko daļu ar bruģa krāsu un tīrību saistīto problēmu var atrisināt, tam jau sākotnēji uzklājot speciālu aizsargkārtu, kā arī – izmantojot pareizus bruģa kopšanas līdzekļus un paņēmienus.

“Kalndruvas bloks” piedāvā bruģi apstrādāt ar speciālas aizsarglakas kārtu. Šādi apstrādāta virsma atgrūž netīrumus, kā arī kavē dažādu eļļu, naftas produktu un sāļu uzsūkšanos, ļauj bruģim ilgāk saglabāt krāsas toni un atvieglo tā kopšanu.

Mazgāt bruģi noteikti ieteicams ar augsta spiediena ūdens strūklu, kas palīdzēs attīrīt bruģa seguma virsmu no absorbētajiem putekļiem un arī atsvaidzinās krāsu.

Izplatīta kļūda bruģa kopšanā ir – mēģināt notīrīt uz kādu bruģa uzpilējušu traipu, piemēram, krāsu, ar kādu ķīmisku līdzekli. Pateicoties betona absorbējošām īpašībām, šīs vielas ar laiku var bruģi sabojāt. Labāk krāsu vienkārši nokasīt.

Ja jūtat, ka jūsu teritorijai prasās uzlabojumi, nelauziet galvu lieki, labāk sazinieties ar zinošajiem “Kalndruvas bloks” speciālistiem un izstāstiet savus vēlmes un apsvērumus – viņi noteikti atradīs vispiemērotāko risinājumu!

Krāsainais bruģis. Foto: Pexels.com

Krāsainais bruģis. Foto: Pexels.com

Šī raksta tēmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Saturs turpināsies pēc reklāmas

Tev varētu patikt

Ielādējam...

Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Saturs turpināsies pēc reklāmas