Siltumsūkņi, kondicionieri, saules paneļi – strauji mainoties enerģijas resursu cenām, arvien vairāk cilvēku šogad nolēmuši mainīt apsildes un citas iekārtas savās mājās uz ekonomiskākiem risinājumiem. Taču daudzi saskarās ar jautājumu – kuras no šīm iekārtām var uzstādīt privātmājās bez sarežģītas saskaņošanas?
Ņemot vērā iedzīvotāju interesi par dažādu iekārtu uzstādīšanu privātmājās, Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments atgādina par vienkāršoto saskaņošanas kārtību, kas paātrina procedūru un samazina izmaksas.
Būvniecības likums neattiecas uz iekārtu uzstādīšanu
“Ja iekārtas uzstādīšanai nav plānots veikt būvdarbus, piemēram, ēkas nesošo konstrukciju pastiprināšanai vai inženiertīkla pievada izbūvei, spēkā ir vienkāršota kārtība un nav nepieciešams izstrādāt būvniecības dokumentāciju. Pilsētas attīstības departamentā ir jāiesniedz iesniegums, kam pievienots iekārtas izvietojuma risinājums. Šāds iesniegums nav nepieciešams iekārtu izvietošanai ārpus Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas, ja tās izvieto iekšpagalma fasādē/jumtā, kas nav vērsts pret publisku ārtelpu, kā arī, piemēram saules paneļus izvieto uz zemes” tā skaidro departamenta Arhitektūras un pilsētvides dizaina pārvaldes vadītājs Valdis Dombrovskis.
Jāpaskaidro, ka Būvniecības likumā noteiktais primāri attiecas uz būvju būvniecību, nevis iekārtu ierīkošanu, uzstādīšanu vai izvietošanu ēkā. Tas nozīmē, ja iekārtas (tai skaitā saules paneļa, siltumsūkņa) funkcionēšanas, ierīkošanas vai izvietošanas nodrošināšanai nav nepieciešams veikt būvdarbus (piemēram, pastiprināt nesošās konstrukcijas, izbūvēt jaunus ārējos inženiertīklus), tad Būvniecības likums to neregulē, taču vienlaicīgi jebkurā gadījumā ir jāievēro pašvaldības teritorijas plānojuma, lokālplānojuma vai detālplānojuma prasības.
Savukārt, ja iekārtas funkcionēšanas, ierīkošanas vai izvietošanas nodrošināšanai ir nepieciešams veikt būvdarbus, tad piemērojams būvniecības regulējums atkarībā no plānotajiem būvdarbiem. Ja iekārtu uzstādīšanas laikā plānota ēkas pārbūve, piemēram, nesošo konstrukciju pastiprināšana – tā ir veicama, pamatojoties uz izstrādāto būvprojektu. Ēkas pārbūvei nepieciešamie dokumenti noteikti Ēku būvnoteikumos.
Ņemot vērā, ka par ēkas drošumu atbild ēkas īpašnieks, pirms iekārtu izvietošanas ēkas īpašniekam ir nepieciešams veikt ēkas tehnisko apsekošanu, lai noskaidrotu konstrukciju nestspēju. Situācijā, ja iekārtu, piemēram, saules paneli, plānots uzstādīt uz zemes un tā ierīkošanai ir nepieciešams veikt būvdarbus, piemēram, izbūvēt inženiertīkla pievadu (ārējais inženiertīkls), to īsteno atbilstoši Atsevišķu inženierbūvju būvnoteikumu noteiktajai kārtībai.
Iegādājoties mājokli, noteikti ņem vērā arī citas lietas, kas attiecas uz nekustamo īpašumu: